Skupština Vojvodine o rebalansu budžeta
Pred poslanicima Skupštine Vojvodine danas su predlozi pokrajinskih skupštinskih odluka o rebalansu budžeta Vojvodine i zaduživanju za finansiranje kapitalnih investicionih rashoda. Povod za rebalans je tehničke prirode, nužan kada budžet ima novi prihod kroz zaduživanja.
Podsetimo, Pokrajinska vlada je početkom meseca usvojila predlog rebalansa buyeta kojim se buyet Vojvodine uvećava za 1,9 milijardu dinara, ili procentualno 2,8 odsto. Ukupna svota u buyetu nakon usvajanja rebalansa iznosiće 70,4 milijardi dinara. Od pomenute 1,9 milijarde dinara kojom se osnovni buyet uvećava, 1,6 milijarda potiče iz zaduženja, dok je 300 miliona dinara preneto iz ranijih godina. Od 1,6 milijarde dinara, milijarda se planira za ulaganje u najhitnije potrebe zdravstvenih ustanova čiji je osnivač Vojvodina, a 600 miliona je namenjeno Javnom vodoprivrednom preduzeću „Vode Vojvodine” za investiciona ulaganja u četiri prioritetna projekta za zaštitu i korišćenja voda na teritoriji pokrajine.
Opoziciona Demokratska stranka je najavila da neće podržati predloženi rebalans pre svega zbog novog zaduživanja.
– Pokrajinska vlada nema plan i viziju jer da ima, ne bi radila rebalans u prvom kvartalu godine – kaže za „Dnevnik” šef poslaničke grupe DS-a Goran Paunović. – Novo zaduživanje od 1,6 milijarde dinara nije u potpunosti logično jer imamo više od pet milijardi prenetih iz prethodnih godina i uprkos tome idemo na novo zaduživanje. Takav način rada ne možemo podržati. Paunović napominje i da, po desetogodišnjoj praksi, u Vojvodini rebalans buyeta nikad nije rađen u prvom kvartalu godine, izuzev 2012, koja je bila izborna i zbog toga je urađen.
– Imamo čudno situaciju i s tekućom buyetskom rezervom. Ona se ponovo povećava s 239 miliona dinara na 370 miliona – znači da su potrošili 77 odsto buyetske rezerve već u prva dva meseca ove godine – navodi Paunović.
Dodaje da demokrate neće podržati rebalans ni zbog toga što predviđenih 130 miliona dinara za isplatu kamate odlazi iz finansijskog sistema Vojvodine, umesto da ostane u kući kao ranije kada se dugovalo Razvojnom fondu Vojvodine.
– Te kamate su bile nešto nepovoljnije nego sada, ali se novac koji smo dali za kamate zadržao u kući, a sad odlazi iz kuće poslovnim bankama – napomenuo je on.
Odbor Skupštine Vojvodine za buyet i finansije podržao je juče predloženi rebalans. Kako je za „Dnevnik” naveo predsednik Odbora Jovan Lazarov, rebalans je tehničke prirode, zaduživanje se odnosi na vodoprivredu i zdravstveni sistem Vojvodine, i to pod najpovoljnijim uslovima, „tako da će novac za koji se zadužujemo zbog niskih kamatnih stopa biti gotovo besplatan”.
Smatra da svako ko želi da finansira kapitalne projekte, ne samo u državi nego i u svojoj kući, treba da se zaduži po takvoj kamatnoj stopi jer će praktično dobiti besplatan novac.
Povoljni krediti
– Na finansijskom tržištu nije novac nikad bio jeftiniji nego sada – navodi Lazarov. – Zadužićemo se preko javnog poziva, koji predviđa kamatnu stopu do tri odsto. U takmičenju banaka očekujemo da će ona biti ispod dva odsto, znači da će kamatna stopa biti u nivou inflacije, ili niža od inflacije, tako da je novac gotovo besplatan.
– Ne znam kako neko može da bude protiv toga da u vodoprivredi radimo sanaciju kritičnih mesta, poput leve obale Save, koja je uvek kritična kada je visok vodostaj, i kako neko može da bude protiv rekonstrukcije Hidrosistema DTD? Naročito mi nije jasno kako neko može da bude protiv kupovine opreme medicinskim centrima u Vojvodini? Ono što je interesantno – i treba uvek uporediti prošli period i današnje vreme – da se sad prioritetno ulaže u zdravstveni sistem Vojvodine u koji nije ulagano decenijama i ostavljen je u katastrofalnom stanju – naglasio je Lazarov.
Na pitanje da li je logično da se rebalans radi u prvom kvartalu godine, on je odgovorio da jeste ukoliko se želi ulagati u kapitalne projekte da bi se nešto uradilo u tekućoj godini.
E. Marjanov