broken clouds
12°C
07.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0029
usd
108.8602
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ПЕР АРТ” НИЗОМ ПРОГРАМА У НОВОМ САДУ И БЕОГРАДУ ОБЕЛЕЖАВА 25 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА Извођачка уметност као приступачност

07.11.2024. 09:42 09:46
Пише:
Из представе „Dis Dis Contact”
Фото: Промо „Пер.Арт”

Особе са инвалидитетом отежано учествују у културном животу својих заједница, поред свих осталих изазова са којима се суочавају.

Недавно сам са гошћом из Велике Британије из прве руке чуо питање како се овде сналазе особе које се крећу у колицима, па чак и мајке са децом. Користе бициклистичке стазе, одговорио сам.

“Пер.Арт” је организација која је готово све то променила. Први пут се на сцени Српског народног позоришта могло видети како плешу, како пишу, како размишљају особе с инвалидитетом, а да то није прикладна приредба, него право уметничко дело. Осим што делује у области савремених извођачких уметности и инклузије у локалној култури, група окупљена уз “Пер.Арт” од 1999. године, дакле 25. годину, реализује пројекте и у иностранству. Тако је недавно, управо у склопу обележавања четврт века, у Паризу изведена представа “Dis Dis Contact”. Овом представом су Саша Асентић и група “Пер.Арт” наставили своје истраживање историјских кореографских дела, нудећи јединствену перспективу из угла уметника са инвалидитетом.

- Иако инспирисана ремек-делом Пине Бауш „Контактхоф” из 1978. године, ова представа није ни реинтерпретација нити реконструкција, већ ствара нове просторе контакта између маргинализованих заједница и култура. Представа је дубоко укорењена у етици и естетици бриге, солидарности и приступачности, и доноси на сцену различите, ненормативне перспективе учесника о плесу, телу, кореографији и језику - наводи се у најави овог јединственог позоришног искуства, које ће у склопу обележавања 25-годишњице бити изведено 13. новембра у Новосадском позоришту/ Ујвидеки синхаз. 

У Музеју савремене уметности Београд, у оквиру изложбе “Активитет: 100 година надреализма”, од 14. до 18. новембра, публика ће моћи да доживи и два рада из продукције Колектива “Пер.Арт” и уметника са којима сарађују - видео “Рад у мрклом мраку” Наталије Владисављевић и звучну представу “Dis Gissele” Јелене Стефаноске.

- Наталија Владисављевиć пише и креативно уређује текст на различите начине. Чита, подвлачи, исеца, преписује, копира, црта, саставља. Како би представила свој рад, поделила је улоге пријатељима и сарадницима који је најбоље познају - заједно са Наталијом они разговарају о њеном раду. Резултат је кореографија текста, покрета и звука у мрклом мраку на основу Наталијине партитуре - наводи се, између осталог, у најави. 

Представа „Dis Dis Contact”  дубоко је укорењена у етици и естетици бриге, солидарности и приступачности, и доноси на сцену различите, ненормативне перспективе учесника о плесу, телу, кореографији и језику

Звучна представа „Dis Gissele” описује плес Јелене Стефаноске и њено извођење “Жизеле”. Описи су стављени у покрет путем гласа, музике и кореографије звука кроз звучну инсталацију у простору. У овом раду аудио-дескрипција, која се иначе користи као алатка приступачности, коришћена је као уметнички метод у развијању естетике приступачности и истраживању нових уметничких форми које би плес и кореографију учинили приступачним за слепе и слабовиде особе.

У Галерији Матице српске, 21. новембра, биће изведено “Нешто веома посебно” Далибора Шандора. 

- Човек треба да буде храбар да би наступио у јавности, али то је једини начин да постигне промену коју жели - каже Шандор који је до новог перформанса дошао размишљајући о процесу рада на представи „Ми нисмо чудовишта”. Перформанс-предавање “Нешто веома посебно” Шандор је урадио са Марселом Бугилом као драматургом, Фросином Димовском као подршком и Сашом Асентићем као спољним оком. То је све што је за сада најављено.

Многи од ових програма настали су у оквиру формата “DIS_Lecture” – серије перформанса предавања која држе уметници са интелектуалним инвалидитетом, позвани да на њима својствен начин присвоје овај изведбени формат и изазову његове нормативне одлике. Заједно са њиховим дугогодишњим сарадницима, они заузимају своје место у сектору из којег су кроз историју били искључени: поље теорије и дискурса о плесу и перформансу. Формат је осмислио Саша Асентић, као приступачан формат који доприноси критичкој култури и солидарности у плесу.

У оквиру обележавања 25 година постојања и рада Асоцијације “Пер.Арт”, Далибор Шандор ће свој перформанс-предавање “Нешто веома посебно” извести и 5. децембра у Музеју савремен уметности Београд.

И. Бурић

Извор:
Дневник.рс / И. Бурић
Пише:
Пошаљите коментар