Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„PER ART” NIZOM PROGRAMA U NOVOM SADU I BEOGRADU OBELEŽAVA 25 GODINA POSTOJANJA Izvođačka umetnost kao pristupačnost

07.11.2024. 09:42 09:46
Piše:
Из представе „Dis Dis Contact”
Foto: Promo „Per.Art”

Osobe sa invaliditetom otežano učestvuju u kulturnom životu svojih zajednica, pored svih ostalih izazova sa kojima se suočavaju.

Nedavno sam sa gošćom iz Velike Britanije iz prve ruke čuo pitanje kako se ovde snalaze osobe koje se kreću u kolicima, pa čak i majke sa decom. Koriste biciklističke staze, odgovorio sam.

“Per.Art” je organizacija koja je gotovo sve to promenila. Prvi put se na sceni Srpskog narodnog pozorišta moglo videti kako plešu, kako pišu, kako razmišljaju osobe s invaliditetom, a da to nije prikladna priredba, nego pravo umetničko delo. Osim što deluje u oblasti savremenih izvođačkih umetnosti i inkluzije u lokalnoj kulturi, grupa okupljena uz “Per.Art” od 1999. godine, dakle 25. godinu, realizuje projekte i u inostranstvu. Tako je nedavno, upravo u sklopu obeležavanja četvrt veka, u Parizu izvedena predstava “Dis Dis Contact”. Ovom predstavom su Saša Asentić i grupa “Per.Art” nastavili svoje istraživanje istorijskih koreografskih dela, nudeći jedinstvenu perspektivu iz ugla umetnika sa invaliditetom.

- Iako inspirisana remek-delom Pine Bauš „Kontakthof” iz 1978. godine, ova predstava nije ni reinterpretacija niti rekonstrukcija, već stvara nove prostore kontakta između marginalizovanih zajednica i kultura. Predstava je duboko ukorenjena u etici i estetici brige, solidarnosti i pristupačnosti, i donosi na scenu različite, nenormativne perspektive učesnika o plesu, telu, koreografiji i jeziku - navodi se u najavi ovog jedinstvenog pozorišnog iskustva, koje će u sklopu obeležavanja 25-godišnjice biti izvedeno 13. novembra u Novosadskom pozorištu/ Ujvideki sinhaz. 

U Muzeju savremene umetnosti Beograd, u okviru izložbe “Aktivitet: 100 godina nadrealizma”, od 14. do 18. novembra, publika će moći da doživi i dva rada iz produkcije Kolektiva “Per.Art” i umetnika sa kojima sarađuju - video “Rad u mrklom mraku” Natalije Vladisavljević i zvučnu predstavu “Dis Gissele” Jelene Stefanoske.

- Natalija Vladisavljević piše i kreativno uređuje tekst na različite načine. Čita, podvlači, iseca, prepisuje, kopira, crta, sastavlja. Kako bi predstavila svoj rad, podelila je uloge prijateljima i saradnicima koji je najbolje poznaju - zajedno sa Natalijom oni razgovaraju o njenom radu. Rezultat je koreografija teksta, pokreta i zvuka u mrklom mraku na osnovu Natalijine partiture - navodi se, između ostalog, u najavi. 

Predstava „Dis Dis Contact”  duboko je ukorenjena u etici i estetici brige, solidarnosti i pristupačnosti, i donosi na scenu različite, nenormativne perspektive učesnika o plesu, telu, koreografiji i jeziku

Zvučna predstava „Dis Gissele” opisuje ples Jelene Stefanoske i njeno izvođenje “Žizele”. Opisi su stavljeni u pokret putem glasa, muzike i koreografije zvuka kroz zvučnu instalaciju u prostoru. U ovom radu audio-deskripcija, koja se inače koristi kao alatka pristupačnosti, korišćena je kao umetnički metod u razvijanju estetike pristupačnosti i istraživanju novih umetničkih formi koje bi ples i koreografiju učinili pristupačnim za slepe i slabovide osobe.

U Galeriji Matice srpske, 21. novembra, biće izvedeno “Nešto veoma posebno” Dalibora Šandora. 

- Čovek treba da bude hrabar da bi nastupio u javnosti, ali to je jedini način da postigne promenu koju želi - kaže Šandor koji je do novog performansa došao razmišljajući o procesu rada na predstavi „Mi nismo čudovišta”. Performans-predavanje “Nešto veoma posebno” Šandor je uradio sa Marselom Bugilom kao dramaturgom, Frosinom Dimovskom kao podrškom i Sašom Asentićem kao spoljnim okom. To je sve što je za sada najavljeno.

Mnogi od ovih programa nastali su u okviru formata “DIS_Lecture” – serije performansa predavanja koja drže umetnici sa intelektualnim invaliditetom, pozvani da na njima svojstven način prisvoje ovaj izvedbeni format i izazovu njegove normativne odlike. Zajedno sa njihovim dugogodišnjim saradnicima, oni zauzimaju svoje mesto u sektoru iz kojeg su kroz istoriju bili isključeni: polje teorije i diskursa o plesu i performansu. Format je osmislio Saša Asentić, kao pristupačan format koji doprinosi kritičkoj kulturi i solidarnosti u plesu.

U okviru obeležavanja 25 godina postojanja i rada Asocijacije “Per.Art”, Dalibor Šandor će svoj performans-predavanje “Nešto veoma posebno” izvesti i 5. decembra u Muzeju savremen umetnosti Beograd.

I. Burić

Izvor:
Dnevnik.rs / I. Burić
Piše:
Pošaljite komentar