Gde posle privođenja završavaju počinioci porodične torture?
NOVI SAD: Alkohol je najčešći okidač koji dovodi do nasilja u porodici, a neretko su posledice krvavi i brutalni zločini.
Podsetimo, prošle nedelje je P. M. (42) iz Čačka priveden nakon prijave nasilja u porodici jer je, navodno, u vidno alkoholisanom stanju tukao i maltretirao brata i oca. Policija ga je privela, a potom odvela na Odeljenje psihijatrije u Opštoj bolnici u Čačku, gde je, kada su ga smestili u krevet, pokušao da se zapali.
Krivičnim zakonikom je predviđeno da se okrivljeni, ukoliko je učinio protivpravno delo koje je u zakonu određeno kao krivično delo u stanju neuračunljivosti, javni tužilac podnosi sudu predlog da okrivljenom izrekne meru bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi, odnosno predlog za obavezno psihijatrijsko lečenje okrivljenog na slobodi, ako za izricanje takve mere postoje uslovi.
Državni organi i ustanove nadležni za primenu tog zakona dužni su da brzo, delotvorno i koordinisano sprečavaju nasilje u porodici i vršenje krivičnih dela određenih tim zakonom i da pruže žrtvi zaštitu, pravnu pomoć i psihosocijalnu i drugu podršku radi njenog oporavka, osnaživanja i osamostaljivanja.
Kaznene odredbe
Kaznom zatvora do 60 dana kazniće se za prekršaj lice koje prekrši hitnu meru koja mu je izrečena ili produžena.
Novčanom kaznom od 50.000 dinara do 150.000 dinara kazniće se za prekršaj odgovorno lice u državnom i drugom organu, organizaciji i ustanovi koje policiji ili javnom tužiocu neodložno ne prijavi ili ne reaguje na prijavu ili opstruira prijavljivanje ili reagovanje na svako saznanje o nasilju u porodici ili neposrednoj opasnosti od njega, navodi se u Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici.
Po prijemu informacije da je izvršen događaj s elementima nasilja u porodici ili u partnerskim odnosima, bez izuzetka se policijski službenici upućuju na mesto događaja. Prilikom intervenisanja, odmah se razdvaja žrtva od nasilnog člana porodice i razgovor se obavlja u odvojenim prostorijama, vodeći računa o zaštiti učesnika događaja (žrtve, svedoka…), kao i o policijskim službenicima koji postupaju u konkretnom događaju. O događaju se odmah obaveštavaju dežurna služba i Javno tužilaštvo, koje rukovodi predistražnim postupkom radi preduzimanja neodložnih krivičnopravnih mera, kvalifikacije dela i pružanja zaštite žrtvama.
Veoma je važno proveriti da li prijavljeno lice ima oružje u legalnom posedu, koje se oduzima, kao i da li je i ranije bilo prijava za nasilje u porodici. O svakom događaju obaveštava se nadležni centar za socijalnu zaštitu u čijoj je nadležnosti zbrinjavanje žrtve.
Nasilje se, kažu stručnjaci, pojačava pod dejstvom alkohola, bez obzira na to da li je u pitanju fizičko, psihičko ili verbalno maltretiranje.
Po statističkim podacima, nasilnik je, najčešće, muškarac srednjih godina, alkoholičar koji zlostavlja svoju suprugu, odnosno partnerku. Kada se sve sagleda, u najvećem broju slučajeva se radi o poremećenim porodičnim odnosima.
Najveći problemi se dešavaju u porodicama gde je nasilnik alkoholičar koji ne prihvata lečenje. U situacijama kada prihvate lečenje, neretko se dešava da prekidaju proces lečenja ili pak, ukoliko završe terapiju od godinu apstinencije, ponovo se vrate alkoholu. O izricanju mere bezbednosti obaveznog lečenja alkoholičara ili mere bezbednosti obaveznog lečenja narkomana sud odlučuje pošto pribavi nalaz i mišljenje veštaka.
Ako je uslovnom osudom naloženo lečenje na slobodi, a osuđeni se nije podvrgao lečenju ili ga je samovoljno napustio, sud može opozvati uslovnu osudu ili narediti prinudno izvršenje izrečene mere obaveznog lečenja alkoholičara ili narkomana u zdravstvenoj ustanovi ili drugoj specijalizovanoj ustanovi.
Da bi se smanjio broj slučajeva nasilja, potrebno je delovati preventivno. Postoje bračna savetovališta, radionice za prevenciju alkoholizma, organizacije koje bi ohrabrile žrtve da prijave nasilje…
Podsetimo, policija je u prvih sedam meseci primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji je stupio na snagu 1. juna prošle godine, izrekla 13.808 hitnih mera udaljenja nasilnika iz stana i zabrane kontaktiranja sa žrtvom.
"Izrečeno je 4.469 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i 9.339 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira sa žrtvom i prilazi joj", precizirala je pomoćnica ministra unutrašnjih poslova i načelnica Sektora za ljudske resurse Katarina Tomašević na okruglom stolu krajem januara u Vršcu.
D. Nikolić