Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Izložba u beogradskoj galeriji „Haos“: Crtački opus Save Halugina

08.06.2020. 13:00 13:02
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

Delo istaknutog vajara akademika Save Halugina biće predstavljeno na izložbi u poznatoj beogradskoj galeriji „Haos“ (Dositejeva3), prvoj posle pauze zbog epidemije koronavirisa.

Ovog puta biće izložen Haluginov crtački opus kao i manje skulpture. Danas u 12 časova u galeriji „Haos“ biće održan razgovor sa akademikom Haluginom i istoričarkom umetnosti Oliverom Vukotić, koja će sutra u 20 časova otvoriti ovu izložbu. Na monitoru u galeriji biće predstavljen celokupan likovni opus Halugina.

Likovni kritičar Zdravko Vučinić, u tekst za ovu postavku, navodi da se Sava Halugin svojim umetničkim kvalitetima, izuzetnom aktivnošću, čvrstim i čistim moralnim stavovima prema svim pojavama u društvu i životu, ističe kao izuzetno značajna i bogata ličnost koja je stalno prisutna u srpskoj likovnoj umetnosti. Njegova skulptorska umetnost dostigla je onu estetičku razinu koja bi u svakom slučaju ostala neostvarena da zaista i po prirodi svoga oblikovateljskog mentaliteta i po plastičkoj sudbini nije postala paradigmatična individualna pojava u srpskoj likovnoj umetnosti najnovijeg perioda.

Sava Halugin (Novo Miloševo,1946) je završio Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu, vajarski smer, 1972. Od 1975. postaje član ULUS-a, ULUV-a i UPIDIV-a. Poslediplomske studije završava 1978. i dobija zvanje magistra vajarstva. Do 1994. ima status slobodnog umetnika, a od 1994. do 2013. profesor je Metodike likovnog vaspitanja sa praktičnom nastavom na Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Subotici. Izlagao je samostalno i kolektivno na brojnim izložbama u  zemllji i inostranstvu. Dobitnik je velikog broja značajnih nagrada za svoja skulptorska dela, za spomenike, ali i za crtež i ukupan likovni opus. Njegovi radovi se nalaze u muzejskim postavkama i mnogim slobodnim prostorima. Dopisni član SANU postaje 2018. godine.   

N. P.

Piše:
Pošaljite komentar
Predavanje Save Halugina

Predavanje Save Halugina

19.06.2019. 11:05 11:06