Izložba Vladete Petrića u Poklon-zbirci Rajka Mamuzića
NOVI SAD: Na početku manifestacije „Muzeji za 10“ u Galeriji likovne umetnosti Poklon-zbirka Rajka Mamuzića sutra u 20 časova otvara se izložba skulptura „Ritam mase i arabeske“ vajara Vladete Petrića, jednog od najznačajnih predstavnika savremenih tendencija u skulpturi na jugoslovenskoj umetničkoj sceni druge polovine 20. veka.
Izložbu će, posle pozdravne reči direktora Vladislava Šešlije, otvoriti Dragana Milošević, pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Pored dela Vladete Petrića iz kolekcije Rajka Mamuzića na izložbi će biti predstavljene i skulpture koje su 2019. dospele u fond Poklon zbirke kao poklon porodice umetnika. U grupi poklonjenih skulptura odlivenih u trajnom materijalu (drvo, bronza) i gipsu su neka od najuspešnijih ostvarenja ovog vajara. Izložba je inicirana ovim darodavnim gestom, ali i potrebom da se delo ovog vajara adekvatno istraži i prezentuje putem izložbe i reprezentativne publikacije u izdanju Poklon zbirke,a tim povodom su još četiri skulpture izlivene u bronzi.
Tokom plodnog umetničkog stvaralaštva Petrić je ostavio traga u portretnoj, spomeničkoj i figuralnoj skulpturi, dok je kroz svoj rad i zalaganje bio aktivan član društva i jugoslovenske umetničke scene u decenijama nakon Drugog svetskog rata. Autorka izložbe dr Ana Rakić, viši kustos, ukazuje da je Petrićev rad obeležen kako portretnim ostvarenjima u širokom jezičkom dijapazonu, tako i figuralnim kompozicijama narativno- egzistencijalističke poetike i monumentalnim skulpturama, posvećenim NOB-u i herojima antifašističke borbe, a taj segment stvaralaštva je predstaljao samo jedan od mnogih vidova njegovog učešća u javnom umetničkom životu. Izložba prikazuje dela iz fonda, sačuvanu dokumentaciju o životu, radu i stvaralaštvu ovog umetnika, a njegove umetničke domete tumači u kontekstu savremenih umetničkih težnji datog perioda.
Vladeta Petrić (Beograd, 1919 - Čačak, 1970) završio je Gimnaziju sa višim tečajnim ispitom i Akademiju likovne umetnosti u Beogradu – vajarski odsek 1946. sa Specijalkom u klasi Sretena Stojanovića 1948. Od 1951. do 1954. bio je saradnik Državne majstorske radionice majstora vajara Antuna Augstinčića u Zagrebu. U javni umetnički život stupio je novembra 1945, kada je prvi put javno izlagao na drugoj izložbi ULUS-a u Beogradu Od tada je izlagao na velikom broju izložbi ULUS-a, Oktobarskim salonima, Jugoslovenskim trijenalima i dr. Izveo veći broj radova – bista na javnom mestu, pored ostalog: Spomenik NOB-a u Ljubotinu, memorijalnu skulpturu u Osvejčimu – Aušvic, spomenik Filipu Kljajiću u Zvorniku kao i sportske figure oko stadiona JNA u Beogradu. Nagradu Komiteta za kulturu Vlade NR Srbije dobio je 1947. Od 1961. do 1965. bio je direktor Muzeja „25. maj“ u Beogradu, a od 1967. predsednik Udruženja likovnih umetnika Srbije.
Izložba će moći da se pogleda do 30. jula. U četvrtak u 18 časova je prvo stručno vođenje kroz izložbu autorke Ane Rakić kada će posetioci moći da se upoznaju sa Petrićevim stvaralaštvom, prekretnicama u umetničkom razvoju i načinu na koji je obogatio umetničku baštinu modernog skulptorskog izraza.
N. Popov