Simfonijski orkestar Akademije umetnosti sa Kemalom Gekićem na Kolarcu
Koncertnim spektaklom, koji je premijerno ove nedelje izveden u okviru Nomusa, a u četvrtak će biti repriziran u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine u Beogradu, novosadska Akademija umetnosti nastavlja obeležavanje 45 godina postojanja.
Simfonijski orkestar AUNS pod upravom Andreja Bursaća izvešće Bramsove Varijacije na Hajdnovu temu i, sa našim proslavljenim pijanistom Kemalom Gekićem kao solistom, upoznaće beogradsku publiku sa Koncertom „Gernika” savremenog američkog kompozitora Frederika Kaufmana, a posebno poglavlje predstavljaće Betovenova Fantazija za klavir, hor i orkestar u c-molu, kada je na sceni više od 150 izvođača, budući da se Gekiću i orkestru AUNS pridružuje Vojvođanski mešoviti hor. Pre dve večeri je izvođenje Fantazije prepuna novosadska Sinagoga ispratila istinskim ovacijama, nakon kojih je briljantno finale ovog izuzetnog dela odsvirano na bis.
– Akademija umetnosti je obeležavanje 45 godina postojanja započela izvođenje velikih produkcija, ambiciozno zamišljenih upravo u svetlu jubileja – kaže za „Dnevnik” dekan AUNS prof. Siniša Bokan. – Prva je pred publiku izašla predstava „Na dnu” Gorkog, koju su pripremili studenti završne godine glume u klasi profesora Borisa Isakovića, ali uz učešće velikog broja njihovih kolega iz drugih klasa. Predstava je nekoliko dana, početkom aprila, igrana u Firči Tink-tenk studiju u Kineskoj četvrti, a život će nastaviti kao deo repertoara Pozorišta „Promena”. Ova produkcija je, s jedne strane, pokazala svu snagu naših mladih glumaca, a sa druge, njihovu svest o tome koliko je važno da to što rade ne ostane samo u okvirima učionice, već i da bude pred očima javnosti, jer je i to jedan vid njihovog obrazovanja i umetničkog stasavanja
Nakon pomenutih koncerata, obeležavanje 45. rođendana nastaviće se u ponedeljak, 22. aprila, u Multimedijalnom centru AUNS, u Ulici Đure Jakšića 7, kada će najpre biti upriličeno uručivanje diploma master studentima, a potom priređen i svečani program tokom kojeg će gosti biti u prilici da se kroz vizuelnu, muzičku i dramsku prezentaciju upoznaju sa radom Akademije. Dva dana kasnije biće organizovana i dodela nagrada Fondacije „Mali princ”. Podsetimo, Fondaciju su osnovali Ženevljani, Aleksandra Veđeci Boškov i Antonio Veđeci, sa ciljem da podrže i podstaknu umetničko stvaralaštvo mladih. I već šesnaest godina Fondacija dodeljuje novčanu nagradu po jednom studentu sa Departmana muzičke, Departmana likovnih i Departmana dramskih umetnosti za ostvarene vrhunske umetničke rezultate tokom školovanja.
– Obeležavanje godišnjice Akademije će se nastaviti i likovnim programima. Osim studentskih izložbi koje se tradicionalno, krajem maja ili početkom juna, realizuju, što po godinama što po specifičnim oblastima likovnog stvaralaštva, biće priređene i završne izložbe studenata IV godine, kao i studenata master studija, a u planu je i nekoliko pratećih postavki. Od ove godine je naš partner, uz galerije i muzeje s kojima imamo tradicionalnu saradnju, i Kulturna stanica „Svilara”, koja je, što mi je veoma drago, veoma brzo dobila identitet centra vizuelne prakse. I srećni smo što je takav prostor postao dostupan i studentima i kolegama profesorima, te će tamo biti realizovan značajan deo naših rođendanskih aktivnosti – najavljuje dekan AUNS prof. Siniša Bokan.
– Nadamo se da će ovaj nastup u Kolarčevoj zadužbini biti najava da će još neke koncertne produkcije Akademije biti predstavljene van Novog Sada – kaže Bokan. – Problem je, na žalost, što u mnogim gradovima, u koje bismo rado „izvezli” programe Simfonijskog orkestra AUNS, nema dovoljno velikih sala za toliki izvođački aparat. U svakom slučaju, za te mlade ljude - a orkestar ne tvore samo studenti završnih godina već i njihove mlađe kolege - svirati na Kolarcu predstavlja priliku. Mislim da je veoma važno da svi naši studenti već tokom školovanja imaju zapaženu umetničku praksu, jer time oni sebe otvaraju prema javnosti, koja počinje da ih prepoznaje, ali je, s druge strane, odnos javnosti često veoma dobar korektivni faktor u onom što je njihov proces sazrevanja.
M. Stajić