Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Subotica se odgovorno odnosi prema životnoj sredini

13.07.2017. 11:28 11:34
Piše:
Izvor: Dnevnik (Branislav Lučić)

Subotica je grad koji se može pohvaliti bogatstvom zaštićenih  prirodnih dobara.

Na teritoriji grada je pet zaštićenih područja različitih kategorija, koja se prostiru na 7.000 hektara: specijalni rezervati prirode „Ludaško jezero” i „Selevenjske pustare”, Predeo izuzetnih odlika „Subotička peščara”, Park prirode „Palić” i spomenici prirode – stabla hrasta lužnjaka na Paliću i dva stabla tise u Subotici.

Sa šefom Odseka za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Žikom Rehom razgovarali smo o monitoringu životne sredine

Koliko se ulaže u zaštitu životne sredine u Subotici?

"Odlukom o budžetu za 2017. godinu planirano je 141.325.000 dinara za različite aktivnosti i projekte iz oblasti zaštite životne sredine, uključujući i preuzete i ugovorene obaveze iz prethodne godine. Taj novac se koristi za ispunjenje zakonskih obaveza lokalne samouprave iz oblasti praćenja stanja životne sredine, upravljanja otpadom, zaštite i unapređenja prirodnih vrednosti i finansiranje zaštićenih područja koje je proglasila jedinica lokalne samouprave, suzbijanje invazivnih i alergenih vrsta biljaka, finansiranje lokalnih akcionih i sanacionih planova, kao i tekućih projekata iz oblasti zaštite životne sredine. Jedan od značajnijih projekata u tekućoj godini je sufinansiranje izgradnje završetka Regionalne deponije, čiji probni rad treba da počne ove godine".

Kakav je kvalitet vazduha, ako znamo da kroz nekoliko meseci možemo očekivati i cvetanje ambrozije?

"Ako posmatramo celu teritoriju grada Subotice, na osnovu ispitivanja koja se sprovode, aero-zagađenje je neznatno i vazduh je klasifikovan u prvu kategoriju, što znači da je dobrog kvaliteta. To se, međutim, ne odnosi na pojedine lokacije duž frekventnih saobraćajnica, gde dolazi do povećane koncentracije suspendovanih čestica, kao i na zimski period, kada usled loženja u domaćinstvima dolazi do pojačane emisije čađi. Za rešavanje tih problema potrebna je primena dugoročnih strateških mera iz oblasti energetike i saobraćaja. Alergeni polen je jedan od polutanata vazduha jer su mnogi ljudi osetljivi na polen pojedinih vrsta biljaka. Tokom cvetanja ambrozije, koncentacije polena dostižu visoke i veoma visoke vrednosti. Grad izdvaja novac za sistematsko suzbijanje alergenih vrsta biljaka, pre svega na javnim zelenim površinama i porvršinama u vlasništvu Grada. Međutim, zbog raznošenja polena vetrom, rešavanje tog problema je veoma kompleksno, naročito kada su u pitanju alergene biljke na zemljištu u privatnoj svojini, gde su nadležnosti i pravni mehanizmi koje lokalna samouprava može primeniti prilično ograničeni. Jedna od preventivnih mera je i redovno informisanje o stanju i prognozi alergena u vazduhu. Zahvaljujući sedmičnoj izradi sedmodnevnog aero-palinološkog izveštaja s prognozom za narednu sedmicu, osobe alergične na polen imaju aktuelne informacije te mogu prilagođavati svoj boravak na otvorenom prostoru i planirati odgovarajuću terapiju. Ti izveštaji se redovno objavljuju na internet stranicama Grada Subotice".

Kakav je kvalitet voda u Subotici?

"Povšinske vode u okolini Subotice su veoma osetljive i pod vrlo jakim uticajem ljudskih aktivnosti. Ispitivanja Palićkog i Ludaškog jezera, koja se obavljaju na mesečnom nivou, ukazuju na visoke koncentracije nutrijenata (jedinjenja azota i fosfora) i organske materije u vodi, kao i veoma veliki broj individua u fitoplanktonu, u kojem dominiraju cijanobakterije (modrozelene alge). Ludaško jezero i IV sektor Palićkog jezera su u takvom stanju već dugi niz godina. Rekonstrukcijom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda postignuti su značajni rezultati po pitanju kvaliteta vode koja se nakon prečišćavanja uliva u Palićkog jezero, i to se povoljno odražava na kvalitet vode i ekološke uslove u I, II i II sektoru. Planom za unapređenje ekološkog stanja Palićkog jezera i njegove okoline, koji se nakon usvajanja u Skupšini grada sprovodi od 2014. godine, a koji je uspostavljanjem saradnje s nemačkom KfW bankom prerastao u međunarodni projekat „Biološka raznovrsnost i zaštita voda u Palićkom i Ludaškom jezeru”, predviđene su mere zaustavljanje daljeg zagađenja površinskih voda uspostavljanjem multifunkcionalnih zaštitnih pojaseva oko oba jezera i rešavanjem odvođenja otpadnih voda naselja Palić i njihovim prečišćavanjem na centralnom gradskom postrojenju", zaključio je Žika Reh.

Sandra Iršević

Autor:
Pošaljite komentar