Uprava Energoprojekta dala neistinite podatke
BEOGRAD: Komisija za hartije od vrednosti konstatovala je danas da je uprava Energoprojekta iznela netačne podatke u vezi sa ponudom za preuzimanje od strane kompanije Napred.
Objavljeno mišljenje uprave holdinga Energoprojekt u vezi sa ponudom sadrži niz neosnovanih navoda i neistinitih podataka i Komisija je zato danas zatražila hitno izjašnjenje uprave društva Energoprojekt holding, navodi se u saopštenju Komisije.
Energorpojekt treba da se izjasni o okolnostima pod kojima je sačinjeno mišljenje koje je objavljeno juče u pojedinim dnevnim listovima, kao i okolnostima usled kojih mišljenje nije potpisano od strane svih članova uprave, kako to zahteva propisani obrazac MUO.
Nakon pribavljenog izjašnjenja, Komisija će preduzeti dalje mere u okviru svojih nadležnosti, objavljeno je na sajtu Komisije.
Uprava Energoprojekta je juče objavila mišljenje da jednoglasno nije prihvatila ponudu za preuzimanje od preduzeća Napred razvoj i lica koja sa njim zajedno deluju, navodeći kao razloge “obilje nezakonitosti, nepoverenje u profesionalni, finansijski i moralni kapacitet povezanih lica koja čine ponuđača", te da je "ponuđena cena od 1.501 dinar po akciji niža od knjigovodstvene vrednosti koja iznosi 1.761 dinar".
Komisija ukazuje da ocenjivanje zakonitosti ponuđene cene ne može biti predmet mišljenja uprave s obzirom na to da se ponuda za preuzimanje, čiji je cena sastavni deo, odobrava od Komisije i ona proverava da li je utvrđena u skladu sa zakonom.
Pored toga, uprava društva ne samo da je osporila zakonitost ponuđene cene, već je iskazala mišljenje da je ponuđena cena neadekvatna i niža od knjigovodstvene vrednosti od 1.761,40 dinara po akciji, ne navodeći izvor i način na koji je utvrđena ova vrednost, navodi Komisija.
U tom kontekstu, ukazuje da je prema podacima sa zvanične internet stranice Beogradske berze, na kojoj se trguje akcijama ovog društva, objavljena obračunska, odnosno knjigovodstvena vrednost od 770,44 dinara, što odgovara i podacima iz redovnih godišnjih finansijskih izveštaja Energoprojekta.
Uprava društva treba da oceni primerenost visine cene imajući u vidu da se zakonom propisuje samo minimalna cena, te ona može, prema mišljenju uprave društva, biti neprimereno niska bez obzira što je utvrđena u skladu sa zakonom.
U saopštenju ovog državnog organa osporena je i tvrdnja izneta u mišljenju uprave Energoprojekta da Napred razvoj nije Komisiji podneo zahteve za odobrenje ponuda za preuzimanje zavisnih društava Energoprojekt Entel i Energoprojekt Garant, što, kako se navodi, ne odgovara istini.
Obaveštenja o nameri preuzimanja ova dva društva, podseća Komisija, objavljena su u dnevnim novinama 19.6.2017. godine, a zahtevi za odobrenje objavljivanja ponuda za preuzimanje ova dva društva podneti Komisiji 30.6.2017. odnosno 6.7.2017. godine.
Povodom tvrdnje uprave Energoprojekta da je u periodu pre objavljivanja ponude za preuzimanje manipulisano cenom akcija tog društva kojima se trguje na Beogradskoj berzi, Komisija je ukazala da je, shodno Zakonu o tržištu kapitala, ona jedina institucija nadležna da utvrđuje postojanje manipulacija na regulisanom tržištu i da do ovog trenutka to nije utvrdila.
