Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

I tradicija je deo evropskih kulturnih vrednosti

17.11.2017. 12:45 12:48
Piše:
Foto: S. Rakočević

NOVI SAD: Festival zlatnih ansambala Vojvodine, održan proteklog vikenda u Novom Sadu, završen je Gala koncertom u velikoj dvorani Spensa.

U programu je učestvovalo jedanaest ansambala sa teritorije Vojvodine, jedan iz Beograda i Dečji Hor Crkvene opštine novosadske, koji je imao čast da prvi nastupi. Ovaj spektakularan događaj uspeo je da okupi veliki broj mladih ljudi koji u eri interneta i elektronskih medija još uvek neguju tradicionalne vrednosti. Festival se već devet godina održava u novembru povodom obeležavanja dana ujedinjenja Vojvodine i Kraljevine Srbije 1918. godine, pa je u tom duhu Dečji hor izveo kompozicije „Ovo je Srbija“ Nikole Grbića i „Suza Kosova“ Željka Samardžića Panonca.

Na programu festivala su se potom našli tradicionalni plesovi sa prostora Vojvodine (Banat, slovački plesovi iz Gložana, šokački plesovi iz Bačke), Slavonije, jugoistočne (Bosilegradsko Krajište) i centralne Srbije (Šumadija, Gruža, Rudnik). Budući da festival nije takmičarskog karaktera, nije bilo pritiska uobičajenog kada se ansambli nadmeću za nagrade, te je i publika mogla da oseti tu pozitivnu opuštenost izvođača uživajući u njihovim pesmama, plesu i muzici. Po kreativnoj osmišljenosti, posebno su se istakle „Igre iz Slavonije” (koreograf Saša Bogunović, muzički aranžman Zdravko Ranisavljević) u izvođenju KUD-a „Kosta Abrašević“ iz Bačke Palanke i „Šokačke igre iz Bačke” (koreograf Dragomira Vukovića Kljaca, muzički aranžman Miroslav Silaški) koju je izveo KUD „Đido“ iz Bečeja.

Specifičan nastup imao je AKUD „Žikica Jovanović Španac“ iz Beograda. Oni su se predstavili koreografijom Milorada Lonića u muzičkom aranžmanu Sabo Ivana pod nazivom „Grk Zorba“, nesvakidašnjim folklorno-scenskim delom inspirisanim muzikom Mikisa Teodorakisa iz istoimenog filma. Potrebno je napomenuti da je u realizaciji ove KNI folklor korišćen samo kao ispiracija, a ne kao doslovno reinterpretiranje tradicionalnih obrazaca pokreta Grčke. Samim tim je način plesanja ovog ansambla bio potpuno drugačiji od ostalih, plenio je baletskom elegancijom i rafiniranim pokretima na šta je uticao i temperament grčke muzike.

Festival je održan pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada, a u rganizaciji Ansambla „Vila“ SKUD „Železničar“

Pored ove numere, oduševljenje publike je izazvao i zajednički nastup članova dečjeg ansambla „Vila“ iz Novog Sada i KUD-a „Mitropolit Stefan Stratimirović“ iz Kulpina koji su predstavili plesove iz Gruže. Ova numera je okupila i najveći broj izvođača, približno pedeset. Prikazivanje tradicionalnih plesova na sceni zahteva i određenu dozu glume, a u tome se najviše istaklo ADZNM „Gusle“ iz Kikinde. Oni su koreografijom Igora Popova i muzičkim aranžmanom Zorana Petrovića pod nazivom „Ravnim Banatom“ dočarali publici ambijent života i igranke na salašu. Muški izvođači ovog ansambla izazvali su ovacije u publici kada su pokazali svoje impresivne plesne sposobnosti. Svežinu je Gala koncertu donela i koreografija Jaroslava Kriške u muzičkom aranžmanu Struhar Rastislava u izvođenju KPD „Jednota“ iz Gložana. Izvođači su privukli pažnju gestovima, promenom tzv. koreografskih slika i odličnom sinhronizacijom sa muzičkom pratnjom.

Iznenađenje večeri je usledilo kada je publika, misleći da je koncert posle tročasovnog izvođenja završen, počela da ustaje sa svojih mesta ali ih je zaustavio zvuk koji je dopirao iz troglasnih (banatskih) gajdi Vanje Ilijeva. On je svojim muziciranjem pozvao sve učesnike da zajedno izvedu malo kolo, a ubrzo im se i publika pridružila. Imajući u vidu da je festival okupio oko 800 izvođača, nužno je pohvaliti organizatore iz Ansambla „Vila“ SKUD „Železničar“ i uputiti im reči podrške da istraju u svom angažmanu. Pohvalu svakako zaslužuje i Grad Novi Sad koji je prepoznao potrebu održavanja događaja koji neguju narodno stvaralaštvo. Manifestacije ovog tipa i kvaliteta u okviru kojih se u najafirmativnijem svetlu ističe nematerijalno kulturno nasleđe Vojvodine treba još više razviti posebno zbog toga što će Novi Sad biti Evropska prestonica kulture 2021. godine. A Festival zlatnih ansambala Vojvodine je dokaz da Novi Sad tu titulu zaslužuje.

Nataša Francuski

Piše:
Pošaljite komentar