DONETA ODLUKA O NAGRADI „TEODOR PAVLOVIĆ” Laureati Bojan Jovanović i Nenad Šaponja
Nagrada „Teodor Pavlović” za životno delo pripala je antropologu Bojanu Jovanoviću, a Nagrada „Teodor Pavlović” za najbolju knjigu pesniku Nenadu Šaponji za zbirku „Psihologija gravitacije” objavljenu pod okriljem novosadskog „Prometeja”.
Nagrade će laureatima biti uručene u petak, 29. septembra u 19 časova u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu u okviru svečanog otvaranja trodnevne manifestacije Dani Teodora Pavlovića, koju BKC 24. put organizuje u saradnji sa Maticom srpskom a pod pokroviteljstvom Opštine Novi Bečej. Nije zgoreg podsetiti na to da je manifestacija ustanovljena u znak sećanja na obnovitelja i reformatora Matice srpske, njenog prvog sekretara, urednika Letopisa i osnivača potonje Galerije Matice srpske, osnivač prve muzejske zbirke u Srba, novinara i rodonačelnik žurnalistike u Srba, advokat, književnik, prevodioca – dakle, ličnosti čije je pregalaštvo dalo trajni doprinos srpskoj kulturi, koja je 1804. rođena upravo u Novom Miloševu.
Obrazlažući odluku da nagradu za životno delo dodeli Jovanoviću žiri koji su tvorili prof. emeritus dr Sava Damjanov, prof. dr Srđan Šljukić i književnik i predsednik BKC Radovan Vlahović ukazao je na to da se radi o jednom od najplodnijih i najznačajniji tumača srpskog nasleđa.
„Bojan Jovanović je autor značajnog i obimnog naučnog opusa posvećenog etnološkom i antropološkom istraživanju naše tradicionalne i savremene kulture. Dvadeset i osam autorskih, dvanaest priređenih knjiga i preko dvesta radova objavljenih u periodici, zbornicima i posebnim izdanjima, kao i brojni tekstovi, prikazi, osvrti i komentari u dnevnim i nedeljnim listovima, plod su njegovog višegodišnjeg rada koji karakteriše kritički odnos prema dotadašnjem nasleđu i težnja da se što celovitije sagledaju razmatrani fenomeni. U odnosu na prethodne istraživače, njegovo delo odlikuju rezultati ostvareni dubinskim analizama kulturnih slojeva i nastojanje da se komplementarnim znanjem osvetle bitne pojave u srpskoj tradicionalnoj i savremenoj kulturi”, naveo je žiri.
Kada je pak reč o pesničkoj knjizi „Psihologija gravitacije” Nenada Šaponje, žiri ističe da su stihovi novosadskog poete prepoznatljivi u savremenoj srpskoj poeziji po stilskoj perfekciji, hermetičnosti i oštrim metafizičkim uvidima: „Umesto nekog naivnog lirskog uzleta, koje gura u prvi plan subjektivnost u njenom suočavanju sa svetom, bez stvarne refleksije, kod Šaponje, od samih početaka, glas njegove pesme uračunava i sopstvenu poziciju, a sa tim refleksivnim odnosom se rađa i sumnja; ona je lekovita, ona razvejava iluzije u koje smo umotani. Uprvoj celini pesnikove nove knjige sa neobičnim naslovom Psihologija gravitacije, taj osnovni dijaloški odnos se shvata kao narušen, kao zabuna između tebe i mene.
Uzrok te zabune je, čini se, u tome što kroz život prolazimo vođeni bacanjem kocke, dakle slučajno; i kao da to nije dovoljno, pesnik nam dalje sugeriše: ova igra je nameštena, kocka u sebi nosi teg, koji će poremetiti ravnotežu slučaja. No, pretpostavka da je životna igra nameštena, i da uopšte postoji kocka sa tegom, ujedno implikuje realnost socijalnog konteksta u kome jedino može da se pojavi takav odnos; usred dodira duša, kako kaže pesnik, stalno bejasmo na raskršćima“.
M. Stajić