Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Izložba Predićevih dela od petka u GMS: Život posvećen lepoti

06.10.2022. 15:57 16:00
Piše:
Foto: galerijamaticesrpske.rs

NOVI SAD: U Galeriji Matice srpske u petak će u 20 časova biti otvorena izložba „Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti”, u okviru koje će poklonici stvaralaštva jednog od najznačajnijih srpskih slikara biti u prilici da vide više od 100 njegovih dela.

Fokus će pri tome biti ne samo na radovima koji su deo zbirke GMS, nego će se pred publikom naći i umetnička dela iz Narodnog muzeja Srbije, Narodnog muzeja Zrenjanin, Matice srpske, Muzeja SPC, Muzeja grada Beograda, Fakulteta likovnih umetnosti, zagrebačkog Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti... kao i slike iz privatnih kolekcija, od kojih većina nije do sada izlagana.   

– Kada je GMS obeležava 150 godina od osnivanja, takođe je bila priređena izložba dela Uroša Predića, umetnika koji je zahvaljujući dugom životu i izuzetnom umetničkom opusu, koji broji više od 1.700 radova, stekao status velikana nacionalne kulture. Prošlo je od tada četvrt veka, mnogo se toga promenilo, pa i u naučnom smislu, tako da smo se odlučili da, poštujući ta nova istraživanja nacionalne umetnosti i nove metodološke pristupe, sada ponudimo jedan novi pogled na likovno stvaralaštvo Uroša Predića. Bilo je teško napraviti izbor, ali smo se vodili time da uz ona najreprezentativnija dela, po kojima je i najpoznati, predstavimo i radove, koji su izuzetno važni u njegovom opusu ali nisu do sada bili dostupni široj javnosti – pojasnila je autorka izložbe dr Snežana Mišić.  


Uroš Predić i Đorđe Jovanović - u bronzi 

Svojevremeno, u okviru obeležavanja 125 godina Galerije Matice srpske, izlivena je u bronzi skulptura Teodora Pavlovića, za 150. godišnjicu Save Tekelije, a aktuelni jubilej pratiće izlivanje dve skulpture: autoportreta Đorđa Jovanovića, koji je kao autorov dar u gipsu godinama bio u kolekciji GMS, te portret Uroša Predića, delo novosadskog umetnika Luke Kulića.

Takođe, u planu je iznošenje ispred zgrade GMS još dve skulpture, čuvenog „Guslara” Đorđa Jovanovića i jedan ženski akt Paje Radovanovića.


Retrospektivnom izložbom velikana srpske umetnosti počinje i obeležavanje 175 godina od osnivanja Galerije Matice srpske. Sledećeg petka, 14. oktobra, biće održana Svečana akademija posvećena ovom velikom jubileju, za 28. oktobar je planirana promocija monografije o GMS „Ponos nacije”, dok će 5. novembra biti predstavljena knjiga o stvaralaštvu Uroša Predića. Zapravo, svih predstojećih 365 dana programi Galerije biće u znaku 175 godina trajanja, pri čemu je kao svojevrsna kulminacija zamišljeno otvaranje nove stalne postavke 1. juna 2023.         

– Ono na čemu zasnivamo obeležavanje jubileja jeste fina harmonija između tradicije i inovacija. Nastavićemo da radimo sve ono što su radili naši prethodnici, ali ćemo, kao i dosad, praviti i iskorake u domenu konzervacije, edukacije i rada s publikom. Načinom na koji smo uradili izložbu „Uroš Predić” želeli smo da pokažemo upravo to: s jedne strane tradiciju, poštovanje, uvažavanje uzornog slikara nacionalne kulture i slike Matice srpske u celini, a da s druge strane primenom savremenih muzeoloških pristupa napravimo jedan veliki iskorak i pokažemo kako Galerija može biti otvorena za sve – decu, tinejdžere, najstarije sugrađane, osob s invaliditetom... – reči su upravnice GMS dr Tijane Palkovljević Bugarski.   

Sama izložba „Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti” koncipirana je tako da se predstave osnovne tematske celine Predićevog stvaralaštva, poput religioznog slikarstva ili onog inspirisanog nacionalnom istorijom, a tu je i odnos prema Matici srpskoj, čije je mnoge uglednike portretisao. U tom smislu su među izloženim delima Nadurena devojčica, Kosovka devojka, Devojka na studencu, Vesela braća, Siroče na majčinom grobu, ali i portreti Save Tekelije, Laze Kostića, Mihajla Pupina... Istovremeno, uvodni deo izložbe donosi obilje dokumentarnog materijala - izbor iz lične prepiske, fotografije, slikareve predmete...

Ideja izložbu je i da se ukaže na veze i uticaje evropske umetnosti na Predićevo slikarsko formiranje i njegov umetnički opus. Na tom fonu se ukazuje na njegovo školovanje u Beču, gde je dobio i nagradu za najbolji studentski rad (upravo „Nadurena devojčica”), zatim na oslikavanje zdanja parlamenta u austrijskoj prestonici - nažalost, taj friz na kojem je radio stradao je u bombardovanju tokom Drugog svetskog rata - kao i na činjenicu da je dobio Bronzanu nagradu na Svetskoj izložbi u Parizu 1889. godine. Već i u tom kontekstu sasvim je prirodno bilo da se ovaj vernisaž nađe unutar finalnog programskog luka projekta „Novi Sad - Evropska prestonica kulture” pod simboličnim nazivom „Druga?Evropa”...


Monografija na Brajevoj azbuci

U okviru izložbe „Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti” Galerija Matice srpske je osmislila poseban program o velikom slikaru namenjen najmlađim, urađen je u saradnji sa Miletom Poštićem strip koji ima za cilj da tinejyerima približi Predićev rad, pripremljen je i USB stik sa audio-zapisima tekstova iz monografije, kao i publikacija na Brajevoj azbuci, za slepe i slabovide, prva takve vrste koja je izašla pod okriljem GMS.

A sve to upotpunjuje i dokumentarni film o stvaralaštvu jedne od najznačajnijih ličnosti srpske umetnosti, autora Blaža Popovića.     


– Predić svedoči o onome što mi jesmo, ne samo u smislu istorijskog nasleđa, nego i nacionalnog identiteta kao evropskog naroda – izjavio je direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture” Nemanja Milenković. – Naravno da bi bilo uredu da se pod okriljem luka „Druga?Evropa” našao i, recimo, Pikaso ili neko sličan. Ali kad imate Uroša Predića sa ovakvom izložbom, ili Savu Šumanovića, čiji su radovi izloženi svega nekoliko metara dalje, ili Rašu Todosijevića u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, i svi u snažnom evropskom okviru, uvek bih pre izabrao njih. Pikasa možete videti i na drugom mestu, dok mi iznova i iznova moramo da ponavljamo novim generacijama ono što nekada možda podrazumevamo.

Izložba „Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti” trajaće do 31. januara 2023. godine.

M. Stajić

 

Piše:
Pošaljite komentar
Izložba Kolekcija slika Jovanke Broz u GMS

Izložba Kolekcija slika Jovanke Broz u GMS

18.05.2022. 10:29 10:32