Srednji kurs neće značajno pojeftiniti letovanja
NOVI SAD: Skupština Srbije nedavno je usvojila Zakon o trgovini. Jedna odredba definiše načine plaćanja turističkih aranžmana u inostranstvu i predviđa da se iznos koji se prezentuje kupcu u evrima od 30. jula mora obračunavati samo po srednjem kursu Narodne banke Srbije.
Ta pogodnost važiće za aranžmane koji se zaključe od pomenutog datuma, oni stari u otplati će se obračunavati kako piše u ugovoru, odnosno po ugovorenom kursu. Ali novi putnici mogu očekivati i blago poskupljenje. Za naše turiste koji prelaze granicu do sada su aranžmani obračunavani po prodajnom kursu banke kod koje agencija ima račun.
Taj kurs je uvek viši od srednjeg. Tako je, recimo, juče srednji kurs evra kod NBS bio 117,84 dinara, dok je prodajni kurs na najvišem nivou istog dana imala Sberbanka – 121,40, a većina finansijskih kuća ga je držala na nivou od 120,19 do 120,40 dinara. Najmanje je evro po tom kursu naplaćivala banka Poštanska štedionica – 118,72 dinara.
Povodom usvajanja pomenutog zakona, NBS je izdao saopštenje u kojem se kaže da će ubuduće korisnici turističkih usluga moći s velikom sigurnošću da planiraju izdatke u porodičnom budžetu za plaćanje aranžmana koji se realizju u inostranstvu ,posebno što je kurs dinara već nekoliko godina stabilan i nema većih oscilacija.
U agencijama koje će sada morati da koriguju obračune nisu zadovoljni što propisi stupaju na snagu usred sezone.
– Veoma je nezgodno što se sve to dešava u špicu letnje sezone – kaže vlasnik i direktor turističke agencije „Grand” iz Novog Sada Petar Knežević. – Ugovori su već zaključeni, katalozi s cenama štampani, deo aranžmana već iskorišćen. Mi od banaka kupujemo devize po prodajnom kursu kada ispunjavamo obaveze prema inopartnerima. To zaračunavamo i turistima.
Kako kaže direktorka JUTA Aleksandra Seničić, za aranžmane koji su zaključeni ranije i još su u otplati, važiće kurs koji je određen ugovorom. Za nove, koji će biti zaključeni od 30. jula, važiće srednji kurs NBS-a. Turisti koji su već okončali aranžmane takođe se ne mogu nadati da će im novac biti vraćen.
– Moram da napomenem da troškovi kursa nisu jednina stvaka u ceni aranžmana. Tu je i platni promet prema inopartnerima, koji i te kako košta. Kada agencije imaju troškove, one to i zaračunaju, zato se može očekivati blago poskupljenje aranžmana, ali ne više od jedan odsto.
Kolike uštede to donosi turistima? Jeftiniji aranžmani u agencijama za četvoročlanu porodicu staju oko 200 evra po osobi. Znači da je uplata od 800 evra, zavisno od banke i njenog kursa, ušedeće od 100 dinara do najviše 2.848.
D. Vujošević