Ena Entina Gucunski priprema predstavu „Ples ugroženih ptica”
„Zamislite pticu”, počinje jedna vežba meditacije.
Ovo bi uskoro mogla da bude i jedina stvarnost, jer broj ovih fascinantnih letača rapidno opada.
„Zamislite ples.” Ovo je već gorka šala ne samo na račun korona-vremena.
I jedno i drugo nije samo zamislila, nego će da radi da sačuva mlada Ena Entina Gucunski, koja poziva plesače da joj se pridruže u stvaranju predstave “Ples ugroženih ptica”.
Kada pričate sa Enom, zamišljate svet bez dominantnih utisaka o nezainteresovanosti, površnosti, lenjosti, apatiji. Svet u kojem se komunicira bez telefona u ruci. Gleda u oči.
- „Ples ugroženih ptica” nastaje kao spoj interesovanja za zaštitu životne sredine i želji da unapredimo plesnu scenu Novog Sada. Iz ljubavi prema pticama i savremenom plesu - priča Ena o svom projektu. - Takođe, interesovalo me na koji način nauka i umetnost mogu da se spoje u težnji da menjaju društvo na bolje.
Pored poziva plesačima, Ena Entina Gucunski je pokrenula i izbor ptica koje će biti zastupljene u predstavi. Predlog Naučno-istraživačkog društva studenata biologije i ekologije “Josif Pančić” je da to budu stepski soko, jarebica, ražanj, velika droplja, prepelica.
- Nisam se pronašla u klasičnom baletu - priča Ena Entina Gucunski koja je posle osnovne i srednje Baletske škole u Novom Sadu upisala i završila žurnalistiku. Iako aktivna i u novinarstvu, kroz rad na portalu “Zelene priče”, Ena je ostala aktivna i na umetničkoj sceni, u trupi “Soul moušn”. Sada se okrenula svom putu.
- Bile su potrebne godine da bih došla, evo, do projekta kojim bih da promenim nešto u svojoj sredini i stvorim prilike sebi i drugim igračima, nevezano za Baletsku školu. Postoji mnogo mladih, talentovanih igrača koji odustanu od plesa zato što nemaju načina da nastave time da se bave, osim rekreativno. Možda stvorimo novu zajednicu u kojoj možemo da nastavimo realizaciju sličnih projekata.
- Kada odaberemo igrače i počnemo sa probama, koje će biti više u formi radionica, kroz različite zadatke ćemo pokušati sa izvođačima da dođemo do rešenja, što koreografskih, što da prikažemo situacije iz života ptica. Ideja je da u prvom delu procesa imamo interakciju sa budućim ornitolozima iz drštva “Josif Pančić”, koji će nam predstaviti kakve su to ptice, koje su njihove karakteristike i osobine, zbog čega su ugrožene, kakav je njihov suživot sa ljudima, na kakvim staništima žive... Na osnovu toga ćemo kreirati zadatke za igrače kroz koje će oni sami doći do rešenja i koreografskih sekvenci, naravno, uz moju i pomoć koregrafkinje Milice Lončar. Na isti način ćemo doći i do scenografskih rešenja, u saradnji sa Ninom Putnik - objašnjava Ena proces i metodologiju rada. - Volela bih da stupim u kontakt sa što više kompozitora novosadske muzičke scene, da vidim ko bi bio zainteresovan da u našu predstavu uklopi već postojeće kompozicije, ili možda neke koje bi kreirali namenski za predstavu. Veoma me zanima igranje sa različitim umetničkim disciplinama, da bi se došlo do jednog dela. Radovala bih se da sve to ukomponujemo tako da predstava bude emotivno snažna, jer ptice imaju snažnu simboliku.
Ena je motivisana i time što osim plesnog obrazovanja i završenog studija žurnalistike, uređuje portal “Zelene priče” putem kojeg konstantno upućuje na nezamenjivi i neprocenjivi značaj prirode. Ptice su je oduvek posebno privlačile, a njihov trenutni položaj je katastrofalan.
- Svaka vrsta ima svoju priču, simboliku, značenje, u svakoj kulturi. Jako veliki broj ptica je ugrožen. Velika droplja u Srbiji ima samo ženke koje žive u rezervatu kod Mokrina. Krivolov, loše regultive, trovanje zbog upotrebe pesticida, dalekovodi, gubitak staništa... Ima mnogo razloga za to, a ja bih da nađemo još više razloga zbog kojih bi trebali da ih sačuvamo.
Ena planira da se “Ples ugroženih ptica” nakon nastanka predstave i premijere, nastavi da igra pogotovo u manjim sredinama, gde su ljudi mnogo više u kontaktu sa prirodom, gde u publici mogu da budu i poljoprivrednici koji koriste pesticide, ili lovci koji ne znaju zašto su ptice važne za normalan i skladan život sa prirodom.
- Vidim ovu predstavu kao eduktivnu, ali svaki umetnički sadržaj ima više svojih namena. Volela bih i da se mladi što više zainteresuju za zaštitu prirode u svojim sredinama.
Igor Burić