Nepoznati i neobjavljeni rukopisi Milutina Bojića u Adligatu
BEOGRAD: "Filosof" i "Gospodin Jova" su dva nepoznata i neobjavljena rukopisa Milutina Bojića koja se od danas mogu videti u Muzeju srpske književnosti Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju "Adligat".
Radi se o sedam stranica Bojićevih ranih radova.
Tu je i originalno Bojićevo svedočanstvo za drugi razred Druge beogradske gimnazije iz 1904. godine. Slavni pesnik je bio izvrstan đak, sa svim peticama i "vladanjem primernim, vrednoćom pohvalnom".
Bojić je u rat ušao kao student filozofije, već istrošenog zdravlja i nije doživeo njegov kraj.
Za svega 25 godina života ostavio je izvanredan trag u srpskoj književnosti. Kao svedok masovnog umiranja na ostrvu Vidu, napisao je pesmu "Plava grobnica", najlepšu i najpotresniju pesmu o najvećem stradanju.
Pesmu koja je postala simbol patnje i celog Prvog svetskog rata, pesmu bez koje bi srpska književnost bila veoma osiromašena.
Materijale je Udruženju Adligat poklonila porodica Mirka Bojića, Milutinovog bratanca.
"Dugo prijateljstvo porodice Lazić i porodice Bojić sada je krunisano ovim divnim darom, na neki način i u spomen na putopisca i urednika Ilustrovane politike, dopisnika Politike iz Indije, Mirka Bojića, koji je naročito bio vezan za Adligat. Međusobno uvažavanje, ali i posvećenost istim ciljevima u kulturi, želja da prave vrednosti budu zauvek sačuvane, ali i prikazane javnosti, ujedinile su nas na iskreno i duboko", kaže Viktor Lazić, predsednik Adligata i dodaje da će ovi rukopisi biti izloženi u novom izložbenom prostoru koji se upravo gradi, a u kojem se očekuje veliki broj posetilaca po završetku pandemije.
Prethodno je Adligatu poklonjena i Bojićeva lična posetnica i knjiga iz Bojićeve lične biblioteke sa više njegovih potpisa, prošarana podvlačenjem i marginalijama slavnog pesnika.
Radi se o knjizi "Afekti u današnjoj psihologiji po Vuntu", profesora Petra Markovića, štampana u Čačku 1910. godine.
"Na osnovu podvlačenja teksta, može se mnogo zaključiti o Bojićevim razmišljanjima, dvoumljenjima, filozofskim razmišljanjima i psihološkim stanjima. Izvanredno važan materijal", kaže Viktor Lazić