Subotica se odgovorno odnosi prema životnoj sredini
Subotica je grad koji se može pohvaliti bogatstvom zaštićenih prirodnih dobara.
Na teritoriji grada je pet zaštićenih područja različitih kategorija, koja se prostiru na 7.000 hektara: specijalni rezervati prirode „Ludaško jezero” i „Selevenjske pustare”, Predeo izuzetnih odlika „Subotička peščara”, Park prirode „Palić” i spomenici prirode – stabla hrasta lužnjaka na Paliću i dva stabla tise u Subotici.
Sa šefom Odseka za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Žikom Rehom razgovarali smo o monitoringu životne sredine
Koliko se ulaže u zaštitu životne sredine u Subotici?
"Odlukom o budžetu za 2017. godinu planirano je 141.325.000 dinara za različite aktivnosti i projekte iz oblasti zaštite životne sredine, uključujući i preuzete i ugovorene obaveze iz prethodne godine. Taj novac se koristi za ispunjenje zakonskih obaveza lokalne samouprave iz oblasti praćenja stanja životne sredine, upravljanja otpadom, zaštite i unapređenja prirodnih vrednosti i finansiranje zaštićenih područja koje je proglasila jedinica lokalne samouprave, suzbijanje invazivnih i alergenih vrsta biljaka, finansiranje lokalnih akcionih i sanacionih planova, kao i tekućih projekata iz oblasti zaštite životne sredine. Jedan od značajnijih projekata u tekućoj godini je sufinansiranje izgradnje završetka Regionalne deponije, čiji probni rad treba da počne ove godine".
Kakav je kvalitet vazduha, ako znamo da kroz nekoliko meseci možemo očekivati i cvetanje ambrozije?
"Ako posmatramo celu teritoriju grada Subotice, na osnovu ispitivanja koja se sprovode, aero-zagađenje je neznatno i vazduh je klasifikovan u prvu kategoriju, što znači da je dobrog kvaliteta. To se, međutim, ne odnosi na pojedine lokacije duž frekventnih saobraćajnica, gde dolazi do povećane koncentracije suspendovanih čestica, kao i na zimski period, kada usled loženja u domaćinstvima dolazi do pojačane emisije čađi. Za rešavanje tih problema potrebna je primena dugoročnih strateških mera iz oblasti energetike i saobraćaja. Alergeni polen je jedan od polutanata vazduha jer su mnogi ljudi osetljivi na polen pojedinih vrsta biljaka. Tokom cvetanja ambrozije, koncentacije polena dostižu visoke i veoma visoke vrednosti. Grad izdvaja novac za sistematsko suzbijanje alergenih vrsta biljaka, pre svega na javnim zelenim površinama i porvršinama u vlasništvu Grada. Međutim, zbog raznošenja polena vetrom, rešavanje tog problema je veoma kompleksno, naročito kada su u pitanju alergene biljke na zemljištu u privatnoj svojini, gde su nadležnosti i pravni mehanizmi koje lokalna samouprava može primeniti prilično ograničeni. Jedna od preventivnih mera je i redovno informisanje o stanju i prognozi alergena u vazduhu. Zahvaljujući sedmičnoj izradi sedmodnevnog aero-palinološkog izveštaja s prognozom za narednu sedmicu, osobe alergične na polen imaju aktuelne informacije te mogu prilagođavati svoj boravak na otvorenom prostoru i planirati odgovarajuću terapiju. Ti izveštaji se redovno objavljuju na internet stranicama Grada Subotice".
Kakav je kvalitet voda u Subotici?
"Povšinske vode u okolini Subotice su veoma osetljive i pod vrlo jakim uticajem ljudskih aktivnosti. Ispitivanja Palićkog i Ludaškog jezera, koja se obavljaju na mesečnom nivou, ukazuju na visoke koncentracije nutrijenata (jedinjenja azota i fosfora) i organske materije u vodi, kao i veoma veliki broj individua u fitoplanktonu, u kojem dominiraju cijanobakterije (modrozelene alge). Ludaško jezero i IV sektor Palićkog jezera su u takvom stanju već dugi niz godina. Rekonstrukcijom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda postignuti su značajni rezultati po pitanju kvaliteta vode koja se nakon prečišćavanja uliva u Palićkog jezero, i to se povoljno odražava na kvalitet vode i ekološke uslove u I, II i II sektoru. Planom za unapređenje ekološkog stanja Palićkog jezera i njegove okoline, koji se nakon usvajanja u Skupšini grada sprovodi od 2014. godine, a koji je uspostavljanjem saradnje s nemačkom KfW bankom prerastao u međunarodni projekat „Biološka raznovrsnost i zaštita voda u Palićkom i Ludaškom jezeru”, predviđene su mere zaustavljanje daljeg zagađenja površinskih voda uspostavljanjem multifunkcionalnih zaštitnih pojaseva oko oba jezera i rešavanjem odvođenja otpadnih voda naselja Palić i njihovim prečišćavanjem na centralnom gradskom postrojenju", zaključio je Žika Reh.
Sandra Iršević