SKORO 800 IZLAGAČA NA OVOGODIŠNJEM SAJMU KNJIGA U BEOGRADU Otvaranje prostora misli
Međunarodni sajam knjiga u Beogradu svečano su u subotu otvorili francuski književnik Matijas Enar i srpski pisac i izdavač Vladislav Bajac.
Enar, dobitnik Gonkurove nagrade za roman „Busola”, poručio je da je Knjiga znanje, misao, sloboda, drugi ritam, druga planeta. “Danas u vremenima u kojima ođekuju prasak bombi i jauci žrtava, u kojima osećamo da se naše nade ruše u ratu, u sveprisutnosti razaranja, utešno je otkriti da naše reči i dalje mogu da prelaze granice”, rekao je Enar.
Čuveni francuski književnik je upitao i šta ljudsko biće XXI veka, u trenutku u kome njegovom svetu preti propast, u kome njegovu kuću tek što nije uništio rat ili podelila nesloga, uopšte danas može naći u romanu. “Roman, govorio je Aleksandar Dima, razuzdava pustolovne konje i zaista, roman vodi u nepoznato, roman vodi na putovanje. Roman nam omogućava da napustimo svet”, rekao je Enar i podsetio na reči Viktora Igoa: Onom ko živi od fikcije, istina je odvratna. „Ali roman, književnost, to je nešto više od fikcije, više od razonode koja nas udaljava od surovosti sveta, koja između nas i stvarnosti stavlja veo iluzije. Roman, književnost, to je otvaranje prostora misli”, rekao je autor čiji je roman „Godišnja gozba grobarskog bratstva” upravo za Sajam knjiga objavila novosadska „Akademska knjiga”.
A pisac i izdavač Vladimir Bajac naglasio je, otvarajući praznik pisane reči, da se sudeći i po iskustvu sveta, ispostavilo da je i pisanje, a ne samo čitanje, jedan od naje-fikasnijih lekova protiv globalnih pošasti. Po Bajcu, nijedna knjiga nije zapravo napisana dok nije pročitana i nijednu nije završio pisac – već čitalac. „Piščeva su slova, čitaočeva je tačka”, rekao je Bajac. Manifestacija će trajati do 29. oktobra i odvija se pod sloganom “Živele knjige - Vive les Livres”. Francuska je ovogodišnja zemlja počasni gost, a učestvuje više od 400 direktnih i skoro isto toliko indirektnih izlagača iz zemlje i inostranstva.
M. S.