Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kukan: Parlament je mesto za rešavanje problema

28.03.2019. 12:23 12:24
Piše:
Foto: Tanjug/F.Krainčanić, arhiva

STRAZBUR: Predsednik Odbora za saradnju sa Srbijom u Evropskom parlamentu Eduard Kukan kaže da je ključno da se Srbija bavi zabrinutošću svojih građana i poručuje da je parlament mesto za traženje rešenja i odgovora na pitanja javnosti. 

”Parlament treba da bude mesto za demokratsku debatu, gde vladajuće i opozicione stranke treba da budu u stanju da nađu zajednička rešenja i odgovore za zabrinutost javnosti”, poručio je Kukan. 

U saopštenju Evropskog parlamenta navodi se da je Eduard Kukan tokom sastanka Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU Srbija održanog u Strazburu ocenio da je snažna i mirna mobilizacija građana deo demokratskog društva. 

”Međutim, neslaganje sa uređivačkom politikom javnog emitera ne bi trebalo da bude izraženo nasiljem i zastrašivanjem njegovih novinara”, navodi se u saopštenju Evropskog parlameneta.

Predsedavajući Odborom za saradnju sa Srbijom Eduard Kukan navodi da je Evropski parlament svestan poteškoća sa kojima se suočava srpska skupština u svojim aktivnostima i što je, prema njegovim rečima, rezultiralo bojkotom parlamentarnog rada od strane opozicije u Srbiji.

Istovremeno, Kukan naglašava da parlament mora da bude mesto gde će se rešavati otvorena pitanja između vlast i opozicije kao i pitanja koja brinu građane. 

Tokom desetog sastanka Parlamentarog obora EU Srbija evropska strana je pohvalila napredak u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije u Srbiji i poručila da Evropski parlament u potpunosti podržava nastavak angažmana zemlje na putu ka Evropskoj uniji. 

”Da bi se to postiglo, potreban je veći napredak u smislu ambicioznog programa reformi u Srbiji, posebno u pogledu vladavine prava i slobode medija”, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta. 

Dodaje se da je zastrašivanje i i nasije nad novinarima neprihvatljivo u zemlji koja teži članstvu EU kao i da je Srbiji neophodna pluralistička medijska slika i adekvato finasiranje i garancije za zađtitu novinara. 

Jedan od fokusa razgovora evropskih i srpskih parlamentarca u Strazburu bilo je i pitanje dijaloga Beograda i Prištine.

Eduard Kukan je naglasio da je za postizanje sveobuhvatnog, pravno obavezujućeg sporazuma neophodna stalna posvećenost obe strana u dijalogu. ”Prvi korak bi bio da vlasti u Prištini obustave 100 odsto carinske tarife za robu proizvedenu u Srbiji. I Srbija i Kosovo treba da ostanu multietničke, a svaki sporazum može biti prihvatljiv samo ako je u skladu sa međunarodnim pravom i ako se uzme u obzir sveukupna stabilnost u regionu.Takav sporazum se može postići, ako postoji politička volja”, navode u Evropskom parlamentu. 

U saopštenju Evropskog parlamenta pozdravlja se i usvajanje zajedničke deklaracije i preporuka koje su usvojili evropski i srpski poslanici. Navodi se da će se sledeći sastanak Parlamentarnog odbora između EU i Srbije održati u Beogradu 30. i 31. oktobra 2019. godine. 

Piše:
Pošaljite komentar
Kukan: Ubrzajte reforme ako želite u EU 2025. godine

Kukan: Ubrzajte reforme ako želite u EU 2025. godine

30.10.2018. 14:42 14:45