DONETA ODLUKA O LAUREATIMA NAŠEG NAJSTARIJEG KNJIŽEVNOG PRIZNANJA Zmajevu nagradu dobili Tomislav Marinković i Veroljub Vukašinović
Zmajevu nagradu Matice srpske, najstarije književno priznanje na srpskom kulturnom prostoru koje se dodeljuje za najbolju knjigu poezije, dobili su Veroljub Vukašinović za knjugu Žalac , objavljenu pod okriljem Srpske književne zadruge, i Tomislav Marinković za zbirku Šta o nama misle anđeli u izdanju Arhipelaga.
Žiri, koji su tvorili pesnici Ivan Negrišorac, Selimir Radulović, Saša Radojčić i književni kritičar Želidrag Nikčević i Đorđe Nešić, saopštio je da se vodio isključivo poetskim kriterijuma kada je izdvojio dve nagrađene knjige iz prilično ujednačene prošlogodišnje pesničke berbe, koja potvrđuje visok kvalitet savremene srpske lirike, te da su o laureatima odlučivale nijanse. Stoga se na kraju žiri i saglasio da „nagradu koja nosi ime jedne od dve polovine srpske romantičarske jabuke“ ravnopravno dobiju dva pesnika.
Ove godine su, inače, izdavači nominovali 47 knjiga za Zmajevu nagradu, i žiri je konstatatovao da, gotovo svaka od njih, „overava činjenicu poetsko-poetičkog višeglasja u savremenom srpskom pesništvu – i kada je reč o već (delom) ostvarenim autorima i kada je reč o predstavnicima mlađih pesničkih naraštaja“. Ipak, uz dve nagrađene, izdvojile su se i knjige Srećna voda Nenada Šaponje, Brza pošta Slobodana Jovića, Pasja zima Duška Babića, Oganj i kelija Vladimira Kecmanovića, Poneti na pusto ostrvo Bećira Vukovića, Živi kako ja ne umem Nebojše Vasovića, te zbirke dve poetese - Tanje Kragujević Kratka istorija trenutka i Radmile Lazić Život posle života.
Govoreći o nagrađenim naslovima, predsednik žirija Selimir Radulović naveo je da u zbirci Šta o nama misle anđeli Tomislava Marinkovića – višestruko nagrađivanog poete koji je za svoj književni opus već dobio Disovu i nagradu Desanka Maksimović- ispoljava za njegovu poeziju karakterističnu osetljivost za ono prirodno, čak biljno.
„Njegova poezija za svoj ambijent često ima pesmu samu pri čemu se prepliću nivou stvarn
osti poezije i svakodnevne realnosti. Melanholično osećanje vremena u novim Marinkovićevim stihovima udruženo je sa često gorkim tonovima opraštanja od sveta, prijatelja i života...“, naveo je Radulović
Knjiga Žalac Veroljuba Vukašinovića pak pokazala je već dobro poznatog pesnika, takođe ovenčano nizom književnih priznanja, jasno „izgrađene metričke veštine i čistog lirskog senzibiliteta“. „Tematski raznovrsno i kompoziciono dobro osmišljena, ova knjiga je mahom usmerena ka melanholičnom sagledavanju prohujalog i aktuelnog života pesnika u zrelim godinama koji je očuvao dušu deteta“, ukazao je Radulović.
Član žirija Ivan Negrišorac ocenio je da se u generalno veoma dobroj pesničkoj sezoni izdvojilo nekoliko vrhunskih zbirki, pri tome različitih poetika. Posebno je pri tome apostrofirao glasove dvaju pesnikinja – Radmile Lazić i Tanje Kragujević, uz ocenu da su one, svaka na svoj način, zagledane u život.
I ostali članovi žirija pohvalili su kvalitet knjiga o kojima su odlučivali, apostrofirajući raznolikost pesničkog teksta unutar dva još uvek dominantne struje u srpskoj poeziji: verističkoj i neoverističkoj, s jedne, i simbolističkoj, s druge strane. Uručenje Zmajeve nagrade planirano je za 16. februar, na Svečanoj sednici Matice srpske, kada će o lauratima govoriti član žirija Saša Radojčić.