Gojković: Izdvajanja za kulturu predstavljaju uspeh
BEOGRAD: Ministarka kulture i informisanja Maja Gojković ocenila je danas u parlamentu da nivo izdvajanja za kulturu predstavlja uspeh, da je Srbija na dobrom putu što potvrđuje i to da sa dva eminenta muzičara upravo razgovara o povratku u Srbiju.
“Ubeđena sam da smo na dobrom putu, da nije tako loše biti umetnik u Srbiji, jer vidim da se vraćaju mnogi priznati umetnici koji su karijeru i život proveli u inostrastvu”, poput Stefana Milenkovića i Vladimira Pištala, rekla je Gojković na sednici parlamenta, na kojoj je pred poslanicima izbor članova za Nacionalni savet za kulturu, a čiji će članovi, kako je dodala, biti zaduženi i za nacionalne penzije, koje se vraćaju.
Gojković je rekla da trenutno razgovara i sa dva eminenta muzičara našeg porekla, koji su čitav život proveli u inostranstvu i koji su se sami javili i rekli da žele da se vrate, da razgovaramo gde bi se i na koji način angažovali.
“Sve to govori da nije sve u novcu. Ima nešto i u kvalitetu i lepoti življenja koje svakako Srbija nije izgbila uprkos problemima kojima se suočavala i suočava i danas”, navela je ministarka.
Gojković je sve to navela komentarišuci izlaganje poslanice SPS-a o izdvajanjima za oblast kulture i navođenje da Srbija izdvaja 18,29 evra po glavi stanovnika, Mađarska najviše u regionu 180 evra, a da 69 odsto Britanaca smatra da bi lokalna samouprava na kulturne sadržaje trebalo da izdvaja više od 50 funti nedeljno.
Ministarka je podsetila da je Srbija prošla kroz težak period, da su joj podmetali noge.
“Ne bih nikako smogla hrabrosti da poredim Srbiju sa Velikom Britanijom”, rekla je Gojkovići i naglasila da je “veoma zahvalna što smo prvi put u novijoj istoriji uspeli da izdvojimo znatna sredstva za budžet kulture i informisanja i da to sada prelazi onaj nezvanični evopski procenat od jedan osto”.
Naglasila je da će korak po korak izdvajanja biti viša od jedan odsto, samo da nas niko ne bombarduje.
“Jedan odsto je veliki uspeh, odlično, uspeli smo da pređemo jedan odsto, i videćete da ćemo naredne godine ako ne bude nepredviđenih okolnosti, biti i više. Počećemo da se merimo sa okruženjem pa i šire”, rekla je Gojković i navela da ne zna ni za jednu zemlju u bližem i daljem okruženju koja je bombardovana, bila pod sankcijama, kojoj se otima deo teritorije.
Dodala je da se često sreće sa ministrima kulture različitih zemlja, širom sveta, koji su pred sobom imali samo misiju kako da unaprede i izgrade neki velelepni muzej, ili imaju lakoću prisutpa i ogromne budžete.
“I meni tada kada ih slušam prolazi kroz glavu šta bismo sve mi uradili da nismo imali podmetanje nogu kroz istoriju, a to su svi ratovi vođeni na teritoriji naše zemlje i tragedija kao bombardovanje koja se na tome nije zaustavila, već se nastavila otimanjem dela teritorije naše zemlje”, rekla je Gojković.
“Pa uz brigu za umetnike u ovom delu Srbije, brinemo za kulturnii identitet na KiM, za ljude koji se bave kulturom na KiM, ustanovama kulture i bavimo se zaštitom života običnih ljudi koji žive na teritoriji KiM koji se bore da se ne uništi svaki trag srpske civilizacije na južnom delu naše države”, rekla je ministarka.
Podsetila je i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić od 2012. godine pokazao nameru da kulturu u Srbiji stavi u istu ravan kao i brigu o zdravlju, obrazovanju i infrastruktri.