Galerija Matice srpske u Tekelijanumu obeležila 170 godina trajanja
Galerija Matice srpske danas je u zgradi Tekelijanuma u Budimpešti, na istom mestu gde je 14. oktobra 1847. doneta odluka o osnivanju Srpske narodne zbirke ili Muzeuma, svečano obeležila 170 godina trajanja.
U ovom izuzetnom ambijentu važnom za srpsku kulturu, zadužbini velikog dobrotvora Save Tekelije osnovanoj 1838. sa ciljem da se u njoj školuju siromašni srpski đaci, Matičina galerija je svečanost priredila u saradnji Srpskom pravoslavnom eparhijom budimskom.
Vladika budimski Lukijan je podsetio na vreme od pre gotovobdva veka kada su u Pešti, prestonici prosvećene monarhije, pregaoci iz našeg naroda osnovali Maticu srpsku kao "majku našeg kulturnog postojanja", okupivši plodove rada ličnosti čjim se delom danas dičimo. Po rečima episkoma budimskog, iz te majke kulture, Matice srpske, rodila se Galerija Matice srpske, čiji plodovi rada služe danas svima nama na ponos, a Legat Save Tekelije, sa zbirkom porodičnih portreta, jezgro je umetničkog fonda GMS.
"Velike ideje, veliki ljudi i velika dela. U ovih nekoliko reči moglo bi da se sažme vreme u koje se vraćamo obeležavajući 170 godina trajanja Galerije Matice srpske - vreme bez kojeg ni mi ne bismo bili ono što jesmo i vreme koje će biti putokaz i generacijama koje dolaze", rekao je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović. Prema njegovim rečima, velika ideja tog doba bilo je nacionalno sabiranje i predstavljanje Evropi kulture srpskog naroda.
"Tu ideju je, osnivanjem Matice srpske, u stvarnost pretočila grupa velikih ljudi, na čelu sa Jovanom Hadžićem. Posle njih, došla je plejada velikana iz svih krajeva u kojima je naš narod tada živeo, predvođena Savom Popovićem Tekelijom. Pod Matičinom zastavom svojevrsnog nacionalnog preporoda je, najzad, njen umni sekretar Teodor Pavlović 1847. definitivno uobličio ideju da se i umetničko blago našeg naroda sabere na jednom mestu", kaže Mirović.
Galerija Matice srpske za naš narod je, po rečima Mirovića, potvrda snage njegovog duha, uzvišenosti njegove kulture i kontinuiteta njegovog trajanja zajedno sa Maticom srpskom. To je, naravno, kako je ukazao predsdnik Pokrajinske vlade, i Srpska pravoslavna eparhija budimska u čijim majčinskim nedrima su i nastale najznačajnije nacionalne ustanove jednog istorijskog perioda.
"Predsednici naših država i vlada trasirali su zajednički put u budućnost i to je plod svesti o vekovnom preplitanju naše istorije i svesti o tome koliko je važno da zajedno čuvamo, i sačuvamo, sve ono vredno što su nam ta prelitanja donela. Pred nama su brojne obaveze u budućnosti. Duboko verujem da ćemo, u vremenu koje dolazi, to činiti još predanije nego do sada, ovde svuda", istakao je predsednik Pokrajinske vlade.
Čestitajiću jubilej Galeriji Matice srpske, predstavnik srpske zajednice u Mađarskom parlamentu Ljubomir Aleksov je zahvalio u ime Srba u Mađarskoj GMS na dugogoišnjoj plemenitoj misiji čuvara umetničke baštine, a time i našeg nacionalnog identiteta. On je izrazio nadu da će srpske dragocenosti, koje se nalaze a tlu Mađasku, ući u svetsku kulturnu baštinu.
Upravnica GMS dr Tijana Palkovljević Bugarski je ukazala da su postavljajući osnove za novu fazu u istoriji ustanove, odnosno kreirajući muzej za budućnost, kontinuirano bili zagledani u prošlost, u dostignuća, izazove i težnje svojih prethodnika, kako bi jasnije sagledali svoje mesto u savremenom trenutku i budućim vremenima. Posvećivanje ove svečanosti predstavljanju kompletno restauriranog velelepnog ikonostasa Arsenija Teodorovića za nekadašnju srpsku crkvu u Budimu, stradalu u bombardovanju u Drugom svetskom ratu, pokazuje, po rečima upravnice GMS da i danas, 170 godina nakon osnivanja, traju zajednički napori Matice srpske i Srpske pravoslavne crkve da se sačuva, proučava, zaštiti i predstavi srpsko kulturno nasleđe nastalo u regionu, odnosno srpskom kulturnom prostoru.
Pomoćnica ministra kulture Asja Drača Muntean izrazila je nadu da Ministarstvo u narednoj godini, zajednički s Pokrajinskom vladom podržati sledeći projekat ovog već uhodanog tima, a to je uređenje i formiranje stalne postavke u novoj zgradi Muzeja srpske pravoslavne crkve u Sentandreji i na taj način ponovo potvrditi temelje i vrednosti saradnje srpske i mađarske države: međusobno poštovanje i uvažavanje a sve u cilju negovanja evropskih kulturnih vrednosti i prezentovanje nacionalne kulture u širem evropskom kontekstu.
Galerija MS je predstavila i film koji je prati petogodišnji zajednički projekat sa Muzejom eparhije budimske i Pokrajinskim zavodom za zaštitu spomenika kulture, na konzervaciji i restauraciji ikonostasa Arsenija Teodorovića za nekadašnju srpsku crkvu u Budimu, a koji će u celini javnosti biti predstavljen 18. oktobra u Novom Sadu.
Za vizuelni identitet ove svečanosti odabrana je alegorijska kompozicija Demetra privodi učenika Atini Paladi, sa fasade stare zgrade Tekelijanuma, redizajnirana i primenjena na Plaketama izrađenim povodom jubileja, a juče su uručene svima onima koji su pomagali Galeriji Matice srpske u dugogodišnjem radu na zaštiti kulturnog nasleđa u Mađarskoj. S druge strane, Galeriji Matice srpske je uručena Nagrada Despotica Mati Angelina, koja dodeljuju Eperhija sremska i RTV za doprinos dostojanstvu života.
Deo proslave jubileja čini i izložba digitalnih printova na platnu “Srpska umetnost u deset slika” sa remek delima srpske umetnosti u periodu od 18. do 20. veka koji će biti poklonjeni Tekelijanumu.
Pomoć na obnovi biblioteke
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović danas je sa episkopom budimskim i administratorom temišvarskim Lukijanom potpisao sporazum o saradnji na obnovi i adaptaciji biblioteke u zgradi Tekelijanuma u Budimpešti. Ovaj protokol, po rečima ladike Lukijana, svedoči o nastavku domaćinske brige na pomoći Tekelijanumu, namenjenog srpskim učenicima i studentima. Taj adaptirani deo imaće, uz biblioteku, čitaonicu i imaće najsavremeniju elektronsku opremu. Predsednik Mirović je podsetio da je do sada za zaštitu srpske kulturne baštine u Mađarskoj izdvojeno više od 100 miliona dinara, najavljujući da će se ulaganja nastaviti.
Nina Popov