SKUPŠTINA VOJVODINE Usvojen rebalans budžeta Pokrajine
Poslanici Skupštine Vojvodine većinom glasova odlučili su da Pokrajina uzme bankarsku pozajmicu od 1,6 milijarde dinara koja će biti usmerena na nabavku dijagnostičkih medicinskih aparata za bolnice po Vojvodini, kao i investicije u vodoprivredi, pre svih za prečišćavanje Velikog bačkog kanala i izgradnju nasipa u Sremu.
Donošenjem te odluke ujedno je usvojen i rebalans budžeta koji je povećan za iznos kredita i još oko 300 miliona dinara prenetih iz prošle godine pa je novi iznos pokrajinske kase više od 70 milijardi dinara. Odluke o rebalansu i zaduživanju su usvojene sa 72 glasa za i 20 protiv.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović rekao je da je odluka o zaduživanju i rebalansu izuzetno značajna za građane Vojvodine jer će se kreditnim novcem obezbediti investicije za unapređenje sistema zdravstvene zaštite, pre svega u oblasti dijagnostike, kao i u oblasti vodoprivrede, zaštite od voda i navodnjavanje.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je na sednici Skupštine podsetio na velike investicije u zdavstvenom sistemu Vojvodine za samo malo više od godinu otkako je formirana Pokrajinska vlada, i najavio da u aprilu počinju pripreme za javne nabavke za izgradnju B i C bloka Kliničkog centra Vojvodine.
Kako je naveo, Pokrajinska vlada je obezbedila angio-sale, završava rekonstrukciju pančevačke bolnice, s Gradom Novim Sadom izgradila je zgradu Hitne pomoći, iskoordinirala ceo postupak s Kancelarijom za javno ulaganje u rekonstrukciju bolnice u Subotici, preuzela je obavezu da pripremi projektnu dokumentaciju za tu bolnicu ,koja će biti gotova krajem leta, pripremila dokumentaciju i za rekonstrukciju bolnice u Vrbasu...
– Najvažnija stvar je da u aprilu, po informacijama koje imam, praktično započinje rad na pripremi javnih nabavki jer sve drugo je spremno za izgradnju bloka B i C Kliničkog centra u Novom Sadu – istakao je Mirović.
– Želimo da obezbedimo 1,6 milijardu dinara u uslovima kada je u poslednjih desetak godina najpovoljnije zaduživati se – rekao je Mirović. – Od te sume milijarda će biti izdvojena za nabavku magnetnih rezonanci, skenera, angio-sala, ultrazvučnih aparata i svih drugih neophodnih aparata, sistema i podsistema vezanih za najsavremeniju diganostiku. S tom nabavkom, kao i svim nabavkama koje smo realizovali od formiranja vlade na čijem sam čelu, imali bismo savim sigurno u našoj zemlji, a verujem i u zemljama u regionu, jedan od najsavremenijih sistema i u Kliničkom centru Vojvodine i na institutima u Sremskoj Kamenici i u svim regionalnim bolnicama širom Vojvodine, uključujući i informatički sistem za KCV, koji želimo da nabavimo i koji će biti neka vrsta baze, sistema za povezivanje svih institucija u okviru Kliničkog centra u Novom Sadu.
Govoreći o investicijama u okviru vodoprivrednog sistema, kazao je da je od formiranja aktuelnog sastava Pokrajinske vlade pripremljeno mnogo projekata u oblasti zaštite od poplava. Govoreći o čišćenju Velikog bačkog kanala, naglasio je da će do 2020. godine ceo kanal biti očišćen, čime će biti u potpunosti biti sanirana velika ekološka crna tačka, i da je šest kilometara kanala kod Vrbasa najzagađenije, ta da će njegovo čišćenje biti u punoj funkciji stavljanjem u rad prečistača na tom delu kanala. On je najavio da će krajem mandata ove pokrajinske vlade 2020. godine pozvati poslanike Skupštine Vojvodine da zaplove od Bezdana do Vrbasa očišćenim kanalom, koji neće biti samo u funkciji navodnjavanja već i turizma.
Pošto je gotovo čitava vojvođanska opozicija kritikovala odluku Pokrajinske vlade u vezi s rebalansom tri meseca nakon izglasavanja budžeta AP Vojvodine za 2018. godinu, šef poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje” u pokrajinskom parlamentu Milenko Jovanov odbacio je takve navode, rekavši da je novo usklađivanje budžeta, zapravo, potreba za investicionim ulaganjima.
– Zdravstveni sistem u Vojvodini je zatečen u veoma lošem stanju – kazao je Jovanov uoči početka zasedanja Pokrajinske skupštine. – Imamo velike probleme s medicinskom aparaturom i daleko smo od minimalnih uslova i principa po kojima bi trebalo da funkcioniše zdravstvo u 21. veku.
