ЈЕЗИКОМАНИЈА: Контактирати... с неким!
Контактирати некога или контактирати с неким? Која конструкција је тачна?
Глагол КОНТАКТИРАТИ (у значењу: комуницирати, остварити контакт с неким, ступити у везу, повезати се) није прелазан и именица уз њега треба да буде у инструменталу, а не у акузативу.
Исправно је једино КОНТАКТИРАТИ С НЕКИМ, а НЕ и КОНТАКТИРАТИ НЕКОГА (ово друго је пођеднако неправилно као да је написано „комуницирати некога“).
Треба имати у виду и да се тај глагол КОНТАКТИРАТИ не мора односити искључиво на две или више особа које су ступиле директно у везу једна с другом. Она се може остварити и путем електронске поште, писмом, телефоном или на неки други начин. То сада отвара и друга правописна питања и недоумице...
Када се већ прича о електронској пошти и контактирању у Правопису је предвиђено да се пишу спојено: ИМЕЈЛ, односно МЕЈЛ (МЕЈЛОВИ и ИМЕЈЛОВИ), а ако се пише латиницом (у адресама, посетницама и слично) допушта се и изворно писање E-MAIL.
У српском језику се употребљава у значењу поруке примљене путем електронске поште или као синоним за електронску пошту. Имејл-адреса иде само са цртицом, као у реченици:
Свака имејл-адреса мора садржати знак @ („лудо а“). Или: Пошаљи ми своју имејл-адресу.
Наташа Мирковић