Glumac Goran Jevtić o delima Grejsona Perija
U nastavku serijala autorskih vođenja kroz izložbu Grejsona Perija „Taština malih razlika”, večeras u 20 sati u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) publiku će kroz postavku provesti glumac Goran Jevtić.
Nakon nedavnog vođenja dramske spisateljice Biljane Srbljanović kroz ovu izložbu, kojem je prisustvovalo više od 500 ljudi u MSUV, i dodatnih 7.000, kroz prenos uživo preko interneta, kako navode u ovoj instituciji, Jevtićevo vođenje biće novi povod za razgovor o položaju savremene umetnosti u društvu, klasnim razlikama, rodnom identitetu i drugim temama koje svojim radom pokreće britanski umetnik Grejson Peri.
„Posebnost Jevtićevog vođenja ogleda se u tome što će publika kroz tri potpuno različite i vrlo subjektivne perspektive sagledati Perijev rad. Na ovaj način, Jevtić će ukazati na činjenicu da je Perijeva umetnost univerzalna i podložna individualnim tumačenjima koja često mogu biti i potpuno suprotna. Jevtić će potcrtati tvrdnju da umetnost nastaje u odnosu izloženog dela i samog posmatrača, te da je u Perijev rad moguće upisati bezbroj ličnih interpretacija koje svaki put iznova kreiraju novu priču. Kao glumac s iskustvom tumačenja klasičnih likova na radikalni način, Jevtić će biti u prilici da uporedi svoje umetničko iskustvo sa Perijevim“, ukazuju u MSUV.
Upravo Jevtić, u Nušićevoj “Gospođi ministarki”, igra ženski lik - naslovnu ulogu Živke, koja mu je donela nagradu “Žanka Stokić”. Ovaj dobitnik i drugih pozorišnih nagrada kao što su „Miloš Žutić„ i „Ljubinka Bobić„, poznat je i po filmskim ulogama u ostvarenjima Srđana Dragojevića („Parada”,”Mi nismo anđeli 2”, „Sveti Georgije ubija aždahu”), kao i u rediteljskom debiju Anđeline Yoli „U zemlji krvi i meda.”
Izložba „Taština malih razlika“ se sastoji od šest monumentalnih tapiserija, inspirisanih ciklusom slika “Život razvratnika” Vilijama Hogarta, engleskog slikara iz 18. veka, “koje prate život izmišljenog lika Tima Rejkvela – od ranog detinjstva, preko tinejyerskih godina, pa sve do njegove smrti u automobilskoj nesreći. Tapiserije su bogate sadržajem, detaljima i bojom i prikazuju mnoge ekscentričnosti i jedinstvenosti koje se vezuju za život u Velikoj Britaniji – od dizajna enterijera do britanske kuhinje, političkih protesta i tračeva o životima poznatih ličnosti”.
Grejson Peri je jedan od najpoznatijih britanskih savremenih umetnika svoje generacije, prepoznatljiv po keramici, skulpturama, crtežima, grafikama i tapiserijama, kao i po nekonvencionalnom rodnom identitetu i ekscentričnom, ženskom alter egu Kler.
Novi Sad je kao Evropska prestonica kulture 2021 prvi od pet gradova Zapadnog Balkana, u kojima će Britiš kaunsl predstaviti ovu izložbu do kraja godine. U MSUV izložba će biti otvorena do 20. maja.
N. Pejčić