overcast clouds
11°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Суботица се одговорно односи према животној средини

13.07.2017. 11:28 11:34
Пише:
Фото: Дневник (Бранислав Лучић)

Суботица је град који се може похвалити богатством заштићених  природних добара.

На територији града је пет заштићених подручја различитих категорија, која се простиру на 7.000 хектара: специјални резервати природе „Лудашко језеро” и „Селевењске пустаре”, Предео изузетних одлика „Суботичка пешчара”, Парк природе „Палић” и споменици природе – стабла храста лужњака на Палићу и два стабла тисе у Суботици.

Са шефом Одсека за заштиту животне средине и одрживи развој Жиком Рехом разговарали смо о мониторингу животне средине

Колико се улаже у заштиту животне средине у Суботици?

"Одлуком о буџету за 2017. годину планирано је 141.325.000 динара за различите активности и пројекте из области заштите животне средине, укључујући и преузете и уговорене обавезе из prеthodnе године. Тај новац се користи за испуњење законских обавеза локалне самоуправе из области праћења стања животне средине, управљања отпадом, заштите и унапређења природних вредности и финансирање заштићених подручја које је прогласила јединица локалне самоуправе, сузбијање инвазивних и алергених врста биљака, финансирање локалних акционих и санационих планова, као и текућих пројеката из области заштите животне средине. Један од значајнијих пројеката у текућој години је суфинансирање изградње завршетка Регионалне депоније, чији пробни рад треба да почне ове године".

Какав је квалитет ваздуха, ако знамо да кроз неколико месеци можемо очекивати и цветање амброзије?

"Ако посматрамо целу територију града Суботице, на основу испитивања која се спроводе, аеро-загађење је незнатно и ваздух је класификован у прву категорију, што значи да је доброг квалитета. То се, међутим, не односи на поједине локације дуж фреквентних саобраћајница, где долази до повећане концентрације суспендованих честица, као и на зимски период, када услед ложења у домаћинствима долази до појачане емисије чађи. За решавање тих проблема потребна је примена дугорочних стратешких мера из области енергетике и саобраћаја. Алергени полен је један од полутаната ваздуха јер су многи људи осетљиви на полен појединих врста биљака. Током цветања амброзије, концентације полена достижу високе и веома високе вредности. Град издваја новац за систематско сузбијање алергених врста биљака, пре свега на јавним зеленим површинама и порвршинама у власништву Града. Међутим, због разношења полена ветром, решавање тог проблема је веома комплексно, нарочито када су у питању алергене биљке на земљишту у приватној својини, где су надлежности и правни механизми које локална самоуправа може применити прилично ограничени. Једна од превентивних мера је и редовно информисање о стању и прогнози алергена у ваздуху. Захваљујући седмичној изради седмодневног аеро-палинолошког извештаја с прогнозом за наредну седмицу, особе алергичне на полен имају актуелне информације те могу прилагођавати свој боравак на отвореном простору и планирати одговарајућу терапију. Ти извештаји се редовно објављују на интернет страницама Града Суботице".

Какав је квалитет вода у Суботици?

"Повшинске воде у околини Суботице су веома осетљиве и под врло јаким утицајем људских активности. Испитивања Палићког и Лудашког језера, која се обављају на месечном нивоу, указују на високе концентрације нутријената (једињења азота и фосфора) и органске материје у води, као и веома велики број индивидуа у фитопланктону, у којем доминирају цијанобактерије (модрозелене алге). Лудашко језеро и ИВ сектор Палићког језера су у таквом стању већ дуги низ година. Реконструкцијом постројења за пречишћавање отпадних вода постигнути су значајни резултати по питању квалитета воде која се након пречишћавања улива у Палићког језеро, и то се повољно одражава на квалитет воде и еколошке услове у И, ИИ и ИИ сектору. Планом за унапређење еколошког стања Палићког језера и његове околине, који се након усвајања у Скупшини града спроводи од 2014. године, а који је успостављањем сарадње с немачком KfW банком прерастао у међународни пројекат „Биолошка разноврсност и заштита вода у Палићком и Лудашком језеру”, предвиђене су мере заустављање даљег загађења површинских вода успостављањем мултифункционалних заштитних појасева око оба језера и решавањем одвођења отпадних вода насеља Палић и њиховим пречишћавањем на централном градском постројењу", закључио је Жика Рех.

Сандра Иршевић

Пише:
Пошаљите коментар