Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Jovana Dišić: Svi bolujemo od bolesti usamljenosti

30.06.2022. 10:28 10:30
Piše:
Foto: Promo

U izdanju Vulkan izdavaštva objavljena je knjiga  „Vakuum“, prvi roman Jovane Dišić, autorke koja je do sada bila poznata krugovima pasoniranih čitalaca kratkih priča.

Obeležen hrabrošću da teme koje se tiču svakog čoveka bez obzira na kojoj tački planete živi smesti u provincijski okvir, stilski jednostavan i nepretenciozan, ovaj roman potvrđuje da se pred čitalačkom publikom u Srbiji pojavio novi autentičani glas savremene književnosti.

– Ideja za roman pod naslovom „Vakuum“ javila se tokom studija. I tada je trebalo da govori o čoveku zaglavljenom u praznom prostoru, između biti i ne biti. – kaže autorka Jovana Dišić. - Tokom vremena priča se menjala, različiti junaci su bili u vakuumu, menjali i pol i zanimanja, ali, sve je ostajalo samo na nivou ideje. Onda je u ideju niotkuda upao Džoni i tada je priča počela sama da se piše. Nekada je dovoljna samo jedna rečenica da bi priča najzad počela – kaže Jovana koja je rođena Požarevcu, završila Filološki fakultet u Beogradu, i direktorka je biblioteke „Nikola Sikimić Maksim“ u Kučevu. Možda baš zato što živi u maloj sredini, uspeva da dočara život u palanci, sa svim njegovim prednostima i manama.

Reč vakuum u redovima koje piše Jovana Dišić oslikava intimni prostor u kome smo sami, bez mogućnosti da ga podelimo sa drugima – međuprostor između biti i ne biti, u kome je na testu snaga uma u suočavanju s unutrašnjim sunovratima, toksičnim odnosima i neostvarenim ciljevima. „Vakuum” vodi čitaoca do olakšanja, ukazujući da hrabrost da se suočimo sa sobom i pronađemo snagu da se borimo za sebe, za one do kojih nam je stalo i za bolji život, nije uzaludna. Kroz priču o smislu i besmislu života vode nas glavna junakinja Ana, pomalo autobiografski lik, profesorka u požarevačkoj školi. Ana radi kao profesor u školi u Požarevcu, u koji se vratila nakon studija u Beogradu. Zaglavljena je u dugogodišnjoj vezi koja traje po inerciji, nepronađena u očekivanjima bližnjih i sredine. Priželjkuje neki drugi život, ali sve dublje tone između želje da tim putem krene i straha da neće umeti da na taj put zakorači i njime ide do kraja.

– „Svi smo mi Ana“. To su reči jedne od prvih čitateljki romana i usudiću se da tu rečenicu obilato koristim. Dok pišemo, građu propuštamo kroz svoje filtere, kroz svoja iskustva i poglede na svet, a zatim to što je napisano čitalac propušta kroz svoje. Svi smo mi Ana, ali i niko nije Ana, jer je ona, koliko god možda delovala stvarno – fiktivan lik – kaže Jovana. - Znam da je čitaocima zanimljivo da pisca povezuju sa glavnim junakom, ali bojim se da bi se u mom slučaju razočarali. Ani sam ustupila svoje obrazovanje i neka svoja razmišljanja i iskustva, ali sam joj dodala i mnogo toga što ne posedujem. Međutim, pišući ovaj roman, i sama sam u jednom trenutku poverovala da Džoni zaista postoji na ovom svetu.

Anina priča u romanu „Vakuum” pokreće univerzalne teme traganja za identitetom, zaglavljenosti pojedinca u savremenom društvu u kojem je vrednosni sistem narušen i međuljudskih odnosa koji, čak i kada smo okruženi porodicom i prijateljima, ne otklanjaju osećaj usamljenosti. Radnja romana predstavlja suočavanje s unutrašnjim sunovratima, toksičnim odnosima i neostvarenim ciljevima, u društvu u kome je vrednosni sistem uzdrman i ne pogoduje ličnom rastu.


Čitanje preduslov za pisanje

Jovana Dišić ceo život okružena je knjigama i kaže da joj je njihova dostupnost i upućenost na stalno čitanje pomogla da razvije spisateljski talenat.

– Rano sam naučila da čitam i čitala sam sve što mi je dolazilo pod ruku, sve što je postojalo u našoj kućnoj biblioteci, bez obzira na to da li je bilo prilagođeno mom uzrastu. Onda je došla na red školska seoska biblioteka, koja je večito bila u fazi sređivanja, ali nikada nije bila sređena, i baš zato je bila poput nekog skrovitog muzejskog podruma, mesta na kome nećeš naći ono što tražiš, ali ćeš naći sve što ti treba i ne treba. Kasnije su na red došle sve ostale biblioteke, fakultet, a na kraju biblioteka u kojoj radim. Čitanje je, po mom mišljenju, ali i iskustvu, preduslov za pisanje.


– Naše društvo, naša civilizacija u celini, učinili su da život postane neverovatno složen, pa smo se udaljili od svega suštinski važnog. Ovo što ste nabrojali svakako dodatno sve otežava. Ipak, suočavanje s unutrašnjim sunovratima, toksičnim odnosima i neostvarenim ciljevima nije obeležje ni generacije, ni pola, ni zemlje u kojoj živimo, ono je univerzalno ljudsko. Možemo se osećati izgubljeno i u najsavršenijem društvu i sa svim ostvarenim ciljevima – ističe autorka, poručujući da niko nema univerzalno rešenje i da treba biti spreman da se iz vakuuma mora iznova izlaziti. Uverena sam da svi bolujemo od istih bolesti i da nas izjedaju slične ili iste sumnje i dileme, bez obzira na to gde živimo, čime se bavimo i koliko godina imamo.

Roman „Vakuum” Jovane Dišić možete pronaći u knjižarama širom Srbije i na sajtu Vulkan izdavaštva vulkani.rs.

I. Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar