Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Keš minimalci” uskraćuju penziju

13.01.2019. 08:31 08:34
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Ove, kao i prošle, godine  biće nastavljena odlučna borba protiv sive ekonomije i rada na crno.

Prema najavi Zorana Đorđevića, ministra rada, zapošljavanja , boračke i socijalne politike,  od rada na crno na gubitku nije samo država , nego i radnici i poslodavci koji rade u skladu sa zakonom, za razliku od onih koji su se “ drznuli da radnicima uskrate njihovo pravo na dostojanstven rad, socijalnu sigurnost i zdravstveno i penzijsko osiguranje”. Među onim “drskim” poslodavcima su i oni koji svojim zaposlenima preko tekućih računa, odnosno zvanično, isplaćuju minimalnu zaradu, a ostatak daju u kešu.

Pre svega, poslodavci ne bi smeli da isplaćuju radnicima platu manju od minimalne zarade koju svake godine utvrđuje Vlada Srbija. No, to što ne bi smeli ne znači da se u praksi ne događa. Prema nezvaničnim podacima u Srbiji oko 300.000 zaposlenih prima minimalnu platu, a skoro isto toliko dobija manje od zagarantovanog iznosa. Tačnih podataka, doduše, nema , jer se ne vodi evidencija niti se može imati uvid u to koliko zaposlenih danas u Srbiji radi za minimalnu, a koliko za platu manju i od nje.

Radnici u današnjim us­lovima, na žalost, pristaju na sve varijante, nerazmiš­ljajući mnogo o dugoročnim posledi­cama, odnosno kako će se model po kojem su stupili u radni odnos odraziti na sticanje prava na penziju i njen iznos. Ministar Đorđević naglašava da se naši radnici moraju  edukovati kako bi znali šta im nanosi štetu, koja su njihova prava i da zapravo štiteći poslodavca u takvim situacijama, ugrožavaju svoju budućnost.

Nesporno je da mnogi radnici i ne znaju šta sve imaju pravo, ali je neosporna činjenica i da je danas najvažnije imati sigurno radno mesto i redovnu platu.  Poseban problem za radnike predstavlja i to što nijedan zakon naše države poslodavcima ne brani da im platu isplaćuju u kešu, ali su gotovinske isplate danas često prisutne kod poslodavaca koji ne plaćaju poreze i doprinose na pun iznos plate, pa tako izbegavaju plaćanje punog poreza.

Član Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ocenio je da je iz ugla svakog poštenog poslodavca i tehnički mnogo jednostavnije da se plate radnicima isplaćuju preko tekućih računa što i većini zaposlenih više odgovara, jer tako mogu da koriste kartice, podižu kredite…

U dopisu koje je prošle godine Ministarstvo rada dostavilo portalu Radnik.rs  objašnjava se da “nema smetnji da se nakon uplate poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje zaposlenom isplati zarada bez poreza i doprinosa u neto iznosu “na ruke” i tom prilikom dostavi i obračun zarade, odnosno naknade zarade koji predstavlja izvršnu ispravu”. Dakle, i novac dobijen u kešu mora se naći u obračunskom listiću koji se dostavlja radniku. Prilikom isplate na ruke i prijema obračuna zarade i naknade zarade, po mišljenju Ministarstva rada, radnik bi trebalo da se potpiše da bi poslodavac imao dokaz da je izvršio isplatu zarade, ali i da bi radnik jednog dana mogao da dokaže da je za svoj rad dobijao više novca .

U praksi, gazde koje daju deo novca radnicima u gotovini taj iznos ne iskazuju na obračunskom listiću, radnik se ne potpisuje na obračunski listić pa samim tim i ne može da osporava zakonitost obračuna zarade jer  nema načina da dokumentuje da mu je gazda davao manje novca.

S druge strane, ni gazda nema zvaničan dokument kojim potvrđuje da je radniku deo novca dao u gotovini, jer sve ostaje između njega i nezaposlenog bez pisanog traga.

        Ljubinka Malešević

Piše:
Pošaljite komentar
Đorđević: Iskorenićemo rad na crno

Đorđević: Iskorenićemo rad na crno

09.01.2019. 11:23 11:25
Rad na crno i dalje skupo košta i državu i radnike

Rad na crno i dalje skupo košta i državu i radnike

23.09.2018. 12:45 12:45
Ne prijavljuju rad na crno zbog straha od otkaza

Ne prijavljuju rad na crno zbog straha od otkaza

27.03.2017. 19:47 16:54