Mladići iz Grin šilda: Kad hobi postane zanat
NOVI SAD: Replike kostima iz poznatih filmova, serija i igrica, kao što su „Igra prestola”, „Gospodar prstenova” i „Hobit”, proizvode se i u Novom Sadu.
„Grin šild” (Green Shield) je „porodična” firma koja se bavi proizvodnjnom štitova, mačeva, oklopa i ostale srednjovekovne opreme, a osim toga sve veći akcenat stavljaju i na modernu elektroniku, kao što su računarska kućišta. To preduzeće čini grupa visokoobrazovanih momaka iz različitih oblasti.
Srednjovekovnu kulturu su zavoleli dok su odlazili na LARP (live action play) takmičenja, na kojima se odvijaju srednjovekovne borbe, koje uključuju bezbezdno oružje napravljeno od pene. Neki od najpoznatihijih srpskih srednjovekovnih festivala su u Gračanici – „Šild” (Shield) i u Manasiji – „Džast aut” (Just Out). Grinšildovci su njihovi višegodišnji učesnici. Osim klasičnih borbi, takmičari mogu izložiti i svoje modele opreme. Tamo ovi momci ili učestvuju u borbama ili predstavljaju svoje radove. Vremenom, ljudi su čuli za njih i počeli da se interesuju za njihove proizvode, te je njihova firma izrasla iz hobija u pravi biznis. Momci pretežno svoju robu plasiraju na inostrano tržište.
Nas ovde interesuje sve, sam proces i učenje nam predstavljaju zadovoljstvo, ne samo finalni produkt, priča jedan od osnivača radionice Vuk Armački i dodaje da rad s metalurgijom, drvenarijom i kožom zahteva dobar dizajn, ali da se ne može uvek predvideti svaka sitnica, tako da su male, ali i velike greške, sastavni deo posla.
Vreme potrebno za izradu projekta zavisi od toga koliko je komplikovan materijal i dizajn s kojim se radi, tako da je za neku opremu potrebno i do tri meseca da bi se dovela do savršenstva.
Glavno tržište „Grin šilda” je Amerika, tako da ih zbog prirode stvari koje izvoze, borba s birokratijom nije zaobišla. Za proizvodnju i izvoz oružja, poput mačeva i noževa, morali su da prođu neke od kriterijuma za proizvodnju vatrenog oružja. Tako su postali jedina firma u Srbiji koja se bavi tim poslom i ima sve dozvole potrebne za rad i izvoz.
Nudimo mogućnost da personalizujemo i uklopimo dizajn kupaca u produkt, tako da pravimo unikate, što je Amerikancima veoma interesantno, objašnjava Armački, napominjući da zbog toga ne postoji šablon na osnovu kojeg mogu da napraviti predmet, već zahteva vreme i preciznost.
Za izradu svojih proizvoda oni koriste najrazličitije materijale – čelik, drvo, kožu, čak i neke prirodne, kao što su kost i rogovi.
Poslednji veći projkat na kojem su radili bio je računarsko kućište. S njim su osvojili treće mesto na svetskom takmičenju u izradi unikatnih računarskih kućišta 2016.
U budućnosti planiraju da se više bave proizvodnjom vojne opreme, pogotovo oružja za streljaštvo, jer u svetu počinje njegova nagla ekspanzija.
K. Vasić, J. Pavić i S. Kosanović