Paket aranžman na novosadski način
Predstojećeg „produženog vikenda”, odnoso od četvrtka do subote, najpre novosadski Bulevar buks a potom klub Beeraj, biće domaćini festivalu nove muzike na kojem će tokom tokom te tri večeri nastupiti šest različitih formacija, od dua do septeta.
Biće to istovremeno prilika i za promociju šest CD izdanja, objavljenih pod etiketom novoosnovane novosadske zvučne stanice – Horz. Festival otvara 24. maja u 21.30 trio „Lavlji dani dima”, koji tvore Dimitrije Jakovljević (el. gitara), Dani More (kontrabas) i Lav Kovač (bubnjevi), a potom će se predstaviti kvartet „Zemljani”: Alberto Miorin (el. gitara), Vasil Hajigrudev (bas&sint), Marko Čurčić (bas) i Lav Kovač (bubnjevi).
U petak svirka počinje takođe u 21.30, kada će u Bulevar buksu svoju muziku prezentovati duo „More dole” - Dimitrije Jakovljević (el. gitara) i Nemanja Tasić (bubnjevi), te „Dragon’s Fuel”, u sastavu Predrag Okiljević (tenor sasofon), Vojislav Savkov (tenor i sopran saksofon), Marko Čurčić (bas), Lav Kovač (bubnjevi) i Alberto Miorin (el. gitara). Za kraj u subotu, u klubu Beeraj na Trgu republike, od 21. 30 nastupiće „Fuelkestra”, odnosno Predrag Okiljević, Dima Jakovljević, Vasil Hajigrudev, Nemanja Tasić, Lav Kovač, Marko Čurčić i Alberto Miorin, da bi festival nove muzike praktično ođavio duo „Nigunčik” - Dani More (kontrabas) i Dimitrije Jakovljević (el. gitara uz laptop pride.)
– Postoji neka nova scena, nova svežina kada je reč improvizovanoj muzici i nekim zvukovima koji su malo drugačiji od onoga na šta smo navikli i koji se kose sa aktuelnim stanardima u smislu tezga svirki i već viđenih prežvakavanja načina inerpretacije – kaže za „Dnevnik” saksofonista Predrag Okiljević. – Ta scena ima određeni zamajac, ona polako raste jer postoje bendovi, postoje muzičari koji dobro i kvalitetno rade, koji dobro sviraju, a što je najvažnije, ta scena ima i publiku. I bila bi šteta da se ne iskoristi ovaj momenat koji bi mogao da predstavlja svojevrsnu renesansu novog zvuka u Novom Sadu. Jer, ovde je uvek postojala ta neka alternativna scena, ali već neko vreme kao da je zamrla, ili bar nama nije više bila zanimljiva.
Upravo ta činjenica da ima i autentičnih ideja i produktivnih mladih umetnika, inicirala je pokretanje udruženja građana „Horz”, kojem je jedan od glavnih ciljeva afirmacija tog novog muzičkog stvaralaštva, između ostalog i kroz izdavaštvo, odnosno objavljivanje zvučnog materijala kroz CD izdanja i u digitalnom formatu.
– Ideja je nastala savim spontano, kada je ekipa od sedam-osam muzičara, koji su u isto vreme uključeni u nekoliko različitih sastava, tokom poslednjih pola godine snimala sve što je radila – pojašnjava Lav Kovač. – I rešili smo da sve naše aktivnosti polako počnemo da sažimamo i dajemo im jasan okvir koji bi bio pristupačniji publici. Pri tome nam nije ideja da ostanemo zatvoreni krug, već naprotiv, želja nam je da privučemo što više onih kojima su naše ideje zanimljive. Dakle, da taj krug proširimo, i to ne samo na druge muzičare, nego i na druge medije, odnosno cilj nam nije da se zadržimo samo na izdavačkoj kući, već da se u najširem mogućem smislu bavimo umetničkim projektima.
– Muzičari koji su deo ovih projekata, da su na nekom drugom mestu, verovatno bi isti materijal svirali sa drugačijim senzibilitetom. Jer mi smo neka nova generacija, neki od nas su studirali napolju, svaštao smo upili, a pri tome smo još i sajber generacija, sve nam je dostupno, sa zaista najrazličitijih strana možemo da crpimo inspiraciju... Ipak, suptilna veza u našoj muzici sa ovim podnebljem postoji, ako ništa drugo u toj nekoj ekspresiji, u emotivnom naboju, koji je karakterističan za ove prostore – kaže Lav Kovač.
Tako je, možda na neobičan način, Novi Sad dobio svoj „Paket aranžman” snimljen u studiju u Bukovcu, a predstojeći festival biće prva oficijelna prilika za to da se i šira publika upozna s tim što rade ovi mladi umetnici koji razmišljaju na sličan način, koji vole sličnu vrstu muzike, koji su i „Horz” ustrojili iz sličnih razmišljanja i potrebe da se napravi iskorak...
– Najteže je našu muziku staviti u nekakav stilsko-žanrsovski kalup, tim pre što se svih šest izdanja prilično razlikuje, iako se muzičari delom rotiraju u tim sastavima – napominje Marko Čurčić. – No, zajedničko svim tim izdanjima je što se radi o kompletno autorskim projektima. Pri tome je jako važna činjenica da, iako u pitanju jeste eksperimentalna muzika, generalno naslonjena na yez način pristupa stvaranju, odnosno dosta se oslanja na improvizaciju, potpuno je tonalna i veoma je komunikativna. U svakom slučaju, mi smo, sticajem okolnosti, dosta aktivni i snimamo, ali smo i shvatili i da imamo nešto što je nama, ali i ne samo nama, vredno i što ćemo sada promovisati. Pri tome su slika i kontekst, i društveni i umetnički, zapravo mnogo širi, mada nekako u senci. Naravno, nemamo iluziju da ćemo postići bog zna šta, ali ne želimo da budemo pasivni.
M. Stajić