Odjeci festivala Tisin cvet: Aleksandru Vujiću u čast
NOVI KNEŽEVAC: Ovogodišnji Festival kamerne muzike „Tisin cvet“ (pokrenut 2005. po inicijalnoj ideji Slobodana Pavlovića) raspoređen na dva septembarska vikenda, posvećen je uspomeni na Aleksandra Vujića, njegovog umetničkog direktora od osnivanja, koji ga je predano i sa entuzijazmom vodio prethodnih 13 godina, do smrti, 6. septembra 2017.
Od početka s bezrezervnom podrškom kolektiva Biblioteke „Branislav Nušić“, koji je spremno, pored ostalih redovnih i dodatnih aktivnosti, prihvatio organizaciju manifestacije, izabrani programi gostujućih, u većini naših, ponekad i stranih umetnika, postali su neizostavna kulturna ponuda, ali i potreba građana Novog Kneževca, što se videlo po izuzetnoj posećenosti prva tri koncerta.
Vanredno akustičan prostor izložbeno-koncertne galerije Biblioteke bio je pretesan da primi zainteresovane posetioce za veče njihove sugrađanke, flautistkinje Milice Tomić, koja je uz svog kolegu s master studija na Konzervatorijumu „Đuzepe Tartini“ u Trstu, pijanistu Sebastijana Gubijana, nastupila na otvaranju Festivala. Visoki prosek ocena tokom studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (prof. Laura Levai Aksin) i iskustvo u solističkom i kamernom muziciranju, mlada flautistkinja je opravdala i ogledanjem pred svojom publikom, opsežnim repertoarom obuhvatajući kompozicije Franca Šuberta, Louela Libermana, Aleksandra Vujića i Sezara Franka.
Precizna i jasna artikulacija tona, lepota tečne flautske kantilene i preciznost ukrašavanja, usklađenost intenziteta i izraza s klavirskom partijom kod Šuberta, isticanje dualnih raspoloženja između mirno-nežnog i zahuktalo-eruptivnog u Libermanovoj Sonati, krasili su izvođenje dua Tomić-Gubijan u prvom delu koncerta. Posle usredsređenog i pijetetom prema autoru nadahnutog tumačenja, Vujićevog komada „Pita li Tinke“ (iz ciklusa „Iz Istočne Srbije“) u imitacionim prepletima deonica, publiku je posebno oduševila interpretacija Frankove Sonate za flautu i klavir (prerada čuvene violinske sonate) u kojoj su umetnici, svirajući je mladalački zanosno i energično, „ispoštovali“ karakter oba instrumenta, punim zvukom otkrivajući i njen meditativan, ali i uzbudljiv sadržaj, pa i jednu „sočniju“ kontemlativnost.
Drugo veče „Tisinog cveta“ bio je pravi duhovno-molitveni muzički In memoriam Aleksandru Vujiću, koji su u ospokojavajućem miru novokneževačke Crkve Svetog Arhangela Gavrila i Mihajla, besprekorno u svakom glasovnom saglasju, duboko iznijansiranom osećanju i savršeno izgovorenom tekstu, bez obzira na jezik, priredili Divna Ljubojević i njen hor „Melodi“, pevajući niz drevnih antologijskih napeva pravoslavnog istoka, ali i poznatih dela Rahmanjinova i Kedrova. Bio je to prekrasni intermeco u prvom trodnevnom delu fastivala za kojim je usledio još jedan omaž muzičkom stvaraocu, pijanisti i dirigentu Vujiću. Njegov orkestar „Simfonijeta“ koji je osnovan pre tri decenije, u godini obeležavanja svoje 30-godišnjice, priredio je u oba smisla značajan koncert, pripremivši u čast svog prvog dirigenta, ovog puta u formi gudačkog kvinteta, Vujićev ciklus „Igara“, od menueta do srpskog kola.
Visoki stepen kompatibilnosti, ali i pojedinačnih solističkih vođenja, odnosno individualnih istupa i isticanja, naglašavanje duhovitosti, često disonantnih, oporih, ali intonativno čistih elemenata i ponešto „oštrijih“ akcenata odabranih igara (poređanih po ugledu na noviju svitu) ostvaren je na visokom profesionalnom nivou. Počev od „baroknih“ menueta i gavote, preko „prokofjevskog“ marša i dva „modernija“ valcera, do sicilijanske tarantele, strastveno obojenog argentinskog tanga i srpskog kola (ovog puta u njegovoj 28. ili 29.verziji) s velikom koncentracijom pažnje pratili smo temperamentno, veoma skoncentrisno i nadahnuto muziciranje violinistkinja Edit Makedonske Torbice i Radmile Vardalić, violiste Dejana Rokvića, violončeliste Dušana Stojanovića i kontrabasiste Svetozara Vujića Borskog. Neka od kompozitorovih ostvarenja čuće se i narednog vikenda, u drugom segmentu Festivala kamerne muzike „Tisin cvet“ u Novom Kneževcu u izvođenju Trija Josifoski i dua violina-klavir u sastavu Jelena Rokvić i Katarina Hadži-Antić Tatić.
Marija Adamov