Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

INTERVJU: SINIŠA BOKAN, DEKAN AKADEMIJE UMETNOSTI U NOVOM SADUZlatni presek

18.04.2024. 18:26 18:32
Piše:
Foto: AUNS

Akademija umetnosti u Novom Sadu slavi ove godine pola veka postojanja.

Iako će cela 2024. biti u znaku zlatnog jubileja, možda i najatraktivniji događaj planiran je već za sledeću nedelju, 21. april, kada će u Sinagogi biti priređen koncert na kojem će, uz Simfonijskih orkestar i Mešoviti hor Akademije, nastupiti svojevrsna solistička reprezentacija AUNS.

– Centralni slavljenički događaj Departmana muzičke umetnosti je upravo ovaj revijalni koncert najprepoznatljivijih naših profesorskih imena: pijanista Rite Kinke i Kemala Gekića, perkusioniste Nebojše Jovana Živkovića, violinista Stefana Milenkovića i Roberta Lakatoša, klarinetiste Aleksandra Tasića, flautistkinje Laure Levai Aksin, a biće izvedeno i delo „Poljubac za ceo svet” kompozitorke Aleksandre Vrebalov. Ulaz će biti besplatan, s tim što se karte ipak moraju rezervisati na Akademiji, jer moramo da ispoštujemo ograničenost kapaciteta Sinagoge  – kaže nam dekan AUNS Siniša Bokan

Akademija pola veka posle?

– Osnivač AUNS, akademik Rudolf Bruči, jasno je poručio: Naša strategija je kvalitet. I to zaista tokom svih ovih godina i decenija nije bila puka fraza. Od prvog dana je intencija da se kroz rad u malim grupama ili individualnom nastavom studentima pruži što više. Uostalom, o smislenosti takve orijentacije svedoči činjenica da naši bivši studenti ne samo što danas čine temelj profesorskog kadra Akademije, već i to što su svuda po svetu - i veoma su uspešni, rade, stvaraju, predaju... i pri tome se ne stide, naprotiv, što su u jednom izuzetno važnom periodu umetničkog stasavanja bili deo AUNS. U međuvremenu smo, inače, napravili i značajan zamah u povećanju disciplina koje se izučavaju, odnosno pokrenuli smo nove studijske programe prateći savremene tokove kada je u pitanju obrazovanje u svetu umetnosti i primenjene umetnosti. I tu praksu ćemo nastaviti. Naravno, uz nadu da ćemo u budućnosti dobiti značajan zamah i u prostornom smislu.

U sklopu obeležavanja zlatnog jubileja planirana je i prigodna monografija?

– Priprema monografije o 50 godina AUNS privedena je kraju. Knjiga će biti veoma funkcionalna, dvojezična, srpsko-engleska, tako da će biti dragocena i za neku našu dalju promociju, a osim što detaljno pokriva proteklih pola veka našeg rada, i samo grafičko-dizajnersko rešenje simbolizuje taj zlatni presek. Prvobitno smo planirali da monografija bude objavljena na samu godišnjicu, 22. aprila, ali zbog veoma velikog obima podataka i potrebe da se sve detaljno proveri kako niko od onih koji su dali doprinos radu Akademije ne bi bio izostavljen, realno je da se štampano izdanje pojavi u drugoj polovini maja. Inače, u sklopu obeležavanja zlatnog jubileja pokrenut je i projekat „50 kompozicija za 50 godina Akademije”. Nekadašnji i aktuelni naši profesori i studenti kompozicije napisali su i pišu kratka dela posvećena Akademiji. Neke od kompozicija su već doživele premijere, a ideja je da do kraja godine sve budu izvedene i snimljene. Na kraju ćemo izdati i publikaciju s partiturama, u digitalnom formatu svakako, a moguće i u „papirnom”.


Primeri dobre saradnje

Uz sad već na dobrim temeljima uspostavljenu saradnju sa novosadskim kulturnim stanicama, pred nama je intenzivnije povezivanje sa Gradskom koncertnom dvoranom, u kojoj će AUNS ubuduće realizovati niz programa. U prilog tome svakako ide i činjenica da važnu ulogu u životu Dvorane imaju naši profesori Stefan Milenković i Dorian Ljeljak, pa smo na njihovu inicijativu u tom prostoru priredili Dan otvorenih vrata, a sledeći korak će nam biti svojevrsna Nedelja saradnje. Ideja je, naime, da se u Gradskoj koncertnoj dvorani predstave aktivnosti studenata sva tri naša departmana, što mislim da je od izuzetnog značaja, jer su koncerti, predstave, izložbe... veoma važan deo obrazovnog procesa na Akademiji umetnosti.


Svečarske programe pripremili su i ostali departmani?

– Upravo 22. aprila Departman likovnih i primenjenih umetnosti prirediće monografsku izložbu Milivoja Nikolajevića u Galeriji AUNS. Ova postavka će predstaviti rad na polju crteža jednog od osnivača Akademije i naših prvih profesora. Potom je u planu grupna izložba aktuelnih profesora AUNS u svetlu jubileja, a onda i monografska izložba Bogomila Karlavarisa, osnivača metodičkih disciplina, kada je u pitanju njegov rad na AUNS. U planu je i monografska izložba radova Bogdanke Poznanović, umetnice koja na Akademiji osnovala Vizuelni studio za intermedijalna istraživanja, uvevši u nastavni proces video umetnost. Naravno, tu su i uobičajene izložbe, od završnih studentskih do Svetskog bijenala studentskog plakata. Kada je reč o Departmanu dramskih umetnosti, očekuje nas snažna produkcija teatra „Promena”, a svečarski karakter će naravno imati i naš A fest, koji će krenuti odmah posle letnje pauze, pa će u tom pravcu biti organizovan ne samo njegov program, nego i majstorske radionice, otvorena predavanja... Na kraju, tu je i filmski festivale, koji smo mi već počeli da pripremamo a postoji dobra volja i na drugim nivoima da se on u godini jubileja ambicioznije realizuje.

Miroslav Stajić

Piše:
Pošaljite komentar