Ani Dudaš nagrada „Pavle Marković Adamov”
Nagrada Pavle Marković Adamov koju dodeljuje od 1988. Kulturni centar „Karlovačka umetnička radionica“ iz Sremskih Karlovaca za stvaralački doprinos u kulturi, pripala je za 2020. godinu pesnikinji, prevodiocu, putopiscu, književnom kritičaru i piscu za decu Ani Dudaš.
Kako se navodi u obrazloženju, posebno je značajan njen rad u stiškom kraju u podučavanju dece pravoslavnoj veri i pesništvu budući da je više od 30 knjiga objavila je za najmlađe, ali i rad u kulturnim institucijama kao što je „Fedras“, te časopisima „Stig“, „Majdan“ i drugim. Pesme su joj prevođene, zastupljene u brojnim antologijama i nagrađivane.
Nagrada Pavle Marković Adamov sastoji se od diplome, plakete u bronzi sa likom Adamova, rad akademskog vajara Đorđa Lazića Ćapše iz Sremskih Karlovaca i novčanog iznosa. Za protekle 32 godine dobili su je naši zaslužni umetnici i pesnici poput Radeta Šerbedžije, Vujice Rešin Tucića, Branka Andrića Andrle, Aleksandra Tišme, Boška Petrovića, Duška Trifunovića. Ustanovljena je na inicijativu Žarka Dimića sa namerom da se ne zaboravi delo i ime znamenitog i cenjenog i u Evropi pisca, prevodioca, profesora Karlovačke gimnazije, a takođe i urednika i vlasnika čuvenog lista „Brankovo kolo”, ali nije samo na taj način sačuvano sećanje na tog književnog stvaraoca.
Publicista, novinarka i književnica Danica Vujkov je nesebičnim zalaganjem i višegodišnjim radom priredila i objavila tri knjige Pavla Markovića Adamova – „Izabrane pripovetke“ (2003), „Pripovetke pisma“ (2005) i roman „Duh vremena sad je taki“ (2007) u kom se detaljno piše o prenosu posmrtnih ostataka Branka Radičevića na Stražilovo, u čemu je Pavle Marković Adamov učestvovao kao član odbora za tu akciju. Danica Vujkov je priredila i knjigu „Dobitnici Nagrade Pavla Marković Adamov (1988-2010)“.
U talasu brige da se ne zaboravi ime i delo Adamova, na njegovoj rodnoj kući u Novim Karlovcima postaljena je spomen – ploča. Tamošnji književnik Predrag Banjeglav osnovao je Književni klub koji nosi ime Pavla Markovića Adamova, koji ove godine ulazi u 16. godinu postojanja i rada, pre svega sa najmlađima. U časopisu „Plamičak“ objavljuju se literarna ostvarenja dece, a sećanje na Adamova jesu i školski programi, brojni susreti sa piscima i promocije knjiga Adamova kao i manifestacija Markov dan.
Pavle Marković Adamov, rođen u Sasama ili Novim Karlovcima 1855. godine, a umro u Sremskim Karlovcima 1907. značajna je ličnost naše kulture. Posebno se istakao kulturnom misijom koju je ostvario kao vlasnik i urednik čuvenog lista „Brankovo kolo“, kao i mnogim drugim akcijama i manifestacijama koje je osnivao. U redakciji „Brankovog kola“ koja se nalazila u njegovoj kući,u današnjoj Zmaj Jovnoj ulici u Sremskim Karlovcima, okupljao je poznate književnike kao što su Stevan Sremac, Dragutin Ilić, Simo Matavulj.
Predrag Banjeglav najzaslužniji za to što sećanje na Adamova u Sasama ne jenjava. Obeležavanje 165 godina od rođenja tog pesnika i književnika, kao i decenije i po Kluba trebalo bi da bude održano ove godine kada to epidemijski uslovi dozvole.
Z. Milosavljević