FCS ukazao Vladi na probleme slobodnih umetnika
BEOGRAD: Povodom situacije izazvane pandemijom korona virusa, Filmski centar Srbije je skrenuo pažnju Vladi Srbije na problem slobodnih umetnika.
U slobodne umetnike u ovom slučaju FCS ubraja sve glumce, kompozitore, scenariste, reditelje, snimatelje, i mnoge druge radnike srodnih zanimanja (scenografi, kostimografi, prevodioci, statisti, itd.) koji nisu u stalnom radnom odnosu u nekom od pozorišta.
Cilj je da se pokuša zaštititi audiovizuelnu infrastrukturu, ne samo kroz predloge pomoći pravnim već i fizičkim licima koja rade u ovom sektoru, poručuju iz FCS-a.
U ovom trenutku su otkazana sva snimanja filmova, serija, reklama, statiranja, pozorišne predstave, javni nastupi i slično, a mnogobrojnim autorima i interpretatorima to su jedini izvori prihoda.
FCS izražava bojazan da se mnogi slobodni umetnici, a koji su veoma doprineli naglom razvoju audiovizuelnog sektora prethodnih godina, nalaze u teškoj situaciji, bez ikakvih sigurnih sredstava za osnovne potrebe, za životne namirnice i za lekove u ovom periodu.
U tom kontekstu, u FCS-u smatraju da Vlada Srbije treba da posmatra slobodne umetnike ne samo kao ravnopravne privatne privredne subjekte, koji trpe posledice nastale situacije u vezi sa pandemijom korona virusa, i na koje će se odnositi sve najavljene subvencije, povlastice i druga davanja.
Vlada, ističe se u saopštenju, treba da ima i vidu da je ovo sektor posebno pogođen pandemijom i da će mu i nakon ukidanja vanrednog stanja biti potrebno i najviše vremena da počne da ostvaruje prihod.
FCS smatra potrebnim da Vlada pomogne slobodnim umetnicima i tako što će formirati Fond solidarnosti za pomoć svim umetnicima kako bi dobili što pre egzistencijalnu pomoć.
Povodom novonastalih okolnosti Filmski centar se dvaput prethodno obratio Vladi.
Odmah, po početku krize, tražena je pomoć za one koji su prvi pogođeni merama Vlade, distributerima i prikazivačima kinematografskih dela, i predložene su mere poput odlaganja plaćanja doprinosa za zaposlene, taksi, oslobađanja PDV-a itd.
Ubrzo, FCS je zamolio i razmatranje pružanja pomoći veoma ugroženim sektorima audiovizuelne industrije, koji su značajno doprineli učešću kreativne industrije u BDP-u zemlje, a to su rental kompanije, producentske kuće, kao i srodne delatnosti poput filmskih i TV studija, scenografskih i kostimografskih radionica, postprodukcionog sektora, i drugih, koji imaju oko 5.000 zaposlenih radnika.
Poslednja molba tiče se zaštite pojedinaca, fizičkih lica koji žive od audiovizuelne industrije.
Svojim dopisom FCS je skrenuo pažnju da sistem mora da ima u vidu i zaštitu slobodnih umetnika kao fizičkih lica u kreativnoj industriji.