Dodeljeno priznanje "Štefica Cvek" za devet autorki
Novoustanovljenu regionalnu književnu nagradu “Štefica Cvek”, koja afirmiše žensko i ostalo marginalizovano stvaralaštvo dobilo je devet autora, saopšteno je preksinoć u centru „Krokodil“ u Beogradu.
Nagrada je, ustanovljena na inicijativu udruženja „Pobunjenih čitateljki“ za prozna dela na BHSC govornom području, a dodeljena je na osnovu preporuka pedesetak aktera književne scene, te selekcije koju je potom napravio žiri organizatora.
Nagrađene su knjige Marije Andrijašević “Zemlja bez sutona”, u izdanju Frakture iz Zagreba, Gorana Ferčeca “O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća”, takođe u izdanju Frakture, Lejle Kalamujić “Požuri i izmisli grad” (Štrik, Beograd), Senke Marić “Gravitacije” (Buybook, Sarajevo), Ane Miloš “Kraj raspusta i druge priče” (Booka, Beograd), Sonje Ražnatović “Egzit – Restart” (Rende, Beograd), Mihaele Šumić “Herbarij svete smrti” (Imprimatur, Banjaluka), Martine Vidajić “Stjenice” (Knjižara Ljevak, Zagreb) i Nore Verde “Moja dota” (Ocenamore, Zagreb),
Organizatori su želeli da afirmišu tekstove vredne pažnje i ustanove nagradu koja neće podsticati kompetitivnost u književnom polju, neće praviti strogo rangirane hijerarhije i neće ukalupljivati produkciju svake godine u jedan zauvek zadat uski kalup, najčešće jednog najboljeg dela.
„Tekstovi pažnju mogu zaslužiti na razne načine – otvaranjem novih tema, originalnim pristupom temama, stilskom ili formalnom inovativnošću, ne isključivo jer su najbolji. Uostalom, preispitujemo i samu kategoriju najboljeg u književnosti – najboljeg po čemu? Za koga? Stoga, broj izabranih dela će se menjati svake godine, u skladu sa tim šta produkcija ima da ponudi”, navode Pobunjene čitateljke. „Čitamo dela uzimajući u obzir i tekst i kontekst. Važna nam je politikateksta, kao i poetika – uostalom, polazimo od toga da uvek postoji izvesno preplitanje jednog i drugog. Tako tumačenje konstruišemo kroz osvrt na istorijski, društveno-politički kontekst dela i na njegovo komuniciranje sa tim kontekstom. Istovremeno, jednako se služimo i metodom pažljivog čitanja, posvećujući pažnju jeziku teksta, stilskim i formalnim postupcima”.
U žiriju su bile urednice portala Bookvica.net - Nađa Bobičić, Borisav Matić i Dara Šljukić, urednice Ženske čitaonice pri P.E.N. centru BiH Maja Abayija i urednica portala Booksa.hr Ivana Dražić. Nagrada je nazvana prema liku iz romana Dubravke Ugrešić “Štefica Cvek u raljama života” ne samo zato što je Dubravka Ugrešić prva žena dobitnica NIN-ove nagrade, već zato što je u pitanju klasik jugoslovenske književnosti i neizostavni deo regionalne feminističke lektire.
Udruženje Pobunjene čitateljke, koje postoji od 2014. godine, čine književne kritičarke i druge radnice i radnici u kulturi čiji se rad vezuje za odgovoran, društveno-angažovani pristup književnosti. Misija tog udruženja je ohrabrivanje mladih kritičarki da svojim radom istupe u javnost i intervenišu u postjugoslovenskom književnom polju koje je često pod uticajem patrijarhalnih, seksističkih i nacionalističkih obrazaca. N. P.