Na sednica Skupštine Vojvodine pod lupom izvršenje prošlogodišnjeg budžeta
Pred poslanicima Skupštine Vojvodine na sednici je Predlog skupštinske odluke o završnom računu budžeta Vojvodine za prošlu godinu s izveštajem o izvršenju za tu godinu.
To je i najvažnija tačka dnevnog reda sednice jer izvršenje budžeta u suštini pokazuje kako je radila Pokrajinska vlada u prethodnoj godini, o čemu kroz taj dokument polaže račun Skupštini. Dokument je podržao Odbor Skupštine Vojvodine za budžet i finansije.
Predsednik Odbora Jovan Lazarov, na pitanje „Dnevnika” o generalnoj oceni izveštaja o izvršenju budžeta, kaže da on pokazuje da je Pokrajinska vlada dobro radila i dobro isplanirala budžet jer, kako objašnjava, izveštaj pokazuje visok stepen izvršenja budžeta. Smatra da je važno analizirati budžet od juna 2016. godine, kada je Igor Mirović formirao svoju vladu, da bi se videlo šta se dešavalo u sprovođenju javnih politika na terenu u Vojvodini.
„Budžet za 2016. godinu iznosio je 57,8 milijardi, a kada smo završili 2017. godinu, u pokrajinskoj kasi smo imali 68 milijardi i 239 miliona dinara, odnosno 11 milijardi više u odnosu na odluku o budžetu u 2016. Godini“, navodi Lazarov.
Kaže da stanje na terenu najbolje pokazuju kretanja u privredi i zaposlenost. Na to ukazuju ustupljeni prihodi od poreza na lična primanja i poreza na dobit pravnih lica, koji su u prošloj godini ostvareni u iznosu od 13 milijardi i 948 miliona dinara, a to je 99,42 odsto od plana.
„To je izuzetno visok procenat dobro isplaniranih poreskih prihoda“, smatra Lazarov.
„Naglašavam da je ostvarenje ustupljenih prihoda od poreza 2,764 milijarde dinara, odnosno 24, 71 odsto, veće nego u 2016. godini. To svedoči o rezultatima koji su ostvareni u privredi zahvaljujući merama Republičke vlade, fiskalnoj konsolidaciji, političkoj stabilnosti i politici okupljanja oko projekata Pokrajinske vlade koju je definisao njen predsednik Igor Mirović.“
U 44 opštine 153 projekta
Na molbu da prokomentariše izvršenje budžeta Uprave za kapitalna ulaganja, koje opozicija gotovo uvek kritikuje, Lazarov napominje da je Uprava sprovela postupke javnih nabavki i dodelila 6,3 milijardi dinara za realizaciju 153 projekata u 44 vojvođanske opštine.
„Dakle, Uprava za kapitalna ulaganja uspešno je sprovela i učestvovala u sprovođenju 95 odsto javnih nabavki, koje su omogućile da 70 odsto projekata bude realizovano na terenu. Za to je do kraja godine isplaćeno gotovo 3,4 milijarde dinara“, kaže Lazarov.
„To pokazuje da je 46 odsto opredeljene svote kojom raspolaže Uprava za kapitalna ulaganja realizovano, ali to ne znači i da su projekti i završeni jer se radi o velikim kapitalnim projektima, poput izgradnje zgrade RTV-a, Narodnog pozorišta u Subotici, pančevačke bolnice i drugih.“
O porastu zaposlenosti u Vojvodini govori podatak iz izveštaja da je prihod od poreza na zarade uvećan 9,6 odsto, odnosno da je ostvarenje 480,7 miliona dinara veće, što govori o porastu zaposlenosti u Vojvodini.
„To jesu glavni rezultati ove pokrajinske vlade koja sprovodi politiku okupljanje oko projekata, saradnje s Republičkom vladom i sprovodi zajedničku politiku u cilju privrednog ekonomskog razvoja“, ističe Lazarov.
On je kao primer naveo da izvršenje budžeta kod rekonstrukcije internističkog odeljenja pančevačke bolnice trenutno iznosi oko 20 odsto, ali, kako je objasnio, upravo je to ta promena politike Pokrajinske vlade da prati dinamiku radova na terenu i ništa ne isplaćuje avansno.
„Nema više isplaćivanja novca bez praćenja situacije na terenu, da ne bismo ponovili greške koje je napravila, da li namerno ili nenamerno, vlada Bojana Pajtića, koja je projekte plaćala avansno i oni nisu nikad završeni pa u svih 45 opština u Vojvodini ima bezbroj Skadrova na Bojani“, zaključuje Lazarov.
Na sednici su na dnevnom redu i Predlog pokrajinske skupštinske odluke o izradi prostornog plana posebne namene predela Vršačke planine kao i izveštaji o radu Pedagoškog zavoda Vojvodine i Fonda „Evropski poslovi” za prošlu godinu.
E. Marjanov