Muzej Vojvodine izložbom obeležio 172. godišnjicu rada
NOVI SAD: Muzej Vojvodine obeležio je na jučerašnjoj svečanosti svoj dan i 172. godišnjicu rada na prikupljanju, obradi, zaštiti, edukaciji i prezentaciji kulturnog nasleđa.
Muzej je nosilac tradicija čiji počeci su vezani za Maticu srpsku pod čijim okriljem je 1847. doneta odluka o osnivanju Srpske narodne zbirke ili Muzeuma „gde će se čuvati sve starine i znamenitosti". Želja osnivača bila je da Muzeum postane „ogledalo života našega naroda u krajevima u kojima on živi", a od njega su zatim nastali Galerija Matice srpske i Mizej Vojvodine.
Aktivnosti Muzeja Vojvodine u protekloj godini, koje su činile brojne izložbe, promocije, predavanje, koncerti, edukativni programi, naučne konferncije, predstavio je direktor dr Drago Njegovan navodeći da je Muzej, izmađu dva njegova dana, imao 46.000 posetilaca, kao i da su za to vreme objavili 18 knjiga i kataloga.
Književnik, publicista i prevodilac Ivan Ivanji otvorio je izložbu „Tito i Jugoslavija u karikaturama Informbiroa“, priređenu povodom Dana Muzeja, autorke Kristine Meneši, više kustoskinje – istoričarke Odeljenja za savremenu istoriju Muzeja Vojvodine. Izložba tematizuje jedan od najznačajnih događaja u istoriji Jugoslavije – Rezoluciju Informbiroa iz 1948. i ono što je usledilo nakon nje kroz IB karikature iz Zbirke dokumenata Muzeja Vojvodine. Deo ovog materijala koji su tadašnji državni organi zaplenili, čuva se u ovoj ustanovi i ovom prilikom se prvi put predstavlja publici. Na izložbi su prikazani i predmeti iz Muzeja Jugoslavije, Muzeja grada Beograda, Biblioteke Matice srpske i Udruženja „Istorijski muzej Jugoslavije”.
Karikature su izvorno objavljivane u listovima zemalja informbirovskog bloka od 1949. do 1954. i grupisane su u 29 celina. Ova izložba pokazuje da karikatura ima važnu ulogu u proučavanju sovjetskih događaja, a njenim priređivanjem autorka Kristina Meneši na pravi način je nastavila tradiciju negovanje kulture sećanja za koju se ova ustanova kulture zalaže od 1847. - rekla je recezentkinja izložbe i pratećeg kataloga Ljiljana Dožić iz Arhiva Vojvodine.
Otvarajući izložbu Ivan Ivanji je pohvalio njenu koncepciju i način na koji je predstavljen istorijski kontekst i ukazao da su karikature neophodne za proučavanje istorije i razumevanje situacije, društvenog života, istorijskih prilika i neprilika.
U umetničkom delu programa nastupio je hor Gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” pod dirigentskom palicom prof. Jovana Travice, a saradnicima Muzeja su uručene zahvalnice.
N. Popov