Javna rasprava o izmenama i dopunama Zakona o kulturi
NOVI SAD: U Skupštini AP Vojvodine je održana druga u nizu javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, koji treba da donese brojne novine u mnogim njenim oblastima.
Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama bio je domaćin današnje rasprave, kako po rečima resornog sekretara Dragane Milošević jeste i cilj da Pokrajinska vlada i resorni sekretarijat kao domaćini budu deo današnje teme, a da u raspravi učestvuje što više aktera iz kulturne sfere kako Novog Sada, tako Vojvodine, pa samim tim i Srbije.
Podsetiću da su prve izmene zakona o kulturi bile 2009. godine i da se sada ponovo pristupa izmeni i dopuni zakona, istakla je sekretar Milošević i precizirala da je sam cilj njegovog donošenja poboljšanje rada svih institucija kulture u celoj državi.
Dejan Masliković pomoćnik ministra kulture i informisanja zadužen za sektor digitalizacije je objasnio da je danas druga po redu javna rasprava, prva je održana u Subotici 29. marta, druga je danas u Novom Sadu, dok će treća biti održana 8. aprila u Nišu i na kraju biće 12. aprila u Beogradu.
Po njegovim rečima, tri su ključne izmene i dopune postojećeg zakona i one se odnose na pitanja dodele nacionalnih penzija, odnosno, nacionalnih priznanja, druga je u vezi sa inspekcijskim nadzorom, koji do sada nije precizno definisan, dok je treća tema u skladu sa vremenom u kojem živimo i odnosi se na digitalizaciju, koja je regulisana posebnim pravilnikom.
Po rečima Predraga Blagojevića, višeg savetnika Ministarstva kulture i informisanja zaduženog za donošenje zakona, ovo je najvažniji zakon u oblasti kulture, sistemski zakon kojim se uređuje temelji u ovoj oblasti i na njega se nadovezuju drugi zakoni koji uređuju druge oblasti.
Zakon je donet 2009. godine, prva izmena je bila 2016, a sada radimo ponovo izmenu kako bi ga još više prilagodili potrebama kulturne javnosti, objasnio je Blagojević, dodajući da će se ovom prilikom menjati 28 članova postojećeg zakona.
On je istakao da se u ovom predlogu zakona uvode izmene i u smislu finansiranja kulture iz budžeta Republike Srbije, AP Vojvodine i jedinica lokalnih samouprava.
Današnjoj javnoj raspravi ispred Ministarstva kulture i informisanja, koga su predstavljali i Željko Kovačević pomoćnik ministra iz ekonomsko finansijskog sektora, Igor Jovičić sekretar ministarstva, Tanja Bojić Jurić iz sektora zaštite kulturnog nasleđa i Mario Borišić iz kabineta ministra, učestvovali su i brojni predstavnici institucija kulture u Vojvodini sa svojim predlozima, sugestijama i primedbama.
Kao zaključak današnje rasprave predstavnici Ministarstva kulture i informisanja pozvali su stručnu javnost i sve zainteresovane da se uključe u javnu raspravu i svojim konstruktivnim predlozima doprinesu optimalnim zakonskim rešenjima, o kojima će nakon završetka javne rasprave Ministarstvo kulture i informisanja analizirati sugestije, predloge i primedbe učesnika i to nakon razmatranja objaviti na svojoj internet stranici.