Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

“Prometej” i “Službeni glasnik” ravnopravno izdavač godine

25.10.2018. 15:14 15:15
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

BEOGRAD, 25. oktobra (Tanjug) - Nagrada 63. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga za najboljeg izdavača ravnopravno je pripala “Prometeju” iz Novog Sada i “Službenom glasniku” iz Beograda, saopštio je danas žiri.

U najužem izboru su bili i “Zavod za udžbenike” (Beograd), Srpska književna zadruga (Beograd) i “Eduka” (Beograd), a odluku je doneo žiri u sastavu prof. dr Dragan Simeunović (predsednik), prof. dr Slobodan Kanjevac, mr Milica Lilić, prof. dr Tiodor Rosić i Želidrag Nikčević



U obrazloženju stoji da je “Prometej” godinama jedan od najrelevantnijih srpskih izdavača, koji objavljuje kapitalna lingvistička izdanja, izuzetna istoriografska i književna dela domaće i strane poezije i proze, prepoznatljiv po izuzetnim monografijama, a posebno se ističe 60 objavljenih naslova u ediciji “Srbija 1914-1918” i izuzetan doprinos srpskoj lingvistici daje knjigom Miloša Okuke “Srpski dijalekti”.



“Službeni glasnik”, kako je istakao Simeunović, već godinama spada u red najplodnijih i po izdavačkom dijapazonu, kao i objavljenim sadržajima, najkvalitetnijih izdavača.



“Iako je ukupna produkcija Službenog glasnika kao, uostalom i većine drugih izdavača smanjena, Glasnik je ipak smogao snage da napravi značajan iskorak u smeru dinamičnije i selektivnije izdavačke produkcije, više težeći nego ranije aktuelnim sadržajima iz domena književnosti, nauke i umetnosti”, obrazložio je žiri svoju odluku i posebno pohvalio antologijsku ediciju “Prvi svetski rat u srpskoj književnosti”.



Za izdavački poduhvat godine proglašena je knjiga “Crnjanski - biografija jednog sećanja” Mila Lompara koju je objavilo Izdavačko preduzeće “Pravoslavna reč” iz Novog Sada.



Nagrada za najboljeg izdavača iz dijaspore dodeljena je Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske (Banja Luka) i “Pravoslavnoj reči” (Novi Sad) za knjigu “Spomeničko blago Republike Srpske” autorke Ljiljane Ševo i Društvu članova Matice srpske u Crnoj Gori (Podgorica) i Akademskoj knjizi (Novi Sad) za delo “Istorija američke književnosti” Radojke Vukčević.



Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke pripalo je delu “Jasenovac - Aušvic Balkana. Ustaška imperija okrutnosti” Gideona Grajfa u izdanju Instituta za holokaust Šem olam (Izrael), Akademskog koledža Ono (Izrael), Fondacije za projekte edukacije za holokaust u saradnji sa Poljskim projektom za reastauraciju jevrejskih grobalja - FHEP.



“Knjiga autora Gideona Grajfa , najpoznatijeg svetskog eksperta za Aušvic i uopšte holokaust koji se bavi tom problematikom preko 40 godina i koji je sačinio ovu knjigu obima 700 starnica neuobičajeno velikog formata, je zapravo odavno nedostajala i trebalo je mi da je sačinimo”, rekao je Simeunović.



Dečija knjiga godine je “Gospodar solitera i druga čuda” Miladina Chulafića u izdanju Srspke književne zadruge, koja je “rezultat autorovog prosvetno pedagoškog rada, a igra, sarkazam, ironija i nonsens čine glavna svojstva ovih zapisa čiji su autori deca”.



Specijalno priznanje za izdavača dodeljeno je Zavodu za udžbenike iz Beograda i Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske.



Zavod za udžbenike je nagrađen za knjigu Tomislava R. Simonovića o zaboravljenom velikom američkom dobrotvoru Džonu Frotingamu, a Akademija nauka i umjetnosti RS za drugi tom Enciklopedije Republike Srpske.

Specijalna nagrada za strip je dodeljena prvi put i to delu “Sat” Vujadina Radovanovića (crtež) i Dragana Lazarevića de Lazara (scenario) u izdanju “Pčelice” iz Čačka.



Prof. Jugoslav Vlahović (predsednik), doc. Tijana Kojić i doc. Olivera Matajić Sretenović odlučili su da nagradu “Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu dodele naslovu “Ikone stila Srbije” Nede Todorović i Radmile Stanković u opremi Aleksandre Janković u izdanju “Zepter Book”-a iz Beograda.



Najlepša dečija knjiga je “Princeza Sofija” autorke Vesne Aleksić u opremi Dušana Savića sa ilustracijama Bojane Stojanović (Kreativni centar, Beograd), a Specijalno priznanje za mladog dizajnera uručeno je Jeleni Vasiljević za knjigu “Hoster Beatrice” Miloša Švonje (Prometej, Novi Sad).

Autor:
Pošaljite komentar