Nema preprodaje kredita agencijama
O agencijama koje bi otkupljivale kredite koje građani ne vraćaju duži period kod nas se govori već godinama. Početak rada ovih institucija već nekoliko puta je najavljivan,
ali se ništa nije desilo, a kako sada stoje stvari, do toga neće doći, bar ne brzo, informacija je koja stiže iz Narodne banke Srbije.
U NBS kažu da banke potraživanja fizičkih lica ne mogu da prodaju bilo kakvim fondovima, firmama,agencijama i sličnim institucijama tako je i predviženo Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga. Trenutno takva ustupanja su moguća samo između banaka.U NBS naglašavaju da momentalno ne planiraju izmene na tom palnu - dakle i dalje sve ostaje između banaka. Poznat je problem nenaplativih kredita u Srbiji. Nivo nenaplativih kredita je oko 350 milijardi dinara za pravna lica, a kod građana oko 70 milijardi dinara,odnosno na njih otpada tek petina.
Ovi nesavesni dužnici, koji su iz bilo kojih razloga postali neažurni, pa svoj obaveze ne izmiruju duže od 60 dana još ne moraju da strepe od agencija. Ipak, to ne znači da im sudski izvršitelji neće zakucati na vrata, ali treba reći da oni to mogu da urade samo na osnovu sudske odluke. Da bi se to desilo potrebno je da banka tuži klijenta i dobije spor, pa da se stigne do izvršenja.
Ovu materiju bi najbolje bilo regulisati na način kako se to radi u drugim zemljama, uz psotojanje odgovarajućih propisa, ukazuje Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije
- Ustupanje pomenutih potraživanja agencijama i sličnim institucijama postoji u svetu, pa bi moglo da se primeni i kod nas, ali je potrebno doneti dobru regulativu i omogućiti da ona funkcioniše - kaže Grubišić.
On nagalašava da je nivo nenaplativih kredita veoma razlikuje od banke do banke. U nekim bankama je ušeće nenapaltivh zajmova skoro simoblično, dok u drugima mnogo više opterećuje poslovanje. Ukoliko se ova potraživanja ustupaju uz diskont moguće je da će pojedine banke biti zainteresovane da od kolega preuzmu klijenta koji se našao u problemu i nije u prilici da vraća kredit. Pojedine banke imaju dobro organizovana i razvijena odeljenja koja se bave naplatom stambenih kredita pa bi mogli biti zainteresovani da preuzmu deo posla od kolega.
Za građane je najbolje da ne dođu u situaciju da ne mogu da izmire rate, a ako se to ipak desi, potrebno je da pre dospeća dođu u banku. Tada imaju šansu da se dogovore o odgodi plaćanja obaveza ili grejs periodu, što je i za njih i za banku mnogo bolje. Naime, banke ne mogu da ustupaju ove zajmove agencijama, ali zato mogu da angažuju agencije da podsećaju njihove klijente da imaju obavezu da plate dug...
D. Vujošević
Pej Pal u Srbiji radi
Naručivanje i plaćanje robe putem interneta sve je popularnije u Srbiji. Pored pristupačnih cena tome je doprinela i zakonska regulativa.Najpopularniji je šoping, ali i prodaja preko Pej Pala. Pej Pal je uveo opciju slanja novca za građane Srbije još 2013. godine. Tada je uvedena mogućnost slanja novca prema inostranstvu. Nakon dve godine klijentima je omogućena i opcija primanja novca, odnosno naplata iz inostranstva.
Uključuvanju Srbije u tokove elkektonskog robno-novčanog prometa doprinela je Narodna banka Srbije. NBS se obratila nadležnima u Pej Palu i nakon pregovora omogućeno je da i naše zemlja uđe u njihov sistem. O tome gde se po mogućnostima za prekogranično plaćanja preko ovog servisa u ovom trenutku u svetu nalazi Srbija najbolje govori podatak da i dalje u većem broju zemalja Pej Pal još uvek nije uveo opciju prijema novca, odnosno naplatu izvezenih roba i usuga preko ovog sistema. Među tom grupom su i zemlje iz našeg regiona. Pored Pej Pala i druge institucije elektronskog novca omogućile su prijem sredstava našim potrošačima poput Skrila i Pionira.