ŽIVOT U POKRETU, BORBA NA PLATNU Šest filmova koje ne smete propustiti na 19. turneji Slobodne zone
Šest najbolje ocenjenih ostvarenja sa prošlogodišnjeg Filmskog festivala Slobodna zona biće besplatno prikazano ovog proleća na tradicionalnoj 19. turneji širom Srbije, od Subotice do Surdulice.
U više od 50 gradova, među ostalim i Opovu, Pančevu, Futogu, Rumi... pred publikom će se naći četiri igrana i dva dokumentarna filma: italijanski „Uvek postoji sutra”, iranski „Moj najdraži kolač”, argentinski „Simon s planine”, norveški „Lars je LOL”, kao i palestinski „Mi nemamo drugu zemlju”, sveže ovenčan Oskarom za najbolji dokumentarni film.
U pitanju je debitantsko ostvarenje četvoročlanog Palestinsko-izraelskog kolektiva, koje prati Bazela Adru, mladog palestinskog aktivistu iz Masafer Jate na Zapadnoj obali koji se od detinjstva bori protiv sistemskog rušenja kuća i masovnog proterivanja njegove zajednice od strane izraelskih vlasti.
Njemu se u toj borbi pridružuje i vršnjak, izraelski novinar Juval Abraham, koji pokušava da svojim sunarodnicima prenese realnu situaciju sa lica mesta.
Veliki uspeh koji je ovaj dokumentarac doživeo širom sveta, osvojivši skoro 70 raznih nagrada, krunisan je priznanjem Američke akademije za filmsku umetnost i nauku na 97. dodeli Oskara. Ovaj film će, na primer, poklonici filmske umetnosti u Rumi biti u prilici da vide u četvrtak, 10. aprila, u Kulturnom centru „Brana Crnčević”.
Posebno poglavlje revije je domaći film „Maga 1909” o prvoj srpskoj novinarki, feministkinji, aktivistkinji i pionirki moderne igre Mariji Magi Magazinović (1882 –1968), a u fokusu je njena poseta Berlinu 1909. godine, gde je, između ostalog, pohađala školu Isidore Dankan.
Ta poseta zauvek je promenila njen život i istoriju moderne igre u Srbiji.
Video-umetnica i montažerka Branka Pavlović snimila je ovaj eksperimentalni dokumentarac, u kojem je dočarala jednu izuzetnu ženu kroz koreografiju u izvođenju igrača iz Beograda i Berlina, na originalnim lokacijama gde je Maga radila, studirala i nastupala.