Spomen-zbirka Pavla Beljanskog: 2019. u znaku diplomatije i umetnosti
NOVI SAD: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog planira da deo ovogodišnjih programa bude u znaku mladih u skladu sa titulom Novog Sada kao Omladinske prestonice Evrope - Opens 2019, dok će drugi deo biti posvećen jubilejima vezanim za dve ključne teme muzeja - diplomatiju i umetnosti, najavila je na konferenciji za štampu upravnica Spomen zbirke mr Milana Kvas.
Ovogodišnja izlagačka sezona počela je novom postavkom Memorijala umetnika, koja će trajati do 17. februara, sa odabranim delima iz Osnovnog fonda i portretima i autoportretima iz Dokumentarnog fonda četiri autora iz kolekcije, predstavnika epohe srpskog modernizma čije se godišnjice rođenja obeležavaju - Milice Zorić (110), Koste Hakmana (120), Vidosave Kovačević i Živojina Lukića (130). U aprilu će uslediti izložba o Ljubici Sokić (1914- 2009) i Bogdanu Šuputu (1914-1942) već prikazana u Inđiji i Beogradu a sada će biti i pred novosadskom publikom, koja će osvetliti životne i stvaralačke paralele dva generacijski bliska umetnika čijih se više od sedamdeset dela u raznim tehnikama čuva u Likovnoj zbirci.
Sto godina od početka diplomatske karijere Pavla Beljanskog, u Stokholmu, 1919. biće obeleženo u junu izložbom koja će predstaviti značajne diplomatske i kulturne misije dva darodavca Beljanskog (1892- 1965) i Ive Andrića (1892-1975) koji su bili posvećeni umetnosti i diplomatiji. Period između dva rata obojica su provela u diplomatskoj službi, a njihovo životno delo u umetnosti krunisano je 1961. kada Andrić dobija Nobelovu nagradu, a kolekcija Beljanskog postaje muzej. Za sobom su ostavili dva izuzetna legata - Zadužbinu Ive Andrića pri SANU u Beogradu i Spomen-zbirku u Novom Sadu. Na izložbi će biti predstavljena vredna dela autora koji su zastupljeni u obe kolekcije, kao i muzejski predmeti i arhivski materijal.
Jesenji program započeće izložbom posvećenom tapiserijskom radu Milice Zorić, povodom 110. godišnjice rođenja i tri decenije od smrti, na kojoj će biti tridesetak tapiserija impozantnih dimenzija ove umetnice, pet iz Spomen-zbirke, dok će ostale biti pozajmljene iz drugih muzeja. Kraj godine obeležiće umetnost čuvenog slikara Marka Čelebonovića (1902 - 1986) u čijem bogatom opusu se kao zasebna celina izdvaja korpus dela koja je radio tridesetih godina i mahom su vezana za njegovu kuću u Sen Tropeu. Ovom periodu u Čelebonovićevom stvaralaštvu posvećen je i master rad Sofije Milenković koji je prošle godine dobio Nagradu Spomen-zbirke,a ona je i autor postavke. Uz šest Čelebonovićevih dela iz Spomen–zbirke postavka će predstaviti i slike iz drugih muzejskih kolekcija i privatnih zbirki, a u ambijentu izložbe u novembru će po 52. put biti uručena nagrada za najbolji master rad iz nacionalne istorije umetnosti.
U želji da populariše stalnu postavku i povremene izložbe Spomen-zbirka posebnu pažnju poklanja edukativnim programima među kojima su Muzej mladih, njihove potrebe i integracija u sistem kulture, Umetnička školica, u saradnji s Predškolskom ustanovom “Radosno detinjstvo”, Teach Art Learn English, u kome se mladima približava kulturna baština uz učenje engleskog jezika, kao i Muzej za sve, čiji programi treba da povećaju pristupačnost ustanova kulture osobama oštećenog sluha. Spomen-zbirka nastavlja i saradnju sa Školom za dizajn “Bogdan Šuput”.
Na jsvečanosti u Spomen zbirci uručene su Povelje kluba dobrotvora i zahvalnice pojedincima i institucijama koji su pomogli u realizaciji prošlogodišnjih programa.
Povelje kluba dobrotvora dobili su Vera Jovanović, dugogodišnja upravnica Spomen- zbirke, koja je poklonila lutke koje su pripadale Izi i Nebojši Mitriću, jednom od autora iz kolekcije, za Dokumentarni fond, kao i Hadži Zoran Jovanović, koji je poklonio pet crteža Đorđa Tabakovića.
Među dobitnicima zahvalnica je i Kulturna rubrika “Dnevnika”.
Istraživački rad u ovoj godini biće posvećen muzejskoj i muzikološkoj obradi 87 ploča iz kolekcije Beljanskog u saradnji s Akademijom umetnosti, a nastavlja se i dugoročni rad na digitalizaciji fonda. Spomen-zbirka će se svojim programima uključiti i u Mesec frankofonije, manifestaciju Muzeji za 10, kao i Leto na Trgu galerija. U okviru međunarodne saradnje osam dela iz Spomen zbirke učestvovaće na velikoj međunarodnoj izložbi o umetnosti između dva svetska rata na teritoriji bivše Jugoslavije koja će od aprila do avgusta biti predstavljena u Ljubljani.
N. Popov