SUSRETI: BRAĆA TEOFILOVIĆ TRI DECENIJE NA SCENI Balkanska saglasja tradicionalnog melosa
Za braću blizance Radišu i Ratka Teofilovića, koji već tri decenije očaravaju jedinstvenim dvoglasnim pevanjem tradicionalnog srpskog i melosa sa balkanskih prostora, Kanjiža je bila i ostala važna tačka u promovisanju darova koji svojim glasom nose gde god nastupaju.
Tako su još jedan nezaboravan ugođaj darovali nedavno ovdašnjoj publici koncertom „Balkanska saglasja“, u sali Regionalnog kreativnog ateljea Kanjiža, u kojoj su pre nešto više od tri godine snimali i numere za disk „Element“, koji je objavljen u izdanju „Kroacija rekordsa“, a koji je po objavljivanju bio na vrhu top lista i više meseci najprodavaniji u Hrvatskoj!
– U Kanjiži smo već kao kod kuće, domaći, jer smo pre ovog nastupa imali pet gostovanja. Ovde smo i snimali poslednji disk „Element“, na mestu koje nas dodatno inspiriše. U izuzetno akustičnom prostoru pevamo a kapela, bez ozvučenja, što je retko, jer teško da možete naći neki prostor u Srbiji gde tako može da se dočara naše dostignuće u ovom što radimo. – naglašava Radiša Teofilović, napominjući da je koncert „Balkanska saglasja“ predstavljao u neku ruku remejk, zato što su prvi put u Kanjiži koncert održali pre 25 godina, na festivalu „Džez, improvizovana muzika“.
U godini jubileja, kada obeležavaju 30 godina od pojave na umetničkoj sceni, braća Teofilović su uz rodini Čačak, potom Novi Sad, Suboticu, i Kanjižu uvrstili među varoši koje su vrlo bitne u njihovoj karijeri. Inače, nakon kanjiškog, u žiži jubileja biće koncerti u Sarajevu, Beogradu i Banjaluci.
– Počeci naše karijere vezani su za Kanjižu i veliki koncert na festivalu „Džez, improvizovana muzika“ baš nekako u ovo vreme, u novembru 1999. Divno prijateljstvo gajimo sa Zoltanom Bičkeijem, koji nas je kao organizator festivala promovisao u ovom mestu – dodaje Ratko Teofilović.
Braća Teofilović ističu da ne ostaju isključivo unutar okvira negovanja srpske tradicionalne izvorne i duhovne muzike.
– Treba, naravno, zadržati etnos odakle potičemo, ali iako najviše volimo pesme koje su sa juga Srbije, iz Makedonije, volimo i pesme iz Dalmacije... Neki vole da kažu da su to pesme iz regiona, a mi više volimo da kažemo da nas pesme sa prostora bivše Jugoslavije inspirišu da pokažemo to što znamo i umemo. Uostalom, najviše smo i pevali po festivalima širom sveta, mnogo manje ljudima koji govore našim jezikom, što je za neke malo čudna okolnost, ali nama to ne predstavlja problem, naprotiv – ističe Ratko.
Teofilovići su se, naime, pre gostovanja u Kanjiži vratili iz Kine. Oni naglašavaju da se i pred kineskom publikom potvrdilo da je potpuno nebitno kojim jezikom govorite, publika jednostvano oseća šta želite da im kažete, osećaju energiju i emociju, prepoznaju to kao izuzetno umetničko dostignuće koje se retko može čuti. Ljudi ovde možda i ne prepoznaju dovoljno koliko je jedinstven primer da dva čoveka samo svojim glasovima drže pažnju na koncertu i da to bude interesantno i uzbudljivo, da publika želi da se njihov nastup nastavi i kada se završi, pa su tako i na kanjiškom koncertu „Balkanska saglasja“ Teofilovići aplauzima publike na bis izmamljivani tri puta.
Tekst i foto: Milorad Mitrović