JEZIKOMANIJA Doviđenja, za sada
U prošloj „Jezikomaniji” započeli smo s nedoumicama oko spojenog i rastavljenog pisanja... Nastavljamo s pričom:
Zasad ili za sada?
Priloški spojevi za kad(a), za onda i za tada pišu se uvek odvojeno, jer imaju značenje vremenske namene. Sa druge strane, ZA i SAD(A) mogu se pisati ili odvojeno ili spojeno, u zavisnosti od značenja:
1. spojeno kada ZASAD(A) znači u ovo vreme, u ovom trenutku, ovog časa, sad: Zasad(a) se dobro snalazimo;
2. odvojeno kada je naglašena vremenska namena, u smislu za ovaj momenat, za izvesno vreme: Nešto za sad(a), a nešto za kasnije.
Na pamet ili napamet?
Na pamet i napamet nije isto. Napamet (sastavljeno) je prilog koji znači učiti naizust, ođednom, od reči do reči, a može značiti i učenje bez razumevanja. U značenju „pasti na pamet”, piše se odvojeno - na pamet.
Do viđenja ili doviđenja?
Tradicionalno odjavljivanje, odnosno pozdravljanje pri odlasku pravilno se piše sastavljeno - DOVIĐENJA. Primeri - DO SLUŠANJA, DO GLEDANJA - koji se mogu čuti u radijskim i televizijskim emisijama su „kreacije” relativno novijeg datuma i nisu u duhu našeg jezika.
Otkad ili odkad?
OTKAD, OTKADA i OD KADA su prilozi u značenju - od kog vremena, koliko dugo. Spojevi predloga OD i DO s predlozima KAD(a), SAD(a), TAD(a) i ONDA mogu se pisati na sledeće načine: dokad, do kada i dokada; dosad, do sada i dosada; dotad, do tada i dotada; odsad, od sada i odsada; otad, od tada i otada; od onda i odonda... U navedenom slučaju pravilno je pisati OTKAD (pored OD KADA i OTKADA), a ne odkad.
N. Mirković