Šef poslaničke grupe SPS–JS-a dr Pavle Budakov najavio je zdušnu podršku rebalansu budžeta, dodajući da kao lekar dobro zna u kakvom je stanju zdravstvo i da je ulaganje u taj sektor veoma važno.
I dr Bojan Bagi iz SVM-a istakao je značaj ulaganja u zdravstvo i vodoprivredu, navodeći da očekuje da će Pokrajina nastaviti da pomaže i ustanove sekundarne zdravstvene zaštite, kao što su opšte bolnice, poput bolnice u Senti koja nema CT aparat.
Opozicija je pozdravila odluku o investicijama u zdravstvo i vodoprivredu, ali je izrazila neslaganje da s tim se taj novac obezbeđuje kreditom.
Govoreći o velikim projektima koji se rade ili čija realizacija treba da započne, Mirović je obavestio poslanike i o tome da je Vlada Srbije formirala radnu grupu za tehničke pregovore za ugovor s kineskom kompanijom s kojom je država prošle godine potpisala memorandum o izgradnji brze saobraćajnice između Novog Sada i Rume, odnosno Fruškogorskog koridora.
– To su veliki projekti i treba ih nositi. Da je bilo hrabrih i odgovornijih, neko bi započeo 1999. godine tu zgradu RTV-a, da je bilo hrabrijih i odgovornijih, neko bi pripremio i projekat puta od Novog Sada do Rume – kazao je predsednik Pokrajinske vlade.
Aleksandar Zelenski iz „Dosta je bilo” kazao je da ne vidi šta se promenilo za tri meseca od usvajanja budžeta za 2018. godinu i zašto se ti rashodi nisu mogli planirati ranije da bi se našli u tekstu budžeta usvojenog krajem prošle godine. On je rekao da pokrajinski budžet ima novca čim se 24 miliona dinara troši za nabavku službenih automobila.
– Smatramo da ne postoji nikakva potreba za zaduživanjem – rekao je šef Poslaničke grupe „Alternativa za Vojvodinu” Aron Čonka.
Podršku predloženom rebalansu, kao i Predlogu odluke o zaduživanju, uskratili su i opozicioni LSV, DS i SRS. Šef poslaničke grupe LSV-a Branislav Bogaroški je naveo da takve odluke dokazuju da u budžetu za ovu godinu postoje greške koje se moraju otkloniti, da pojedine pozicije nisu dobro promišljene, kao i da se finansiranje takvih kapitalnih ulaganja moglo izvesti iz već postojećih para.
– Takav način rebalansa, u uslovima kada se novac ne može utrošiti u tekućoj godini, doprinosi održavanju visokog budžetskog deficita i nije uporediv uostalom ni s fiskalnim tendencijama koje postoje na nivou Republike Srbije – rekao je on.
Poslanik DS-a Nenad Borović je rekao da nije protiv ulaganja u zdravstvo i vodoprivredu, ali da je protiv zaduživanja jer u budžetu Pokrajine ima para za ta ulaganja. On je dodao da je, umesto zaduživanja, trebalo deo od 2,27 milijarde dinara, koliko je izdvojeno za izgradnju zgrade RTV-a, preusmeriti za ono što je prioritetnije, u zdravstvo i poljoprivredu.
Vidite samo Opštu bolnicu u Kikindi
– Milijarda dinara ide za nabavku nove opreme i naša ideja je da se to što se već radi – a to je ulaganje u zdravstvo – podigne na još viši nivo – rekao je šef poslaničkog kluba SNS-a Milenko Jovanov. On je poručio da svi oni koji su protiv ulaganja u zdravstvo, treba da odu u Opštu bolnicu u Kikindi da bi tamošnjem stanovništvu objasnili da im nije potreban nov CT aparat.
Na njegovo izlaganje je reagovao predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović. On je kazao da Pokrajinska vlada ima velike ambicije, realizuje velike projekte i da je sve to zasnovano na realnim parametrima.
– Mi imamo veće ambicije da uradimo mnogo više stvari nego što ste, uslovno govorim, vi imali – naglasio je Mirović. – Te naše ambicije su zasnovane na realnim parametrima. Budžet u 2018. godini veći je sedam milijardi dinara nego onaj za 2016. Taj prostor nam daje mogućnost za ambicije da radimo velike projekte, a odluka o tome je pokrivena rastom prihoda. Nikad nisam rekao da se nećemo zaduživati, ja sam rekao da se nećemo zaduživati za ono što nema investicioni karakter.
Mirović je dodao da bi Borovićeva kritika bila na mestu da Pokrajinska vlada nije uspela ništa da uradi, a da radi na dva koloseka.
– Mi smo obezbedili novac da radimo na više koloseka za kratko vreme – napomenuo je Mirović.
E. Marjanov
A. Savanović