Kraj štrajka, Katastar počinje da radi 12. aprila
BEOGRAD: Posle jednomesečnog štrajka u Republičkom geodetskom zavodu, odlukom vlade Srbije Katastar će ponovo početi sa radom u petak 12. aprila, objavio je "Kurir" pozivajući se na izvore iz kabineta premijerke Srbije Ane Brnabić.
"Na osnovu odluke Vlade Srbije o Uredbi koja definiše minimum procesa rada u Katastru, doneta je odluka da će od petka biti odblokiran RGZ. Štrajk u Katastru je jedan od najkompleksnijih od svih sa kojima se Vlada susrela do sada", kaže izvor "Kurira" iz kabineta predsednice Vlade.
Kako dodaje, sa štrajkačima je održano nekoliko sastanaka, u kojima je učestvovala i premijerka Ana Brnabić. Poseban problem, navodi se, predstavljalo je to što je štrajkački odbor brojao 30 članova, a odluke su se donosile konsenzusom što je do sada neviđeno. Dešavalo se da ne obaveštavaju svoje filijale po Srbiji o donošenju nekih odluka.
"Ovo zaista traje predugo. Rukovodici sektora će videti šta je to minimum procesa rada, ali više neće smeti da se dešava potpuna obustava rada. Od petka Katastar definitivno ponovo radi", navodi izvor "Kurira".
Direktor RGZ Borko Drašković kaže za "Kurir" da je ovom odlukom Vlada Srbije razmrsila Gordijev čvor koji je nastao još 2005. godine i koji nijedna Vlada pre nije uspela da reši.
"Ovo je odlično sistemsko rešenje koje sa jedne strane pomaže građanima i doprinosi rastu privrede cele zemlje, a sa druge strane napokon omogućava da se konačno reši status zaposlenih u RGZ. Sada, nakon ove Uredbe štrajkovi i potpuna obustava rada više neće biti mogući", rekao je Drašković.
Prema njegovim rečima, zahvaljujući ovakvom stavu Vlade mnogi problemi koji se decenijama nisu rešavali, kao što su status zaposlenih, pouzdanost i tranparentnost podataka RGZ sada mogu biti rešeni.
"Pozdravljam ovu odluku, a štrajkački odbor ako ima imalo morala neće čekati petak, već će već u ponedeljak početi sa radom, jer razlozi za štrajk praktično nisu ni postojali, a Vlada je ispunila sve njihove zahteve još prošle nedelje", navodi on.
Svima je, dodaje, sada jasan značaj geoprostornih podataka, jer ako su oni dobro ogranizovani - podstiču rast privrede cele zemlje i BDP-a. Ako su neorganizovani i koriste se u koruptivne svrhe to pravi ogromnu šetetu, kaže on.
"Blokada institucije od ovakvog značaja za mene je neodgovoran i antipatriotski čin, koji nije smeo ni da se desi, već je problem trebalo rešiti dijalogom između Vlade i sindikata", kazao je Drašković.
Sporazum o isplati plata i uslovima rada, odnosno o štrajku potpisan je još 21. januara, ali tri sinidkata su tvrdila da je prekršen zbog čega su neosnovano nezakonito ponovo stupili u novu obustavu rada 27. februara, a za 11. mart su čak najavljivali proteste.
Tokom štrajka, nekoliko puta je čak dolazilo do incidenata, kada građanima nije bilo dozvoljeno da uđu u službe Katastra i ostvare svoja zakonom zagarantovana prava, piše "Kurir".
Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije upozoravao je sve vreme da je protestom u RGZ blokirana cela građevinska industrija, koja je pokretač privrednog razvoja Srbije.
"Velika šteta napravljena je svima - i kupcima i prodavcima stanova, investitorima i izvođačima radova, kao i državi, jer su stopirani veliki infrastrukturni radovi", isticao je Rodić.