Objavljena monografija o dikciji prof. dr Dejana Sredojevića
NOVI SAD: Filozofski fakultet u Novom Sadu objavio je monografiju pod nazivom “Dikcija. O glasu, glasovima, akcentu i prozodiji u srpskom jeziku” prof. dr Dejana Sredojevića s Odseka za srpski jezik i lingvistiku, namenjenu svima koje zanimaju dikcijski fenomeni, „onima koji proučavaju glasovnu, akcenatsku i prozodijsku problematiku iz ugla fonetike i fonologije, analize diskursa i pragmatike, kao i onim istraživačima drugih oblasti (poput medicine i logopedije) u čijem su polju interesovanja i dikcijske pojave.
Takođe, knjiga je namenjena i vokalnim, a pre svega, govornim profesionalcima, kao i studentima lingvistike, žurnalistike, glume i srodnih oblasti“.
Počev od same definicije dikcije, preko objašnjenja o samom glasu i govoru, i funkcionisanju glasovnog mehanizma, stukture i glavnih funkcija, odnosno oblasti koje se dotiču i same medicine (otorinolaringologije), monografija obuhvata i poglavlja o artikulaciji glasova, akcentima, intonaciji i ostalim elementima na koje treba skrenuti pažnju kada je u pitanju ova problematika.
- Delo „Dikcija. O glasu, glasovima, akcentu i prozodiji u srpskom jeziku“ predstavlja izuzetno vredno naučno štivo koje na argumentovan način, uz oslonac na relevantnu i iscrpnu literaturu, opisuje fonetsko-fonološku i prozodijsku strukturu srpskog jezika (ali i jezika uopšte) osvetljavajući je sa različitih aspekata i uz primenu pouzdanog i savremenog teorijsko- metodološkog aparata – precizne eksperimentalne analize, uz kombinaciju sa drugim relevantnim lingvističkim metodama. Pored navedenog, izuzetno je važno istaći i to da autor nizom ilustracija i grafičkih prikaza argumentuje postavljene tvrdnje, čime ova publikacija dobija kvalitet naučno utemeljenog i relevantnog štiva koje može da nađe svoju primenu ne samo u nastavi i obuci govornih profesionalaca nego i u naučnim istraživanjima različitih profila - navodi jedan od recenzenata ove knjige prof. dr Isidora Bjelaković sa Odseka za srpski jezik i lingvistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
O tome da je ova studija zasnovana na adekvatnom empirijskom istraživanju, i sprovedena na visokom akademskom i naučnom nivou, te da čitaocima nudi obilje podataka i teorijskih razmatranja o akustičkim govornim konstantama, u svojoj recenzentskoj belešci ukazuje i prof. dr Aleksandra Lončar Raičević s Departmana za srbistiku Filozofskog fakulteta u Nišu.
Recenzent prof. dr Slobodan Savović, s Katedre za otorinolaringologiju Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, izražava uverenje da će knjiga biti od velike koristi čitaocima različitih profila: profesorima srpskog jezika, fonetičarima, logopedima, glumcima i novinarima, kao i studentima ovih studijskih programa.
Ova knjiga predstavlja redak i vredan doprinos, kako lingvistici i fonetici, tako i pozorišnoj umetnosti i govoru zastupljenom u različitim medijima, smatra recenzentkinja prof. Suzana Nikolić, s Katedre za scenski govor na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, dodajući da će ona „sasvim sigurno biti na korist širokom sloju stručnjaka, govornih pedagoga, glumaca, spikera, voditelja, prezentera i ostalih praktičara visoko standardiziranoga govorenja, kako u Srbiji tako i u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini”.
N. P-j.