Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Promocija monografije o Bogomilu Karlavarisu u Galeriji Matice srpske

28.04.2022. 10:52 10:54
Piše:
Foto: Dnevnik/Filip Bakić

Monografija „Bogomil Karlavaris - slikar, naučnik, pedagog“, posvećena ovom istaknutom srpskom slikaru i profesoru univerziteta, biće predstavljena večeras u 18 sati u Galeriji Matice srpske.

O knjizi i životu Bogomila Karlavarisa govoriće prof. emeritus Irina Subotić, istoričarka umetnosti, mr Ervin Dubrović, istoričar umetnosti i upravnik Muzeja grada Rijeke, prof. dr Sanja Filipović, profesor metodike i Ivan Karlavaris, urednik knjige. Pozdravnu reč će uputiti dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske.

Monografija je okupila nekoliko stručnjaka i njihove tekstove o Karlavarisu, koji su grupisani u tri celine. Irina Subotić, Tonko Maroević, Sonja Briski Uzelac, Ervin Dubrović, Hans Heler i Lale Simonović pišu o Karlavarisu kao slikaru. Monika Miler, Emil Kamenov, Sanja Filipović, Anita Rončević i Marjan Prevodnik posvetili su se njegovom pedagoškom radu, dok su u trećoj celini tekstovi Ivice Lukanovića i Martina Štelciga. Izdavač monografije je Udruženje „Vojvodina“ – omladinski klub“, a glavni i odgovorni urednik je Ivan Karlavaris.

Bogomil Karlavaris rođen je 1924. u Perlezu nadomak Zrenjanina. Nakon završene Učiteljske škole u Vršcu, upisuje Višu pedagošku školu u Novom Sadu i Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu. Doktorirao je likovnu pedagogiju u Nemačkoj. Radio je kao profesor na novosadskoj Višoj pedagoškoj školi, Akademiji umetnosti i Pedagoškom fakultetu u Rijeci, u Istri. Osnovao je Društvo likovnih pedagoga Vojvodine i Centar za likovno vaspitanje dece i omladine Vojvodine.

Priredio je više od šezdeset samostalnih izložbi u zemlji i svetu, a izlagao je i na brojnim grupnim postavkama. U Galeriji Matice srpske se nalazi četrnaest umetničkih dela Bogomila Karlavarisa, dok je u okviru izložbe „Novosađani biraju“ trenutno izložena slika „Raskrsnica kod Inđije“.

„Malo je umetnika kod nas koji su ostavili tako dubokog traga u različitim disciplinama i u različitim geografskim podnebljima – kao što je to učinio profesor Bogomil Karlavaris svojim paralelnim aktivnostima u oblasti vizuelne edukacije i slikarstva, s jedne strane, i isto tako paralelnim životnim putevima kojima je povezao severnjačka prostranstva bogate vojvođanske ravnice sa plavetnilima mora i neba Kvarnera, predele dekirkovski ispunjene metafizikom zaustavljenog vremena i nataloženih emocija zasnovanih na iskustvima ličnih doživljala“, navodi Irina Subotić o ovom slikaru.   

N. Pejčić

Piše:
Pošaljite komentar