JEZIKOMANIJA: Kontaktirati... s nekim!
Kontaktirati nekoga ili kontaktirati s nekim? Koja konstrukcija je tačna?
Glagol KONTAKTIRATI (u značenju: komunicirati, ostvariti kontakt s nekim, stupiti u vezu, povezati se) nije prelazan i imenica uz njega treba da bude u instrumentalu, a ne u akuzativu.
Ispravno je jedino KONTAKTIRATI S NEKIM, a NE i KONTAKTIRATI NEKOGA (ovo drugo je pođednako nepravilno kao da je napisano „komunicirati nekoga“).
Treba imati u vidu i da se taj glagol KONTAKTIRATI ne mora odnositi isključivo na dve ili više osoba koje su stupile direktno u vezu jedna s drugom. Ona se može ostvariti i putem elektronske pošte, pismom, telefonom ili na neki drugi način. To sada otvara i druga pravopisna pitanja i nedoumice...
Kada se već priča o elektronskoj pošti i kontaktiranju u Pravopisu je predviđeno da se pišu spojeno: IMEJL, odnosno MEJL (MEJLOVI i IMEJLOVI), a ako se piše latinicom (u adresama, posetnicama i slično) dopušta se i izvorno pisanje E-MAIL.
U srpskom jeziku se upotrebljava u značenju poruke primljene putem elektronske pošte ili kao sinonim za elektronsku poštu. Imejl-adresa ide samo sa crticom, kao u rečenici:
Svaka imejl-adresa mora sadržati znak @ („ludo a“). Ili: Pošalji mi svoju imejl-adresu.
Nataša Mirković