Uz mišljenje uprave, dodaje se u saopštenju, nije objavljeno mišljenje i predstavnika zaposlenih - malih akcionara, koje su predstavnici zaposlenih dostavili Komisiji 19.7.2017. godine, a što je bila obaveza uprave društva propisana članom 40. Zakona o preuzimanju i članom 17. Pravilnika o sadržini i formi ponude za preuzimanje akcija.
Članom 40. Zakona o preuzimanju propisano je da je odbor direktora, odnosno nadzorni odbor (uprava društva) u obavezi da, u roku od 10 dana od objavljivanja ponude za preuzimanje, objavi svoje obrazloženo mišljenje o ponudi za preuzimanje, na isti način na koji je objavljena ponuda za preuzimanje.
U svom mišljenju uprava društva obavezna je da uzme u obzir ponudu za preuzimanje u celini, a posebno u odnosu na cenu koju se ponuđač obavezuje da plati po akciji, kao i ciljeve ponuđača i njegove namere u vezi s ciljnim društvom koje se preuzima i da jasno iskaže svoj stav da li podržava ili ne ponudu za preuzimanje.
Osim objavljivanja ovakvog mišljenja, uprava društva ne sme donositi odluke iz okvira svoje nadležnosti kojima bi se na bilo koji način nezakonito sprečilo ili otežalo preuzimanje ili štetno uticalo na poslovanje ciljnog društva u dužem vremenskom periodu.
Upravi društva, kao organu koji vodi poslove društva i raspolaže svim podacima o finansijskom i poslovnom položaju društva i njegovim razvojnim potencijalima, zakonom je nametnuta obaveza da objavi svoje mišljenje o ponudi i primerenosti visine zakonom utvrđene cene.
Zato što je ocena iz tog mišljenja od posebne važnosti za akcionare i ima najznačajniji uticaj na njihovu odluku da li će deponovati svoje akcije ili ne, zbog čega mišljenje uprave mora biti utemeljeno na realnim i istinitim činjenicama i podacima odnosno ne sme da sadrži netačne informacije i informacije koje mogu dovesti u zabludu.
Milovanović optužuje Komisiju, Bojović: Šteta ugledu
Nakon odluke Komisije za hartije od vrednosti da je uprava Energoprojekta iznela netačne podatke u vezi sa ponudom za preuzimanje od strane kompanije Napred, rukovodstvo Energoprojekta optužuje Komisiju da ne radi po zakonu, dok vlasnik Napreda Dobrosav Bojović ističe da aktuelna uprava najveće građevinske kompanije u Srbiji narušava njen ugled.
Generalni direktor Energoprojekt holdinga Vladimir Milovanović najavljuje da će kompanija stav o mišljenju Komisije izneti u ponedeljak i tvrdi:
"Komisija ne radi svoj posao prema zakonu, a odgovor Komisiji će zvanično biti dostavljen u ponedeljak i tada ćemo ga i javno objaviti”, rekao je Milovanović za Tanjug.
Vlasnik kompanije “Napred razvoj” Dobrosav Bojović kaže da zabrinjava sve što se u poslednje vreme dešava u vezi sa kompanijom Energoprojekt, jer to, kako je istakao, šteti njenom ugledu.
“Posebno zabrinjava ovo što je Komisija zaključila, odnosno da se iznose netačni podaci i da se manipuliše sa jednom takvom firmom, koja je stvarana desetinama godina i to od ozbiljnih ljudi", kaže Bojović za Tanjug.
"Nadamo se da se to više neće ponavljati i da će lični interesi biti ostavljeni po strani, a da će se voditi računa o ugledu i rejtingu kompanije koju uprava predstavlja”, rekao je Bojović.
On je dodao da će ta kompanija poštovati institucije i dati prednost institucijama da rade svoj posao.
“Sve što bismo mi uradili možda ne bi bilo shvaćeno na pravi način. Da ne bismo doprinosili daljem urušavanju ugleda kompanije, žrtvovaćemo neke svoje interese u interesu ugleda kompanije u koju smo investirali”, poručio je Bojović.