Спомен-збирка Павла Бељанског: 2019. у знаку дипломатије и уметности
НОВИ САД: Спомен-збирка Павла Бељанског планира да део овогодишњих програма буде у знаку младих у складу са титулом Новог Сада као Омладинске престонице Европе - Опенс 2019, док ће други део бити посвећен јубилејима везаним за две кључне теме музеја - дипломатију и уметности, најавила је на конференцији за штампу управница Спомен збирке мр Милана Квас.
Овогодишња излагачка сезона почела је новом поставком Меморијала уметника, која ће трајати до 17. фебруара, са одабраним делима из Основног фонда и портретима и аутопортретима из Документарног фонда четири аутора из колекције, представника епохе српског модернизма чије се годишњице рођења обележавају - Милице Зорић (110), Косте Хакмана (120), Видосаве Ковачевић и Живојина Лукића (130). У априлу ће уследити изложба о Љубици Сокић (1914- 2009) и Богдану Шупуту (1914-1942) већ приказана у Инђији и Београду а сада ће бити и пред новосадском публиком, која ће осветлити животне и стваралачке паралеле два генерацијски блиска уметника чијих се више од седамдесет дела у разним техникама чува у Ликовној збирци.
Сто година од почетка дипломатске каријере Павла Бељанског, у Стокхолму, 1919. биће обележено у јуну изложбом која ће представити значајне дипломатске и културне мисије два дародавца Бељанског (1892- 1965) и Иве Андрића (1892-1975) који су били посвећени уметности и дипломатији. Период између два рата обојица су провела у дипломатској служби, а њихово животно дело у уметности крунисано је 1961. када Андрић добија Нобелову награду, а колекција Бељанског постаје музеј. За собом су оставили два изузетна легата - Задужбину Иве Андрића при САНУ у Београду и Спомен-збирку у Новом Саду. На изложби ће бити представљена вредна дела аутора који су заступљени у обе колекције, као и музејски предмети и архивски материјал.
Јесењи програм започеће изложбом посвећеном таписеријском раду Милице Зорић, поводом 110. годишњице рођења и три деценије од смрти, на којој ће бити тридесетак таписерија импозантних димензија ове уметнице, пет из Спомен-збирке, док ће остале бити позајмљене из других музеја. Крај године обележиће уметност чувеног сликара Марка Челебоновића (1902 - 1986) у чијем богатом опусу се као засебна целина издваја корпус дела која је радио тридесетих година и махом су везана за његову кућу у Сен Тропеу. Овом периоду у Челебоновићевом стваралаштву посвећен је и мастер рад Софије Миленковић који је прошле године добио Награду Спомен-збирке,а она је и аутор поставке. Уз шест Челебоновићевих дела из Спомен–збирке поставка ће представити и слике из других музејских колекција и приватних збирки, а у амбијенту изложбе у новембру ће по 52. пут бити уручена награда за најбољи мастер рад из националне историје уметности.
У жељи да популарише сталну поставку и повремене изложбе Спомен-збирка посебну пажњу поклања едукативним програмима међу којима су Музеј младих, њихове потребе и интеграција у систем културе, Уметничка школица, у сарадњи с Предшколском установом “Радосно детињство”, Teach Арт Леарн English, у коме се младима приближава културна баштина уз учење енглеског језика, као и Музеј за све, чији програми треба да повећају приступачност установа културе особама оштећеног слуха. Спомен-збирка наставља и сарадњу са Школом за дизајн “Богдан Шупут”.
На јсвечаности у Спомен збирци уручене су Повеље клуба добротвора и захвалнице појединцима и институцијама који су помогли у реализацији прошлогодишњих програма.
Повеље клуба добротвора добили су Вера Јовановић, дугогодишња управница Спомен- збирке, која је поклонила лутке које су припадале Изи и Небојши Митрићу, једном од аутора из колекције, за Документарни фонд, као и Хаџи Зоран Јовановић, који је поклонио пет цртежа Ђорђа Табаковића.
Међу добитницима захвалница је и Културна рубрика “Дневника”.
Истраживачки рад у овој години биће посвећен музејској и музиколошкој обради 87 плоча из колекције Бељанског у сарадњи с Академијом уметности, а наставља се и дугорочни рад на дигитализацији фонда. Спомен-збирка ће се својим програмима укључити и у Месец франкофоније, манифестацију Музеји за 10, као и Лето на Тргу галерија. У оквиру међународне сарадње осам дела из Спомен збирке учествоваће на великој међународној изложби о уметности између два светска рата на територији бивше Југославије која ће од априла до августа бити представљена у Љубљани.
Н. Попов