Otvorena izložba "Počnimo ljubav ispočetka"
BEOGRAD: Multimedijalna izložba "Počnimo ljubav ispočetka - Proleće u RTS klubu", omaž muzici i ljudima koji su stvarali festival Beogradsko proleće od 1961. do 2000. godine, otvorena je večeras u Klubu Radiotelevizije Srbije.
Otvaranju izložbe, koju je organizovao RTS, prisustvovali su neki od izvođača koji će učestvovati na prvom obnovljenom Beogradskom proleću najavljenom za 29. april u nekadašnjem Domu sindikata.
Izložba predstavlja festival kroz panele sa fotografijama i tekstovima o njegovim izvođačima, uz izložene vinilne ploče i drugu memorabiliju.
Svečanosti su prisustvovali i davnašnji učesnici festivala kompozitori Mirko Šouc, Radoslav Graić i Rade Radivojević, kao i izvođači Beti Đorđević, Žarko Dančuo i Ljuba Ninković.
U obraćanju predsednik Upravnog odbora RTS-a i umetnički direktor festivala Branislav Klanšček je podsetio da je Đorđević bila izvela na Beogradskom proleću 1976. godine pesmu Ace Koraća "Počnimo ljubav ispočetka".
Prema njegovim rečima, pesma je "sama po sebi bila vizionarska i nosi jasnu poruku - počnimo festival ispočetka, dajmo novi sjaj staroj slavi".
Muzički stručnjak Nikola Nešković je podsetio da je 1951. nastao festival u San Remu, 1954. prvi Zagrebački festival, prva Evrovizija je održana 1956. zatim Opatija 1958, a Beogradsko proleće 1961. godine.
"Te 1961. prvi put učestvujemo na Evroviziji, Ljiljana Petrović je pevala, a šef delegacije je bio pesnik Miroslav Antić. To je bilo sasvim drugo vreme... Sigurno da trebaju festivali, jer su najbolja promocija muzike. Zato bravo, idite dalje, vi ste najbolji", rekao je Nešković.
Novinar Aleksandar Gajović je podsetio da je čuveni radijski voditelj Zoran Modli vodio i Beogradsko proleće iz prve lože Doma sindikata "na svoj način".
Prema njegovim rečima, Modli je kao didžej pričao sve dok pevači ne bi počeli da pevaju što je "izazvalo užas kompozitora...i nikada više nije vodio" festival.
Podsetivši da su Beogradska proleća obeležili Korać kao kompozitor i kao izvođač legendarni Đorđe Marjanović, Gajović je rekao da nastoji da velika dvorana bivšeg Doma sindikata bude nazvana po Đorđu Marjanoviću.
Gajović je podsetio i da je svojevremeno pevač Zlatko Pejaković nastupao na Beogradskom proleću sa rukom u gipsu, dan nakon što se okliznuo i slomio ruku ispred restorana "Šumatovac" i pobedio je sa pesmom "Ove noći jedna žena mirno spava".
Direktor PGP RTS-a Vladimir Graić je ocenio da je Proleće bilo "jedini festival koji je imao dušu Beograda šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina" i dodao da se nada da će ostati tradicionalno kako bi današnje generacije "osetiti taj duh".
Beogradsko proleće okupljalo je popularna pevačka imena kao što su i Lola Novaković, Nada Knežević, Dušan Jakšić, Bisera Veletanlić, Ljiljana Petrović, Miki Jevremović, Radmila Karaklajić i drugi, odnosno kompozitori poput Graića, Koraća i Vojkana Borisavljevića.
Na obnovljenom Beogradskom proleću nastupiće Toni Cetinski, Željko Vasić, Bojana Stamenov i Marko Tolja, Boris Režak, Kristijan Rahimovski , Mirza Selimović, Maja Sar, Dejan Najdanović Najda, Bojan Marović, Filip Žmaher, Lukijan Ivanović, Lado Leskovar, Jasna Gospić, Igor Simić, Saška Janković, Davor Jovanović Bojana Mašković i Boris Pingović.
Autori izložbe su Aleksandra Delibašić, Lidija Jakšić i Ana-Marija Simonović, a stručni konsultant je Vladimir Graić.
Izložba u Klubu RTS-a traje do 6. maja.