Septembarski broj Kinoteke: Vojnik u filmskoj industriji
NOVI SAD: Iz izdavačke radionice Jugoslovenske kinoteke izašao je novi broj časopisa posvećenog sedmoj umetnosti, a u fokusu je nedavno preminuli holandski glumac Rutger Hauer, kojem je posvećen septembarski ciklus Kinoteke Velikani svetskog filma.
U analizi njegovog bogatog opusa Nenad Bekvalac ističe ulogu replikanta Roja Batija u „Blejd raneru“ Ridlija Skota i citira kultnu Batijevu poslednju repliku, koju je Hauer sam napisao: „Svi ti trenuci biće izgubljeni u vremenu, kao suze na kiši. Vreme je da se umre”, a potom zaključuje: „Na svu sreću, iza Hauera je ostalo mnogo onog što ćemo moći da proživljavamo iznova i iznova gledajući njegove filmove”... Povodom smrti istaknutog jugoslovenskog i srpskog filmskog stvaraoca Gordana Mihića u rubrici In memoriam o opusu ovog izuzetno plodnog scenariste, ali i reditelja i profesora, u inspirativnom eseju piše dr Aleksandar S. Janković. U časopisu se mogu pročitati i intervjui s glumicom Snežanom Bogdanović, zvezdom veoma uspešnih „Šavova”, kao i prevodiocem Zorom Čavić Ilić, koja je tri decenije u RTS-u prevodila sa engleskog jezika igrane filmove, dokumentarce i serije,
Nova Kinoteka najavljuje i digitalno restaurisanu kopiju komedije „Balkanski špijun“, jednog od najznačajnijih domaćih filmova osamdesetih godina prošlog veka, koju prati opsežan tekst Milutina Čolića objavljen u „Politici” 1984, s pozitivnim ocenama za rediteljski debi Dušana Kovačevića i Božidara Bote Nikolića i za maestralnu glumu Bate Stojkovića kao Ilije Čvorovića (Zlatna arena u Puli), ali i Zvonka Lepetića, Mire Banjac i Bore Todorovića. U časopisu je važno mesto zauzeo i ekskluzivni intervju Sandre Perović s Vernerom Hercogom, u kojem je veliki reditelj otkrio da je svoje novo ostvarenje „Porodična romansa“ snimio u Japanu „u divljem, gerilskom filmskom stilu“. Priča o praznini života današnjice dešava se u Tokiju, gde glavni junak vodi servis za iznajmljivanje roditelja, prijatelja, obožavalaca... „Svi filmovi koje radim moraju da imaju veze s ljudskim stanjem. Kao reditelj, pokušavam da razumem ljudsko srce. Ako možete da prodrete duboko u čoveka, onda možete da budete reditelj“, izjavio je Hercog, a na konstataciju da je neverovatno plodan stvaralac odgovorio je: „Ja nisam umetnik. Ja sam vojnik u filmskoj industriji“.
M. S.